️ Germaniyaning turli shaharlarida minglab o‘rta maktab o‘quvchilari hukumatning harbiy xizmatni qayta joriy etish rejalariga qarshi norozilik namoyishlari o‘tkazdi. Berlindagi markaziy Potsdamer maydonida yig‘ilgan yoshlar poytaxt bo‘ylab yurish qildi, politsiya ma’lumotlariga ko‘ra 3000 kishi, tashkilotchilar esa 6000 kishi ishtirok etganini da’vo qildi. Butun mamlakat bo‘ylab 130 dan ortiq shahar va qishloqlarda 50 000 ga yaqin namoyishchi ishtirok etdi.
️ Maktablar tashlash qo‘mitasining 17 yoshli vakili Shmuel Shats DW muxbiri Gasia Oxanesga bergan intervyusida: "Men eng yomon holatda o‘z do‘stlarim, qarindoshlarim yoki tanishlarim uchun emas, balki faqatgina RAYNmetall, TissenKrupp va boshqa yirik korporatsiyalarning manfaatlari uchun okoplarga tushadiganlar uchun o‘lishim kerak bo‘ladi, ular urush hisobidan o‘z cho‘ntaklarini to‘ldiradilar", deb ta’kidladi. Norozilarning yana bir vakili 19 yoshli Karan Shyurmann esa: "O‘z ixtiyori bilan boradigan odamlar bunga qarshi kurashishi mumkin, lekin odamlar majburiy qilinmasligi kerak. Majburlash hech qachon yechim emas", dedi.
️ Germaniya hukumati 2025-yil dekabr oyida yangi harbiy xizmat qonunini qabul qildi. Ushbu qonunga ko‘ra, barcha 18 yoshli yoshlar ushbu yilda harbiy xizmatga motivatsiyasi va yaroqliligi haqida so‘rovnomalar oladi va Bundesver haqida ma’lumot beriladi. Erkaklar uchun javob berish majburiy hisoblanadi. Agar ko‘ngillilar jalb qilish dasturi yangi harbiy xizmatda belgilangan maqsadlarga erisha olmasa, hukumat to‘liq majburiy harbiy xizmatni qayta joriy etishni rejalashtirmoqda. Hukumat o‘tgan yili jami 180 000 dan 260 000 askargacha va 200 000 ga yaqin zaxiradagi askarlarni jalb qilish uchun "o‘sish yo‘li"ni belgilagan.
️ Konservativ Xristian-demokratik ittifoqi (XDU) a’zosi, qurolli kuchlar bo‘yicha parlament vakili Xenning Ott o‘tgan seshanba kuni taqdim etgan harbiy hisobotida "ko‘ngillilik tamoyilining muvaffaqiyat istiqbollari haqida shubhalar" bildirdi. Ko‘pchilik majburiy harbiy xizmatning muqarrar ekanligiga ishonadi, tinchlik tashkilotlari esa vijdonan harbiy xizmatdan bosh tortish bo‘yicha so‘rovlar ko‘payganini qayd etdi. Germaniya Konstitutsiyasi yoki Asosiy Qonun odamlarning harbiy xizmatga bormaslik huquqini kafolatlaydi va vijdonan rad etish uchun bir qancha maslahat xizmatlari mavjud.
️ Germaniyada vijdonan rad etuvchilar soni 2025-yilda sezilarli darajada oshdi. Oila ishlari va fuqarolik jamiyati federal idorasi (BAFzA) ma’lumotlariga ko‘ra, o‘tgan yili agentlikka jami 3867 ta ariza topshirilgan, bu oldingi yilga nisbatan 72% ga oshgan. Germaniya o‘nlab yillar davomida majburiy harbiy xizmatni amalga oshirgan, yosh erkaklarga fuqarolik xizmatini taklif qilgan. Bu 2011-yilda to‘xtatilgan edi, lekin Bundestag keskinlik yoki milliy mudofaa holatini e’lon qilsa, uni qayta tiklash mumkin. Buning uchun parlamentning quyi palatasida uchdan ikki ko‘pchilik ovoz talab qilinadi. Milliy mudofaa holati yuzaga kelsa, 18 yoshdan 60 yoshgacha bo‘lgan erkaklar nazariy jihatdan harbiy xizmatga chaqirilishi mumkin.
️ Seshanba kuni butun mamlakat bo‘ylab o‘tkazilgan norozilik namoyishi Germaniyadagi ikkinchi "maktablar tashlash" harakati bo‘ldi. 2025-yil dekabr oyida mamlakat bo‘ylab 90 shaharda 55 000 ga yaqin odam norozilik bildirgan edi.

️ В городах по всей Германии десятки тысяч старшеклассников вышли на улицы, чтобы выразить протест против планов правительства по возобновлению воинской повинности. Молодые люди собрались в четверг на центральной площади Потсдамер-плац в Берлине и прошли маршем через столицу, полиция насчитала около 3000 участников, организаторы заявили о 6000 демонстрантов в Берлине и 50 000 в более чем 130 городах и населенных пунктах по всей Германии.
️ 17-летний Шмуэль Шац, представитель Комитета школьных забастовок, в интервью DW Гасии Оганес заявил: "В худшем случае я буду умирать не за своих друзей, родственников или знакомых, а в конечном итоге только за тех, кого отправляют в окопы ради интересов крупных корпораций, таких как Rheinmetall, ThyssenKrupp и других, чтобы они могли набивать карманы за счет войны". Еще один представитель протестующих в Берлине, 19-летний Киран Шюрманн, добавил: "Люди, которые идут туда добровольно, могут бороться за это, даже если это имеет свои проблемы. Но людей не следует принуждать. Принуждение никогда не является решением".
️ Правительство Германии ввело новый закон о военной службе в декабре 2025 года. Согласно закону, все 18-летние в этом году получат анкеты с вопросами об их мотивации и пригодности к военной службе, а также информацию о добровольной службе в бундесвере. Для мужчин ответы будут обязательными. Если кампания по привлечению добровольцев не достигнет целей, указанных в новом законе о военной службе, правительство планирует возобновить полную воинскую повинность. Правительство заявило в прошлом году, что определило "траекторию роста" для достижения общей численности около 260 000 военнослужащих — с текущих 180 000 — плюс около 200 000 резервистов.
️ В своем военном отчете, представленном во вторник, уполномоченный бундестага по делам вооруженных сил Хеннинг Отте из консервативного Христианско-демократического союза (ХДС) выразил "сомнения в перспективах успеха добровольческого принципа". Многие считают, что призыв неизбежен, а организации мира уже отметили рост запросов о том, как отказаться от военной службы по соображениям совести. Конституция Германии, или Основной закон, гарантирует право людей не служить в армии, и существует несколько предложений по консультированию по вопросам отказа от службы по убеждениям.
️ Число отказников от военной службы по убеждениям в Германии значительно увеличилось в 2025 году. По данным Федерального ведомства по делам семьи и гражданского общества (BAFzA), в прошлом году в ведомство было подано в общей сложности 3867 заявлений, что на 72% больше по сравнению с предыдущим годом. В Германии десятилетиями существовала обязательная военная служба, с гражданской альтернативой для молодых людей. Она была приостановлена в 2011 году, но может быть восстановлена, если бундестаг объявит состояние напряженности или обороны. Для этого потребуется большинство в две трети голосов в нижней палате парламента. В случае состояния обороны мужчины в возрасте от 18 до 60 лет теоретически могут быть призваны на военную службу.
️ Общенациональная акция протеста в четверг стала второй "школьной забастовкой" в Германии. В декабре 2025 года около 55 000 человек протестовали в 90 городах по всей стране.