️ Isroilning o‘ng qanotli moliya vaziri Bezalel Smotrich, mamlakat armiyasi Bayrutning janubiy tumanlaridagi yuz minglab aholini darhol uylarini tark etishga buyruq berganidan so‘ng, bu hududni G‘azo sektoridagi Xon Yunus shahriga o‘xshatish bilan tahdid qildi. Smotrich o‘zining onlayn tarqatilgan videosida: “Janubiy tumanlar Xon Yunusga o‘xshab ketadi”, deb aytdi. Bu bayonot Isroilning G‘azodagi urushida vayron qilingan hududga ishora qiladi.
️ Tahdid Isroil armiyasining Bayrutning janubiy qismidagi Burj al-Barajneh, al-Hadath, Haret Hreik va Shiyah mahallalaridagi aholini majburiy evakuatsiya qilish buyrug‘idan so‘ng keldi. Al Jazeera muxbiri Bernard Smit Bayrutdan xabar berib, bu hududda 400 mingdan ortiq odam yashashini va ularning tezda ketish imkoniyati cheklanganligini ta'kidladi. Smit: “Ular tezda ketish uchun hech qanday joy yo‘q. Yo‘llarda tirbandlik bor, lekin Isroil bu odamlarning qanday qilib tezda ketishini tushunish qiyin”, dedi.
️ Bayrutdagi majburiy evakuatsiya buyrug‘i, Isroilning butun janubiy Livan uchun shunga o‘xshash ko‘rsatma berganidan bir kun o‘tib chiqarildi, bu esa ommaviy ko‘chish to‘lqinini keltirib chiqardi. Chegaradosh janglar dushanba kuni Hizbullohning AQSh va Isroil tomonidan Eronning oliy rahbari Oyatulloh Ali Xomeney o‘ldirilganidan keyin Isroil hududiga raketalar otishi bilan qayta kuchaydi. Isroil harbiylari o‘zining shimoliy qo‘shnisi ustiga keng ko‘lamli havo va quruqlik hujumini boshlab, janubiy Livan va Bayrutdagi hududlarni bombardimon qilmoqda, buni livanlik qurolli guruhga qarshi kampaniya deb atamoqda.
️ Hizbulloh o‘tgan kunlarda o‘z harbiy operatsiyalarini kuchaytirib, “Isroilning mamlakatga tajovuzi”ga javob berayotganini aytdi. Guruh Isroilga o‘nlab raketalar va dronlar otib, Livan hududida joylashgan Isroil askarlarini nishonga oldi. Bu mojaro livanlik tinch aholini hayratda qoldirdi, gumanitar guruhlar Isroilning hujumining 2023-yil oktyabridan boshlab G‘azodagi urushdan beri doimiy Isroil hujumlari bilan vayron bo‘lgan aholi uchun og‘ir oqibatlarga olib kelishidan ogohlantirmoqda.
️ Livan Sog‘liqni saqlash vazirligi payshanba kuni Isroil hujumlari to‘lqinida mamlakat bo‘ylab kamida 102 kishi o‘ldirilgan va 638 kishi yaralanganligini ma'lum qildi. Hukumat raqamlariga ko‘ra, Livan bo‘ylab o‘n minglab odamlar ko‘chirildi, janubiy Livandan ko‘plab oilalar allaqachon haddan tashqari to‘lib-toshgan Bayrutdagi boshpanalarda boshpana izlamoqda. Bayrut-Rafiq Horiri xalqaro aeroportidagi parvozlar ham payshanba kuni Livan poytaxtiga qo‘shimcha hujumlar tahdidi ostida to‘xtatildi.
️ Inson huquqlari bo‘yicha kuzatuv guruhi (HRW) Isroilning janubiy Livandagi yuz minglab aholini majburiy evakuatsiya qilish buyrug‘i “urush qonunlarini buzishning jiddiy xavflarini keltirib chiqaradi”, deb aytdi. HRWning Livan tadqiqotchisi Ramzi Kaiss bayonotida: “Litani [daryosi] janubida yashovchi hamma odamlarni darhol evakuatsiya qilishga chaqirish jiddiy huquqiy va gumanitar xavflarni va tinch aholi xavfsizligi uchun qo‘rquvlarni keltirib chiqaradi. Qariyalar, kasallar va nogironlar qanday qilib darhol evakuatsiya qilinadi? Va ular ketayotganda ularning xavfsizligi qanday kafolanadi?”, deb so‘radi.

