️ AQSh prezidenti Donald Trump Ispaniyani qattiq tanqid qilib, bu mamlakat bilan savdo aloqalarini uzish bilan tahdid qildi. Bu tahdidlar Ispaniyaning AQShning Eronga qarshi harbiy hujumlarini qoralaganligi sababli bo‘ldi. Trump Germaniya kansleri Fridrix Merz bilan Oq uyda bo‘lgan uchrashuvda jurnalistlarga murojaat qilib, “Ispaniya dahshatli bo‘ldi” va “biz Yevropa Ittifoqi mamlakatlari bilan barcha savdoni to‘xtatamiz” dedi.
️ Ispaniya bosh vaziri Pedro Sanches AQShning Eronga qarshi hujumlarini xalqaro huquqning katta darajada buzilishi deb baholadi va AQShga Ispaniyaning Andalusiya mintaqasidagi ikki qo‘shma harbiy bazadan foydalanishni taqiqladi. Sanches videoxabar orqali o‘zining urushga qarshi pozitsiyasini mustahkamlab, “Biz barchani, ayniqsa tinch aholini himoya qiluvchi xalqaro huquqning buzilishiga yo‘l qo‘ymaymiz” dedi.
️ Ispaniyaliklar o‘z hukumatining pozitsiyasini qo‘llab-quvvatlayotganini ko‘rsatdi. Madridlik loyiha menejeri Gladis Gbegnedji: “Bizning hukumatimiz tashqi siyosatda izchil – biz oddiygina AQShga bo‘ysunmasligimiz kerak” dedi. Sevilyalik o‘qituvchi Fransisko Huesa esa: “O‘zlarini demokratik deb ataydigan Yevropa mamlakatlari qanday qilib xalqaro huquqni buzadigan hujumlarni qo‘llab-quvvatlashi mumkin?” deb so‘radi.
️ Ispaniya tashqi ishlar vaziri Xose Manuel Albares Germaniya rahbariyatini tanqid qilib, “Biz hukumatda bo‘lganimizda uchta Germaniya kanslerini ko‘rdik: Merkel, Sholts va endi Merz – Merkel va Sholts davrida aniq proyevropa ruhi bor edi” dedi. Ispaniyalik siyosatshunos Rafael Kaldux Servera esa Sanchesning tashqi siyosat retorikasini ichki siyosiy bosim tufayli bo‘lishi mumkinligini ta’kidladi.
️ Servera Trumpning tahdidlariga qaramay, Ispaniya va AQSh o‘rtasidagi iqtisodiy aloqalarning uzilishini kutmadi. U: “Savdo siyosati Yevropa Ittifoqining mas’uliyati, milliy hukumatlarning emas” deb ta’kidladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, har qanday jazo choralari Yevropa javob choralarini keltirib chiqaradi, buni AQSh ham biladi. Shuning uchun Servera Trumpning tahdidlarini “jiddiy ogohlantirish” deb hisoblasa-da, munosabatlarning yomonlashishini kutmaydi.

️ Президент США Дональд Трамп подверг Испанию резкой критике и пригрозил разорвать торговые отношения с этой страной. Эти угрозы последовали после того, как Испания осудила военные удары США по Ирану. Трамп, выступая перед журналистами во время встречи с канцлером Германии Фридрихом Мерцем в Белом доме, заявил: “Испания была ужасной” и “мы прекратим всю торговлю” со страной Евросоюза.
️ Премьер-министр Испании Педро Санчес охарактеризовал удары США по Ирану как грубое нарушение международного права и запретил США использовать две совместные военные базы в Андалусии на юге страны для ведения войны против Ирана. Санчес в видеообращении подтвердил свою антивоенную позицию, заявив: “Мы говорим нет нарушению международного права, которое защищает всех нас, особенно гражданское население”.
️ Испанцы продемонстрировали поддержку позиции своего правительства. Менеджер проектов из Мадрида Глэдис Гбегнеджи сказала: “Наше правительство просто последовательно во внешней политике – мы не должны просто подчиняться США”. Учитель из Севильи Франсиско Уэса спросил: “Как может быть, что европейские страны, называющие себя демократическими, просто поддерживают атаки, нарушающие международное право?”
️ Министр иностранных дел Испании Хосе Мануэль Альбарес раскритиковал германское руководство, отметив: “За время нашего пребывания у власти мы видели трех канцлеров Германии: Меркель, Шольца и теперь Мерца – при Меркель и Шольце был отчетливый проевропейский дух”. Испанский политолог Рафаэль Кальдуч Сервера предположил, что риторика Санчеса может быть вызвана внутренним политическим давлением.
️ Сервера не ожидает разрыва экономических связей между Испанией и США, несмотря на угрозы Трампа. Он подчеркнул: “Торговая политика – это ответственность Евросоюза, а не национальных правительств”. По его словам, любые карательные меры вызовут ответные меры со стороны Европы, что хорошо известно США. Поэтому Сервера рассматривает угрозы Трампа как “серьезное предупреждение”, но не ожидает дальнейшего ухудшения отношений.