️ Ukraina Prezidenti Volodimir Zelenskiyning aytishicha, Qo‘shma Shtatlar Ukrainadan Fors dronlariga qarshi kurashda ko‘mak so‘ragan. U Ukrainaning sheriklari murojaat qilayotganini va “Amerika tomonidan so‘rovlar” bo‘lganini ta’kidladi. Zelenskiy “zarur vositalarni ta’minlash va kerakli xavfsizlikni kafolatlaydigan ukrain mutaxassislarining ishtirokini ta’minlash” bo‘yicha ko‘rsatmalar berganini aytdi.
️ Ukraina taklifi haqida so‘ralganda, AQSh Prezidenti Donald Tramp: “Men har qanday mamlakatdan har qanday yordamni qabul qilaman”, deb javob berdi. Biroq, Zelenskiy ilgari Ukrainaning o‘z mudofaasi zaiflashmasligi va Kiyev uchun diplomatik foyda bo‘lishi sharti bilan yordam berishini aniq bildirgan edi. U, xususan, Ukrainaning o‘zining dronlarini AQShning Rossiyaning ballistik raketalaridan himoya qilish uchun ko‘proq Patriot havo mudofaasi tizimlari bilan almashtirishga tayyor ekanligini taklif qildi.
️ Yaqin Sharqdagi urush Ukrainaning o‘z ittifoqchilarining diqqati bu mojaroga qaratilishi natijasida zarar ko‘rishi xavfini keltirib chiqardi. Shuningdek, interceptor raketalarining etishmasligi va Rossiyaning urush harakatlarini moliyalashtirishning asosiy manbai bo‘lgan neft narxlarining oshishidan foyda olishi haqida tashvishlar mavjud. Zelenskiy bu xavflarni tan oldi, lekin shu bilan birga inqirozdan Ukraina milliy manfaatlarini ilgari surish uchun foydalanishga intilayotganga o‘xshaydi.
️ U Birlashgan Arab Amirliklari, Qatar, Bahrayn, Iordaniya va Quvayt kabi Fors ko‘rfazi mamlakatlari bilan suhbatlashib, ularning harbiy bazalari va fuqarolik infratuzilmasini Fors hujumlaridan himoya qilishda “aniq qadamlar” va’da qildi. Zelenskiy ijtimoiy tarmoqlarda: “Ularning Ukrainaga asosiy so‘rovi nima ekanligi aniq”, deb yozdi. “Fors zarbalariga duch kelgan har kim jiddiy muammoga duch keladi – Shahedlar, ularni tegishli tajriba va yetarli qurolsiz ushlab qolish qiyin”. U shuningdek, “Odamlarni o‘zlari himoya qilishga yordam berish va juda muhim ta’minot yo‘llarida barqarorlikni tiklash bizning umumiy manfaatimizdir”, deb qo‘shimcha qildi.
️ Ukrainaning yordami cheklangan bo‘ladi. Zelenskiy ijtimoiy tarmoqlardagi postida: “Albatta, biz ko‘rsatadigan har qanday yordam faqat Ukrainadagi o‘z mudofaamizni zaiflashtirmasligi va diplomatik imkoniyatlarimizga sarmoya bo‘lishi sharti bilan bo‘ladi”, deb ta’kidladi. Ukraina Mudofaa Sanoati Kengashi raisi Igor Fedirko BBCga Ukrainaning dron interceptorlarini ishlab chiqarishini oyiga 10 000 tagacha oshirishi mumkinligini aytdi. Biroq, u chet eldagi sheriklarga yetkazib berish haqidagi har qanday muhokama Ukrainada eng yuqori darajada siyosiy tasdiqni talab qilishini ta’kidladi.

️ Президент Украины Владимир Зеленский заявил, что Соединённые Штаты обратились к Украине с просьбой о помощи в противодействии иранским дронам. Он отметил, что партнёры Украины выходят на связь и были «запросы с американской стороны». Зеленский сообщил, что дал указания «предоставить необходимые средства и обеспечить присутствие украинских специалистов, которые могут гарантировать необходимую безопасность».
️ На вопрос о предложении Украины президент США Дональд Трамп ответил: «Я приму любую помощь от любой страны». Однако ранее Зеленский чётко дал понять, что Украина окажет помощь при условии, что её собственная оборона не будет ослаблена и что это принесёт Киеву дипломатические выгоды. В частности, он предложил, что Украина готова обменять свои дроны-перехватчики на большее количество американских систем ПВО Patriot для защиты от российских баллистических ракет.
️ Война на Ближнем Востоке вызвала опасения, что Украина может пострадать, если её союзники отвлекутся на этот конфликт. Также существуют опасения по поводу потенциального дефицита ракет-перехватчиков и выгод для России от роста цен на нефть, доходы от которой являются ключевым источником финансирования её военных действий. Зеленский признал эти риски, но, похоже, стремится воспользоваться кризисом для продвижения национальных интересов Украины.
️ Он провёл переговоры с коллегами в странах Персидского залива – в Объединённых Арабских Эмиратах, Катаре, Бахрейне, Иордании и Кувейте – и пообещал так называемые «конкретные шаги» для помощи в защите их военных баз и гражданской инфраструктуры от иранских атак. Зеленский написал в социальных сетях: «Понятно, какой у них главный запрос к Украине». «Любой, кто столкнулся с иранскими ударами, сталкивается с серьёзной проблемой – Shahed, которые трудно перехватить без должного опыта и адекватного оружия». Он добавил: «В наших общих интересах помочь людям защитить себя и восстановить стабильность на критически важных маршрутах снабжения».
️ Помощь со стороны Украины будет ограниченной. Зеленский заявил в своём посте в социальных сетях: «Конечно, любая помощь, которую мы предоставим, будет только при условии, что она не ослабит нашу собственную оборону в Украине и послужит инвестицией в наши дипломатические возможности». Глава Украинского совета оборонной промышленности Игорь Федирко сообщил BBC, что Украина может нарастить производство дронов-перехватчиков до 10 000 в месяц. Однако он подчеркнул, что любое обсуждение поставок партнёрам за рубежом потребует политического одобрения на высшем уровне в Украине.