️ Germaniyaning turli shaharlarida minglab o‘rta maktab o‘quvchilari hukumatning harbiy xizmatni qayta joriy etish rejalariga qarshi norozilik namoyishlari o‘tkazdi. Berlindagi markaziy Potsdamer maydonida yig‘ilgan yoshlar poytaxt bo‘ylab yurish qildi, politsiya ma’lumotlariga ko‘ra 3000 kishi, tashkilotchilar esa 6000 kishi ishtirok etganini da’vo qildi. Butun mamlakat bo‘ylab 130 dan ortiq shahar va qishloqlarda 50 000 ga yaqin namoyishchi ishtirok etdi.
️ Maktablar tashlash qo‘mitasining 17 yoshli vakili Shmuel Shats DW muxbiri Gasia Oxanesga bergan intervyusida: "Men eng yomon holatda o‘z do‘stlarim, qarindoshlarim yoki tanishlarim uchun emas, balki faqatgina RAYNmetall, TissenKrupp va boshqa yirik korporatsiyalarning manfaatlari uchun okoplarga tushadiganlar uchun o‘lishim kerak bo‘ladi, ular urush hisobidan o‘z cho‘ntaklarini to‘ldiradilar", deb ta’kidladi. Norozilarning yana bir vakili 19 yoshli Karan Shyurmann esa: "O‘z ixtiyori bilan boradigan odamlar bunga qarshi kurashishi mumkin, lekin odamlar majburiy qilinmasligi kerak. Majburlash hech qachon yechim emas", dedi.
️ Germaniya hukumati 2025-yil dekabr oyida yangi harbiy xizmat qonunini qabul qildi. Ushbu qonunga ko‘ra, barcha 18 yoshli yoshlar ushbu yilda harbiy xizmatga motivatsiyasi va yaroqliligi haqida so‘rovnomalar oladi va Bundesver haqida ma’lumot beriladi. Erkaklar uchun javob berish majburiy hisoblanadi. Agar ko‘ngillilar jalb qilish dasturi yangi harbiy xizmatda belgilangan maqsadlarga erisha olmasa, hukumat to‘liq majburiy harbiy xizmatni qayta joriy etishni rejalashtirmoqda. Hukumat o‘tgan yili jami 180 000 dan 260 000 askargacha va 200 000 ga yaqin zaxiradagi askarlarni jalb qilish uchun "o‘sish yo‘li"ni belgilagan.
️ Konservativ Xristian-demokratik ittifoqi (XDU) a’zosi, qurolli kuchlar bo‘yicha parlament vakili Xenning Ott o‘tgan seshanba kuni taqdim etgan harbiy hisobotida "ko‘ngillilik tamoyilining muvaffaqiyat istiqbollari haqida shubhalar" bildirdi. Ko‘pchilik majburiy harbiy xizmatning muqarrar ekanligiga ishonadi, tinchlik tashkilotlari esa vijdonan harbiy xizmatdan bosh tortish bo‘yicha so‘rovlar ko‘payganini qayd etdi. Germaniya Konstitutsiyasi yoki Asosiy Qonun odamlarning harbiy xizmatga bormaslik huquqini kafolatlaydi va vijdonan rad etish uchun bir qancha maslahat xizmatlari mavjud.
️ Germaniyada vijdonan rad etuvchilar soni 2025-yilda sezilarli darajada oshdi. Oila ishlari va fuqarolik jamiyati federal idorasi (BAFzA) ma’lumotlariga ko‘ra, o‘tgan yili agentlikka jami 3867 ta ariza topshirilgan, bu oldingi yilga nisbatan 72% ga oshgan. Germaniya o‘nlab yillar davomida majburiy harbiy xizmatni amalga oshirgan, yosh erkaklarga fuqarolik xizmatini taklif qilgan. Bu 2011-yilda to‘xtatilgan edi, lekin Bundestag keskinlik yoki milliy mudofaa holatini e’lon qilsa, uni qayta tiklash mumkin. Buning uchun parlamentning quyi palatasida uchdan ikki ko‘pchilik ovoz talab qilinadi. Milliy mudofaa holati yuzaga kelsa, 18 yoshdan 60 yoshgacha bo‘lgan erkaklar nazariy jihatdan harbiy xizmatga chaqirilishi mumkin.
️ Seshanba kuni butun mamlakat bo‘ylab o‘tkazilgan norozilik namoyishi Germaniyadagi ikkinchi "maktablar tashlash" harakati bo‘ldi. 2025-yil dekabr oyida mamlakat bo‘ylab 90 shaharda 55 000 ga yaqin odam norozilik bildirgan edi.

๏ธ Tens of thousands of high school students across Germany took to the streets in widespread protests against the government's plans to potentially reintroduce military conscription. Young people gathered in Berlin's central Potsdamer Square on Thursday and marched through the capital, with police counting around 3,000 participants while organizers claimed 6,000 demonstrators in Berlin and 50,000 in over 130 towns and cities nationwide.
๏ธ 17-year-old Shmuel Schatz, spokesperson for the School Strike Committee, told DW's Gasia Ohanes: "In the worst-case scenario, I won't be dying for my friends, relatives, or acquaintances, but rather, in the end, only for those who are put into the trenches for the interests of large corporations like Rheinmetall, ThyssenKrupp, and others, so they can line their pockets at the expense of war." Another protester spokesperson, 19-year-old Kiran Schรผrmann, added: "People who go there voluntarily can fight for this, even if that does have its problems. But people should not be forced. Coercion is never a solution."
๏ธ The German government introduced a new military service law in December 2025, requiring all 18-year-olds to receive questionnaires this year about their motivation and suitability for military service, with information about volunteering for the Bundeswehr. Responding will be mandatory for men. If this voluntary recruitment drive fails to meet targets outlined in the new law, the government plans to reintroduce full conscription. The government allegedly stated last year that it had established a "growth path" to increase troop numbers from the current 180,000 to around 260,000, plus approximately 200,000 reservists.
๏ธ In his military report presented on Tuesday, Parliamentary Commissioner for the Armed Forces Henning Otte of the conservative Christian Democratic Union (CDU) expressed "doubts about the prospects of success of the voluntary principle." Many believe conscription is inevitable, with peace organizations reporting increased inquiries about conscientious objection. The German constitution guarantees the right to refuse military service, and several counseling services are available for conscientious objectors.
๏ธ The number of conscientious objectors in Germany rose significantly in 2025, with the Federal Office for Family Affairs and Civil Society (BAFzA) reporting 3,867 applications last yearโ€”a 72% increase from the previous year. Germany maintained compulsory national service for decades, with a civilian option for young men, until its suspension in 2011. It can be reinstated if the Bundestag declares a state of tension or national defense, requiring a two-thirds majority in the lower house. In a national defense scenario, men aged 18 to 60 could theoretically be drafted.