️ Isroilning Livan janubidagi hujumlari natijasida 100 dan ortiq odam halok bo‘ldi, bu mamlakatda yanada keng ko‘lamli insoniy qiyinchiliklar va majburiy ko‘chirish tahdidlarini keltirib chiqarmoqda. Livan Davlat Sog‘liqni Saqlash Vazirligi payshanba kuni Isroil-Hizbulloh mojarosi natijasida dushanbadan beri 102 kishi halok bo‘lgani va 638 kishi yaralanganini ma’lum qildi.
️ Yangi zarbalar payshanba ertalab Bayrutning janubiy chekkalaridagi Hizbullohning asosiy hududlariga qaratildi, AFPTV tasvirlari ushbu hududdan tutun ko‘tarilayotganini ko‘rsatdi. Livan Milliy Axborot Agentligi (NNA) Tripolidagi Beddavi falastinlik qochqinlar lageridagi kvartirani nishonga olgan Isroil dron hujumi Hamasning yuqori martabali amaldori Vossim Atalloh al-Ali va uning rafiqasini o‘ldirganini xabar qildi.
️ Payshanba kuni Isroil o‘zining majburiy evakuatsiya tahdidlarini Livan janubidagi yuzlab kvadrat kilometrlik hududlarga kengaytirdi, yaqinlashib kelayotgan harbiy harakatlarni sabab qilib ko‘rsatdi. Isroil harbiy vakili Avixay Adraee X (sobiq Twitter) platformasida: "Livan janubidagi aholiga shoshilinch ogohlantirish: siz darhol Litani daryosining shimoliga evakuatsiya qilinishingiz kerak" deb yozdi. Ogohlantirish ayniqsa Sur va Bint Jbail shaharlarini ko‘rsatdi.
️ Isroil harbiysi seshanba kuni Isroil fuqarolarini himoya qilish uchun Livan ichkarisida bufer zonasi o‘rnatayotganini e’lon qildi. Chorshanba kuni ular piyoda, zirhli va muhandislik bo‘linmalaridan iborat uchta bo‘linma Livan hududida faoliyat yuritayotganini tasdiqladi. Isroil harbiysi payshanba kuni majburiy evakuatsiya buyruqlarini Bayrutning janubiy chekkalarigacha kengaytirdi, aholiga "hayotingizni saqlang va uylaringizni darhol bo‘shating" deb ko‘rsatma berdi, bu Eron bilan mojaroning kengayishi fonida bombardimonlarning kuchayishi mumkinligini ko‘rsatadi.
️ Mojaroning kuchayishi insoniy inqirozni keltirib chiqardi, Livanda 83 000 dan ortiq odam ko‘chirildi. Suriya hokimiyati va BMTning qochqinlar agentligiga ko‘ra, asosan suriyaliklardan iborat kamida 38 000 kishi Livandan Suriyaga qochdi. BMT Qochqinlar Agentligi (UNHCR) vakili Bobar Baloch payshanba kuni: "Yaqin Sharq va undan tashqarida, mintaqadagi davom etayotgan mojarolar oqibatida xavfli ko‘chirish manzarasi paydo bo‘lmoqda" dedi. Litani daryosidan janubdagi Livan janubiga qaratilgan oldingi majburiy evakuatsiya tahdidlaridan farqli o‘laroq, bu poytaxt yaqinidagi hududlar uchun dushmanliklar qayta boshlanganidan beri birinchi to‘liq evakuatsiya tahdididir.

️ Israeli strikes on southern Lebanon have resulted in the deaths of over 100 people, triggering widespread humanitarian hardship and forced displacement threats across the country. Lebanon's Ministry of Public Health reported on Thursday that the death toll from the Israel-Hezbollah conflict has reached 102, with 638 wounded since Monday.
️ New strikes hit Hezbollah's stronghold in Beirut's southern suburbs early Thursday, with AFPTV footage showing smoke rising from the area. Lebanon's National News Agency (NNA) reported that an Israeli drone strike on an apartment in the Beddawi Palestinian refugee camp near Tripoli killed senior Hamas official Wassim Atallah al-Ali and his wife.
️ On Thursday, Israel expanded its forced evacuation threats to residents across hundreds of square kilometres of southern Lebanon, citing imminent military action. Israeli military spokesperson Avichay Adraee posted on X: "Urgent warning to residents of southern Lebanon: you must immediately continue evacuating to the north of the Litani river." The warning specifically mentioned the cities of Tyre and Bint Jbeil.
️ Israel's military announced on Tuesday it was establishing a buffer zone inside Lebanon to protect Israeli citizens. By Wednesday, it confirmed that three divisions comprising infantry, armoured and engineering units were operating inside Lebanese territory. On Thursday, the Israeli military extended forced evacuation orders to Beirut's southern suburbs, instructing residents to "save your lives and evacuate your homes immediately," indicating potential intensified bombardment amid the widening of the conflict with Iran.
️ The escalating conflict has triggered a humanitarian crisis, displacing more than 83,000 people within Lebanon. According to Syrian authorities and the UN refugee agency (UNHCR), at least 38,000 people, primarily Syrians, have fled Lebanon for Syria. UNHCR spokesperson Babar Baloch said Thursday: "Across the Middle East and beyond, a troubling displacement picture is emerging in the aftermath of the ongoing conflicts in the region." While previous forced evacuation threats focused on southern Lebanon below the Litani River, this marks the first comprehensive evacuation threat for areas near the capital since hostilities resumed.