️ Nepalda parlamentning yangi tarkibi saylovi bo‘lib o‘tdi. Bu saylov mamlakatda o‘tgan yil sentyabr oyida bo‘lib o‘tgan va kamida 77 kishi halok bo‘lgan “Z-avlod” yoshlar namoyishlaridan keyin o‘tkazilayotgan birinchi muhim saylovdir. Saylov komissiyasi ma’lumotlariga ko‘ra, saylov ishtirokchilari soni taxminan 60 foizni tashkil etdi, bu 2022-yildagi saylovdagi 61 foizlik ko‘rsatkichdan biroz pastroqdir.
️ Saylov komissiyasining vaqtinchalik raisi Ram Prasad Bhandari matbuot anjumanida aytganidek, saylov jarayoni bir nechta izolyatsiyalangan to‘siqlar bundan mustasno, tinch o‘tgan. U milliy va xalqaro kuzatuvchilarning dastlabki hisobotlari ham buni tasdiqlayotganini ta’kidladi. Saylov natijalarining to‘liq e’lon qilinishi bir hafta vaqt olishi mumkin.
️ Saylovda deputatlar palatasining 275 o‘rinidan 165 tasi to‘g‘ridan-to‘g‘ri ovoz berish yo‘li bilan, qolgan 110 tasi esa proporsional tizim asosida taqsimlanadi. Birinchi marta ovoz bergan Luniva kabi ko‘plab saylovchilar o‘zgarish umidi bilan saylovda ishtirok etayotganliklarini bildirishdi. U Associated Press agentligiga bergan intervyusida: “Men asosan namoyishlar tufayli ovoz berishga keldim, chunki ko‘p odamlar yaxshiroq Nepalni ko‘rish umidida jonlarini fido qilishdi. Men o‘z mamlakatingiz barcha qurbonliklar hisobiga yaxshilanishini ko‘rishni istayman”, dedi.
️ Saylovoldi kampaniyada ish o‘rinlari yaratish, korrupsiyaga qarshi kurashish va boshqaruvni yaxshilash kabi masalalar ustunlik qildi, ularning barchasi sentyabr oyidagi namoyishlarda talab qilingan edi. Siyosiy tahlilchi Puranjan Acharya Reuters agentligiga bergan intervyusida: “Saylov Z-avlod namoyishlarida ifodalangan yoshlar orzularini amalga oshirish uchun muhimdir. Agar yangi saylangan rahbarlar buni amalga oshira olmasliklari ko‘rinsa, yana muammolar paydo bo‘lishi mumkin”, dedi.
️ Saylovda markazchi Rastriya Swatantra Partiyasi (RSP) yetakchi nomzod sifatida ko‘rilmoqda. Bu partiya to‘rt yildan kam vaqt oldin tashkil etilgan bo‘lib, uzoq vaqtdan beri hukmronlik qilayotgan Nepal Kongressi va sobiq bosh vazir Khadga Prasad Sharma Oli boshchiligidagi Nepal Kommunistik Partiyasi (Birlashgan Marksist-Leninist) kabi partiyalarga kuchli raqib hisoblanadi. RSPning bosh vazirlikka nomzodi – repchi va sobiq Katmandu meri Balendra Shah bo‘lib, u 2025-yildagi qo‘zg‘olonda yetakchi shaxs sifatida paydo bo‘lgan. 35 yoshli Shah saylovoldi kampaniyasi davomida katta olomonni jalb qildi va o‘zgarish talab qilayotgan yosh saylovchilar orasida keng qo‘llab-quvvatlandi.

️ Nepal has conducted parliamentary elections, marking the first significant electoral event since the deadly "Gen Z" youth protests in September of last year, which resulted in at least 77 reported fatalities. According to election officials, voter turnout was estimated at around 60%, slightly below the 61% recorded in the 2022 elections.
️ Acting Chief Election Commissioner Ram Prasad Bhandari stated at a news conference that the polling process was peaceful, aside from a few isolated incidents of obstruction. He noted that preliminary reports from national and international observers also indicated a calm electoral environment. Complete results are expected to take up to a week to be finalized.
️ In the election, 165 of the 275 seats in the House of Representatives are being directly elected, with the remaining 110 allocated through a proportional representation system. Many voters, such as first-time voter Luniva, participated with hopes for change. In an interview with The Associated Press, she said, "I came to vote mainly because of the protest and so many people gave their lives in the hope of a change, in hope of seeing a better Nepal. I want to see my country become better by all the sacrifices that have been made."
️ Campaign promises focused heavily on job creation, curbing corruption, and improving governance—all key demands raised during the September protests. Political analyst Puranjan Acharya told Reuters, "The election is critical to address the aspirations of the youths expressed during the Gen Z protests. If the newly elected leaders are seen as unfit to do so, there is a risk of further trouble."
️ The centrist Rastriya Swatantra Party (RSP), formed less than four years ago, is considered a frontrunner and a strong challenger to the long-dominant Nepali Congress and the Communist Party of Nepal (Unified Marxist-Leninist) led by former Prime Minister Khadga Prasad Sharma Oli. The RSP's prime ministerial candidate is rapper-turned-politician and former Kathmandu Mayor Balendra Shah, who emerged as a leading figure in the 2025 uprising. The 35-year-old Shah drew large crowds during the campaign and connected with legions of young voters clamoring for change.