️ Yaqin Sharq mintaqasidagi murakkab vaziyat munosabati bilan O‘zbekiston Tashqi ishlar vazirligi (TIV) fuqarolarning murojaatlarini tezkor qabul qilish maqsadida maxsus Telegram bot (@tiv_yordam_bot) ishga tushirdi. Bot orqali mintaqa davlatlarida bo‘lib turgan O‘zbekiston fuqarolari o‘z muammolari haqida ma’lumot qoldirishlari mumkin.
️ TIV bayonotida: “Barcha yurtdoshlarimizni ushbu bot orqali murojaat qoldirishda aniq va to‘liq ma’lumot taqdim etishga chaqiramiz. Bu diplomatik vakolatxonalarimizga fuqarolarimizga tezkor yordam ko‘rsatish imkonini beradi”, deyilgan. Bot yordamida fuqarolar o‘z holatlari haqida ma’lumot berishlari va yordam so‘rashi mumkin.
️ Shuningdek, Qoraqalpog‘iston Respublikasida Yaqin Sharqdagi vatanga qaytishda muammolarga duch kelayotgan fuqarolarga yordam ko‘rsatish maqsadida maxsus shtab tashkil etilgan. Mintaqadagi O‘zbekiston fuqarolari shtabning (61) 222−27−27 telefon raqami hamda @nukusshtab Telegram manzili orqali murojaat qilishlari mumkin.
️ 5-mart soat 10:00 holatiga ko‘ra, 1-martdan beri O‘zbekistonga jami 9361 nafar vatandosh evakuatsiya qilindi. Ularning 8114 nafari Saudiya Arabistonidan, 1192 nafari esa Birlashgan Arab Amirliklaridan (BAA) olib kelindi. Shuningdek, Erondan 23 nafar, Bahrayndan 25 nafar, O‘mondan esa 7 nafar O‘zbekiston fuqarolari vatanga keltirildi.
️ Avvalroq TIV Yaqin Sharqda bo‘lib turganlar uchun tavsiyalar e’lon qilgandi, shuningdek, O‘zbekistonning mintaqadagi xorijiy vakolatxonalarining tezkor aloqa va “ishonch telefonlari” raqamlarini keltirib o‘tgan. Bu chora-tadbirlar mintaqadagi vaziyatning jiddiyligini va fuqarolarni himoya qilish zaruratini ko‘rsatmoqda.

️ В связи со сложной ситуацией на Ближнем Востоке Министерство иностранных дел (МИД) Узбекистана запустило специальный Telegram-бот (@tiv_yordam_bot) для оперативного приема обращений граждан. Через бота граждане Узбекистана, находящиеся в странах региона, могут оставлять информацию о своих проблемах.
️ В заявлении МИД говорится: «Призываем всех соотечественников при обращении через этот бот предоставлять точную и полную информацию. Это даст возможность нашим дипломатическим представительствам оперативно оказывать помощь нашим гражданам». Бот позволяет гражданам сообщать о своем положении и запрашивать помощь.
️ Кроме того, в Республике Каракалпакстан создан специальный штаб для оказания помощи гражданам, сталкивающимся с трудностями при возвращении на родину с Ближнего Востока. Граждане Узбекистана в регионе могут обращаться в штаб по телефону (61) 222−27−27 и через Telegram-адрес @nukusshtab.
️ По состоянию на 10:00 5 марта, с 1 марта в Узбекистан было эвакуировано в общей сложности 9361 соотечественник. Из них 8114 человек были доставлены из Саудовской Аравии, 1192 — из Объединенных Арабских Эмиратов (ОАЭ). Также в страну были возвращены 23 гражданина Узбекистана из Ирана, 25 — из Бахрейна и 7 — из Омана.
️ Ранее МИД опубликовал рекомендации для находящихся на Ближнем Востоке, а также привел контактные номера и «телефоны доверия» зарубежных представительств Узбекистана в регионе. Эти меры указывают на серьезность ситуации в регионе и необходимость защиты граждан.