️ Isroilning Livan janubidagi hujumlari natijasida 100 dan ortiq odam halok bo‘ldi, bu mamlakatda yanada keng ko‘lamli insoniy qiyinchiliklar va majburiy ko‘chirish tahdidlarini keltirib chiqarmoqda. Livan Davlat Sog‘liqni Saqlash Vazirligi payshanba kuni Isroil-Hizbulloh mojarosi natijasida dushanbadan beri 102 kishi halok bo‘lgani va 638 kishi yaralanganini ma’lum qildi.
️ Yangi zarbalar payshanba ertalab Bayrutning janubiy chekkalaridagi Hizbullohning asosiy hududlariga qaratildi, AFPTV tasvirlari ushbu hududdan tutun ko‘tarilayotganini ko‘rsatdi. Livan Milliy Axborot Agentligi (NNA) Tripolidagi Beddavi falastinlik qochqinlar lageridagi kvartirani nishonga olgan Isroil dron hujumi Hamasning yuqori martabali amaldori Vossim Atalloh al-Ali va uning rafiqasini o‘ldirganini xabar qildi.
️ Payshanba kuni Isroil o‘zining majburiy evakuatsiya tahdidlarini Livan janubidagi yuzlab kvadrat kilometrlik hududlarga kengaytirdi, yaqinlashib kelayotgan harbiy harakatlarni sabab qilib ko‘rsatdi. Isroil harbiy vakili Avixay Adraee X (sobiq Twitter) platformasida: "Livan janubidagi aholiga shoshilinch ogohlantirish: siz darhol Litani daryosining shimoliga evakuatsiya qilinishingiz kerak" deb yozdi. Ogohlantirish ayniqsa Sur va Bint Jbail shaharlarini ko‘rsatdi.
️ Isroil harbiysi seshanba kuni Isroil fuqarolarini himoya qilish uchun Livan ichkarisida bufer zonasi o‘rnatayotganini e’lon qildi. Chorshanba kuni ular piyoda, zirhli va muhandislik bo‘linmalaridan iborat uchta bo‘linma Livan hududida faoliyat yuritayotganini tasdiqladi. Isroil harbiysi payshanba kuni majburiy evakuatsiya buyruqlarini Bayrutning janubiy chekkalarigacha kengaytirdi, aholiga "hayotingizni saqlang va uylaringizni darhol bo‘shating" deb ko‘rsatma berdi, bu Eron bilan mojaroning kengayishi fonida bombardimonlarning kuchayishi mumkinligini ko‘rsatadi.
️ Mojaroning kuchayishi insoniy inqirozni keltirib chiqardi, Livanda 83 000 dan ortiq odam ko‘chirildi. Suriya hokimiyati va BMTning qochqinlar agentligiga ko‘ra, asosan suriyaliklardan iborat kamida 38 000 kishi Livandan Suriyaga qochdi. BMT Qochqinlar Agentligi (UNHCR) vakili Bobar Baloch payshanba kuni: "Yaqin Sharq va undan tashqarida, mintaqadagi davom etayotgan mojarolar oqibatida xavfli ko‘chirish manzarasi paydo bo‘lmoqda" dedi. Litani daryosidan janubdagi Livan janubiga qaratilgan oldingi majburiy evakuatsiya tahdidlaridan farqli o‘laroq, bu poytaxt yaqinidagi hududlar uchun dushmanliklar qayta boshlanganidan beri birinchi to‘liq evakuatsiya tahdididir.

️ Израильские удары по югу Ливана привели к гибели более 100 человек, вызвав масштабные гуманитарные трудности и угрозы принудительного переселения по всей стране. Министерство здравоохранения Ливана в четверг сообщило, что число погибших в результате конфликта между Израилем и «Хезболлой» достигло 102 человек, а 638 получили ранения с понедельника.
️ Новые удары были нанесены ранним утром в четверг по оплоту «Хезболлы» в южных пригородах Бейрута, кадры AFPTV показали дым, поднимающийся из этого района. Национальное информационное агентство Ливана (NNA) сообщило, что израильский удар дрона по квартире в палестинском лагере беженцев Беддави недалеко от Триполи убил высокопоставленного представителя ХАМАС Вассима Аталлаха аль-Али и его жену.
️ В четверг Израиль расширил свои угрозы принудительной эвакуации для жителей сотен квадратных километров южного Ливана, сославшись на неизбежные военные действия. Представитель израильской армии Авихай Адраи написал в X (бывший Twitter): «Срочное предупреждение жителям южного Ливана: вы должны немедленно продолжить эвакуацию к северу от реки Литани». В предупреждении конкретно упоминались города Тир и Бинт-Джбейль.
️ Израильская армия во вторник объявила об установлении буферной зоны внутри Ливана для защиты израильских граждан. К среде она подтвердила, что три дивизии, состоящие из пехотных, бронетанковых и инженерных подразделений, действуют на ливанской территории. В четверг израильская армия распространила приказы о принудительной эвакуации на южные пригороды Бейрута, проинструктировав жителей «спасать свои жизни и немедленно покидать свои дома», что указывает на потенциальное усиление бомбардировок на фоне расширения конфликта с Ираном.
️ Эскалация конфликта спровоцировала гуманитарный кризис, вынудив более 83 000 человек покинуть свои дома в Ливане. По данным сирийских властей и Управления Верховного комиссара ООН по делам беженцев (УВКБ), не менее 38 000 человек, в основном сирийцев, бежали из Ливана в Сирию. Представитель УВКБ Бабар Балок в четверг заявил: «На Ближнем Востоке и за его пределами возникает тревожная картина перемещения в результате продолжающихся конфликтов в регионе». В отличие от предыдущих угроз принудительной эвакуации, сосредоточенных на юге Ливана к югу от реки Литани, это первая комплексная угроза эвакуации для районов вблизи столицы с момента возобновления боевых действий.