️ Крайне правый министр финансов Израиля Бецалель Смотрич пригрозил превратить южные пригороды ливанской столицы в подобие сектора Газа, в то время как израильская армия приказала сотням тысяч людей немедленно покинуть свои дома в Бейруте. В видео, опубликованном в сети в четверг, Смотрич предупредил, что район Дахия вскоре будет выглядеть «как Хан-Юнис» — город на юге Газы, разрушенный в ходе израильской войны против палестинцев в анклаве. «Южные пригороды станут как Хан-Юнис», — заявил израильский министр.
️ Угроза Смотрича прозвучала всего через несколько часов после того, как израильская армия издала приказ о принудительной эвакуации для нескольких районов южного Бейрута, заставив жителей спешно собирать вещи и быстро покидать свои дома. В сообщении в социальных сетях представитель израильской армии Авихай Адраи приказал людям покинуть районы Бурдж-аль-Бараджне, аль-Хадат, Харет-Хрейк и Шия. «Беспрецедентно, что израильская армия издала такой приказ о принудительной эвакуации для южных пригородов Бейрута», — сообщил из Бейрута корреспондент Al Jazeera Бернард Смит, отметив, что в этом районе проживает более 400 000 человек.
️ «Им просто некуда быстро уехать», — сказал Смит о ливанских семьях, вынужденных бежать. «На дорогах пробки, так как люди пытаются уехать, но как Израиль думает, что все эти люди смогут быстро покинуть район, трудно понять». Приказ Израиля о принудительной эвакуации в Бейруте был издан через день после того, как страна выдала аналогичное распоряжение для всего южного Ливана, что спровоцировало волну массового перемещения.
️ Обострение приграничных столкновений возобновилось в понедельник после того, как «Хезболла» запустила ракеты по территории Израиля в ответ на убийство верховного лидера Ирана аятоллы Али Хаменеи в результате атак США и Израиля на Иран. Израильские военные начали широкомасштабное воздушное и наземное наступление против своего северного соседа, бомбя районы по всему южному Ливану и Бейруту в рамках кампании, которую они называют борьбой с ливанской вооруженной группировкой.
️ Со своей стороны, «Хезболла» активизировала свои военные операции за последние дни, заявив, что реагирует на «израильскую агрессию» против страны. Группировка запустила десятки ракет и дронов по Израилю и атаковала израильских солдат, дислоцированных на ливанской территории. Конфликт оставил ливанских граждан в шоке, а гуманитарные организации предупреждают, что наступление Израиля будет иметь тяжелые последствия для населения, уже опустошенного постоянными израильскими атаками с начала войны в Газе в октябре 2023 года.
️ В четверг министерство здравоохранения Ливана сообщило, что по меньшей мере 102 человека были убиты и 638 ранены по всей стране в результате волны израильских атак. Десятки тысяч людей также были перемещены по всему Ливану, согласно правительственным данным, при этом многие семьи из южного Ливана ищут убежища в уже переполненных приютах в Бейруте. Рейсы в международном аэропорту Бейрут-Рафик Харири также были приостановлены в четверг на фоне израильской угрозы дальнейших атак на ливанскую столицу.
️ «Хьюман Райтс Вотч» (HRW) заявила, что приказ Израиля о принудительной эвакуации сотен тысяч жителей южного Ливана «создает серьезные риски нарушений законов войны». «Призыв ко всем, кто живет к югу от реки Литани, немедленно эвакуироваться, поднимает серьезные правовые и гуманитарные красные флаги и опасения за безопасность гражданских лиц», — заявил в своем заявлении исследователь HRW по Ливану Рамзи Каисс. «Как пожилые люди, больные и люди с ограниченными возможностями смогут немедленно эвакуироваться? И как будет гарантирована их безопасность при отъезде?»