️ Ekvador mudofaa vazirligi bayonotida, mamlakat harbiylari Kolumbiya bilan chegaradosh tabiat qoʻriqxonasida 35 metr uzunlikdagi yarim suv osti kemasini ("narko-suv osti kemasi") topgani va musodara qilgani haqida xabar berdi. Kemada 22,700 litr (6,000 gallon) yoqilgʻi bor edi va u "uzoq narkotik kontrabandasi safari" uchun tayyor edi.
️ Bu kashfiyot Ekvador Prezidenti Daniel Noboa oʻz hukumati tomonidan narkokartellarga qarshi urushning "yangi bosqichi"ni eʼlon qilganidan koʻp oʻtmay sodir boʻldi. Kolumbiya va Peru—dunyodagi eng yirik kokain ishlab chiqaruvchilari—orasida joylashgan Ekvador, Janubiy Amerikadan AQSh, Yevropa va hatto Avstraliyagacha boʻlgan noqonuniy narkotiklar tranziti uchun muhim mamlakatga aylangan.
️ Qoʻshinlar suv osti kemasini Kayapas-Mataje tabiat qoʻriqxonasidagi mangrov botqogʻida topdilar. Ular yaqin atrofda jinoyatchilar tomonidan narkotiklar kontrabandasi uchun kemalarni tayyorlashda logistika markazi sifatida foydalanilayotgan lager ham topdilar. Harbiylar, shuningdek, oltita tezkor qayiq, ettita tashqi dvigatel va oʻnlab barrel yoqilgʻini musodara qildilar.
️ Mudofaa vazirligi aytishicha, operatsiya paytida qoʻshinlar "qurollangan shaxslar" tomonidan otishmaga uchragan. Biroq, bayonotda hech qanday qoʻlga olishlar yoki musodara qilingan narkotiklar haqida eslatilmadi. Noboa AQShning Trump maʼmuriyati bilan yaqindan hamkorlik qilib, mamlakatidan AQShga narkotiklar oqimini cheklashga harakat qilmoqda.
️ Oʻtgan hafta, u Ekvador poytaxti Kito shahrida AQShning Janubiy Qoʻmondonligi qoʻmondoni general Frensis Donovan bilan xavfsizlik hamkorligi muhokamasini olib bordi. Ammo botqoqda narko-suv osti kemasini musodara qilish operatsiyasida AQSh kuchlarining ishtiroki haqida darhol eslatilmadi. Shunga qaramay, AQSh sentyabr oyida "Janubiy Nayza Operatsiyasi"ni boshlaganidan beri Tinch okeani va Karib dengizida narkotiklar tashishi gumon qilinayotgan oʻnlab qayiqlarga zarbalar berdi, bunda 150 dan ortiq odam halok boʻldi.

️ Министерство обороны Эквадора заявило в официальном сообщении, что военные страны обнаружили и захватили полупогружную подводную лодку длиной 35 метров (так называемую «наркоподлодку») в природном заповеднике у границы с Колумбией. На судне находилось 22 700 литров (6 000 галлонов) топлива, и оно было готово к «долгому рейсу по контрабанде наркотиков».
️ Это открытие произошло вскоре после того, как президент Эквадора Даниэль Нобоа объявил о «новой фазе» в войне своего правительства с наркокартелями. Расположенный между Колумбией и Перу — крупнейшими в мире производителями кокаина — Эквадор стал ключевой страной для транзита незаконных наркотиков из Южной Америки в США, Европу и даже Австралию.
️ Войска обнаружили подлодку в мангровых болотах природного заповедника Каяпас-Матахе. Они также нашли поблизости лагерь, который, по их словам, использовался преступниками в качестве логистического центра для подготовки судов к контрабанде наркотиков. Силовики также захватили шесть скоростных катеров, семь подвесных моторов и десятки бочек с топливом.
️ Министерство обороны сообщило, что во время операции войска подверглись обстрелу со стороны «вооружённых лиц». Однако в заявлении не упоминалось о каких-либо арестах или изъятии наркотиков. Нобоа тесно сотрудничает с администрацией Трампа, чтобы ограничить поток наркотиков из своей страны в США.
️ На прошлой неделе он обсудил сотрудничество в сфере безопасности с командующим Южным командованием США генералом Фрэнсисом Донованом в столице Эквадора Кито. Однако о непосредственном участии сил США в операции по захвату наркоподлодки в болоте сразу не сообщалось. Тем не менее, США с сентября, когда началась «Операция „Южное копьё“», провели десятки ударов по лодкам, подозреваемым в перевозке наркотиков в Тихом океане и Карибском море, в результате чего погибло более 150 человек.