️ Nepalda parlamentning yangi tarkibi saylovi bo‘lib o‘tdi. Bu saylov mamlakatda o‘tgan yil sentyabr oyida bo‘lib o‘tgan va kamida 77 kishi halok bo‘lgan “Z-avlod” yoshlar namoyishlaridan keyin o‘tkazilayotgan birinchi muhim saylovdir. Saylov komissiyasi ma’lumotlariga ko‘ra, saylov ishtirokchilari soni taxminan 60 foizni tashkil etdi, bu 2022-yildagi saylovdagi 61 foizlik ko‘rsatkichdan biroz pastroqdir.
️ Saylov komissiyasining vaqtinchalik raisi Ram Prasad Bhandari matbuot anjumanida aytganidek, saylov jarayoni bir nechta izolyatsiyalangan to‘siqlar bundan mustasno, tinch o‘tgan. U milliy va xalqaro kuzatuvchilarning dastlabki hisobotlari ham buni tasdiqlayotganini ta’kidladi. Saylov natijalarining to‘liq e’lon qilinishi bir hafta vaqt olishi mumkin.
️ Saylovda deputatlar palatasining 275 o‘rinidan 165 tasi to‘g‘ridan-to‘g‘ri ovoz berish yo‘li bilan, qolgan 110 tasi esa proporsional tizim asosida taqsimlanadi. Birinchi marta ovoz bergan Luniva kabi ko‘plab saylovchilar o‘zgarish umidi bilan saylovda ishtirok etayotganliklarini bildirishdi. U Associated Press agentligiga bergan intervyusida: “Men asosan namoyishlar tufayli ovoz berishga keldim, chunki ko‘p odamlar yaxshiroq Nepalni ko‘rish umidida jonlarini fido qilishdi. Men o‘z mamlakatingiz barcha qurbonliklar hisobiga yaxshilanishini ko‘rishni istayman”, dedi.
️ Saylovoldi kampaniyada ish o‘rinlari yaratish, korrupsiyaga qarshi kurashish va boshqaruvni yaxshilash kabi masalalar ustunlik qildi, ularning barchasi sentyabr oyidagi namoyishlarda talab qilingan edi. Siyosiy tahlilchi Puranjan Acharya Reuters agentligiga bergan intervyusida: “Saylov Z-avlod namoyishlarida ifodalangan yoshlar orzularini amalga oshirish uchun muhimdir. Agar yangi saylangan rahbarlar buni amalga oshira olmasliklari ko‘rinsa, yana muammolar paydo bo‘lishi mumkin”, dedi.
️ Saylovda markazchi Rastriya Swatantra Partiyasi (RSP) yetakchi nomzod sifatida ko‘rilmoqda. Bu partiya to‘rt yildan kam vaqt oldin tashkil etilgan bo‘lib, uzoq vaqtdan beri hukmronlik qilayotgan Nepal Kongressi va sobiq bosh vazir Khadga Prasad Sharma Oli boshchiligidagi Nepal Kommunistik Partiyasi (Birlashgan Marksist-Leninist) kabi partiyalarga kuchli raqib hisoblanadi. RSPning bosh vazirlikka nomzodi – repchi va sobiq Katmandu meri Balendra Shah bo‘lib, u 2025-yildagi qo‘zg‘olonda yetakchi shaxs sifatida paydo bo‘lgan. 35 yoshli Shah saylovoldi kampaniyasi davomida katta olomonni jalb qildi va o‘zgarish talab qilayotgan yosh saylovchilar orasida keng qo‘llab-quvvatlandi.

️ В Непале состоялись выборы в парламент, которые стали первыми значимыми выборами после массовых молодежных протестов в сентябре прошлого года, известных как «поколение Z», в результате которых погибло не менее 77 человек. По данным избирательной комиссии, явка составила около 60%, что немного ниже показателя в 61% на выборах 2022 года.
️ Исполняющий обязанности председателя избирательной комиссии Рам Прасад Бхандари на пресс-конференции заявил, что выборы прошли мирно, за исключением нескольких изолированных инцидентов. Он отметил, что предварительные отчеты национальных и международных наблюдателей также подтверждают это. Полные результаты могут быть объявлены в течение недели.
️ На выборах 165 из 275 мест в Палате представителей избираются напрямую, а остальные 110 распределяются по пропорциональной системе. Многие избиратели, такие как впервые голосующая Лунива, участвовали в выборах с надеждой на перемены. В интервью Associated Press она сказала: «Я пришла голосовать в основном из-за протестов, ведь многие люди отдали свои жизни в надежде на перемены, в надежде увидеть лучший Непал. Я хочу, чтобы моя страна стала лучше благодаря всем жертвам, которые были принесены».
️ В предвыборной кампании доминировали обещания создать рабочие места, обуздать коррупцию и улучшить управление – все эти требования выдвигались во время сентябрьских протестов. Политолог Пуранджан Ачарья в интервью Reuters заявил: «Выборы критически важны для реализации устремлений молодежи, выраженных во время протестов поколения Z. Если вновь избранные лидеры окажутся неспособными сделать это, существует риск дальнейших проблем».
️ На выборах ведущим кандидатом считается центристская партия «Раштрия Сватантра Парти» (RSP), созданная менее четырех лет назад, которая является сильным конкурентом для давно доминирующих партий – Непальского конгресса и Коммунистической партии Непала (объединенные марксисты-ленинцы) бывшего премьер-министра Кхадги Прасада Шармы Оли. Кандидатом в премьер-министры от RSP является рэпер-политик и бывший мэр Катманду Балендра Шах, который стал ведущей фигурой во время восстания 2025 года. 35-летний Шах привлек большие толпы во время кампании и завоевал поддержку многих молодых избирателей, требующих перемен.