️ Yaqin Sharq mintaqasidagi murakkab vaziyat munosabati bilan O‘zbekiston Tashqi ishlar vazirligi (TIV) fuqarolarning murojaatlarini tezkor qabul qilish maqsadida maxsus Telegram bot (@tiv_yordam_bot) ishga tushirdi. Bot orqali mintaqa davlatlarida bo‘lib turgan O‘zbekiston fuqarolari o‘z muammolari haqida ma’lumot qoldirishlari mumkin.
️ TIV bayonotida: “Barcha yurtdoshlarimizni ushbu bot orqali murojaat qoldirishda aniq va to‘liq ma’lumot taqdim etishga chaqiramiz. Bu diplomatik vakolatxonalarimizga fuqarolarimizga tezkor yordam ko‘rsatish imkonini beradi”, deyilgan. Bot yordamida fuqarolar o‘z holatlari haqida ma’lumot berishlari va yordam so‘rashi mumkin.
️ Shuningdek, Qoraqalpog‘iston Respublikasida Yaqin Sharqdagi vatanga qaytishda muammolarga duch kelayotgan fuqarolarga yordam ko‘rsatish maqsadida maxsus shtab tashkil etilgan. Mintaqadagi O‘zbekiston fuqarolari shtabning (61) 222−27−27 telefon raqami hamda @nukusshtab Telegram manzili orqali murojaat qilishlari mumkin.
️ 5-mart soat 10:00 holatiga ko‘ra, 1-martdan beri O‘zbekistonga jami 9361 nafar vatandosh evakuatsiya qilindi. Ularning 8114 nafari Saudiya Arabistonidan, 1192 nafari esa Birlashgan Arab Amirliklaridan (BAA) olib kelindi. Shuningdek, Erondan 23 nafar, Bahrayndan 25 nafar, O‘mondan esa 7 nafar O‘zbekiston fuqarolari vatanga keltirildi.
️ Avvalroq TIV Yaqin Sharqda bo‘lib turganlar uchun tavsiyalar e’lon qilgandi, shuningdek, O‘zbekistonning mintaqadagi xorijiy vakolatxonalarining tezkor aloqa va “ishonch telefonlari” raqamlarini keltirib o‘tgan. Bu chora-tadbirlar mintaqadagi vaziyatning jiddiyligini va fuqarolarni himoya qilish zaruratini ko‘rsatmoqda.

️ In response to the complex situation in the Middle East, the Ministry of Foreign Affairs of Uzbekistan has launched a special Telegram bot (@tiv_yordam_bot) to expedite the processing of citizen inquiries. The bot allows Uzbek citizens currently in regional countries to submit information about their issues and request assistance.
️ A statement from the Ministry emphasized: "We call on all our compatriots to provide accurate and complete information when submitting inquiries through this bot. This will enable our diplomatic missions to provide prompt assistance to our citizens." The initiative aims to streamline communication and support for nationals affected by the volatile conditions in the area.
️ Additionally, a dedicated support center has been established in the Republic of Karakalpakstan to aid citizens facing difficulties returning home from the Middle East. Uzbek nationals in the region can contact the center via phone at (61) 222−27−27 or through the Telegram address @nukusshtab.
️ As of 10:00 AM on March 5, a total of 9,361 citizens have been evacuated to Uzbekistan since March 1. Of these, 8,114 were brought from Saudi Arabia, 1,192 from the United Arab Emirates (UAE), with smaller numbers from Iran (23), Bahrain (25), and Oman (7). These figures highlight the scale of the evacuation efforts amid ongoing regional instability.
️ Previously, the Ministry had issued advisories for citizens in the Middle East and published emergency contact numbers and "hotlines" for Uzbekistan's foreign missions in the region. These measures underscore the government's proactive steps to address the challenges posed by the deteriorating security and logistical environment, reflecting broader concerns over citizen safety in conflict-prone areas.