️ Buzg'unchi Samarqand hududiy "Uzenergoinspetsiya" boshqarmasi, ichki ishlar organlari va Bosh prokuratura Departamenti tomonidan o'tkazilgan birgalikdagi nazorat tadbiri paytida aniqlangan.
️ Tekshiruv ma'lumotlariga ko'ra, mahalliy aholiga tegishli uyda beshta mayning-qurilmasi o'rnatilgan bo'lib, ular tegishli ruxsatlar va hisoblagichlarsiz elektr tarmoqlariga to'g'ridan-to'g'ri ulangan.
️ Ushbu fakt bo'yicha materiallar tegishli organlarga belgilangan tartibda choralar ko'rish uchun yuborilgan. Bunday buzilishlar nafaqat katta iqtisodiy zarar keltiradi, balki mintaqaning energetika tizimiga qo'shimcha yuk ham yuklaydi.
️ Ilgari, Andijonning bir xususiy uyida mintaqaning energetika tizimiga 438,7 million so'm zarar yetkazgan noqonuniy mayning-ferma aniqlandi. Resurslarni o'g'irlash va noqonuniy tadbirkorlik faktlari bo'yicha jinoiy ish qo'zg'atilgan.

️ В Самарканде обнаружена подпольная майнинг-ферма, незаконно подключенная к электрическим сетям. По предварительным расчетам энергоснабжающей организации ущерб составил почти 2,3 миллиарда сумов.
️ Нарушителя выявили в ходе совместного контрольного мероприятия, проведенного Самаркандским территориальным управлением "Узэнергоинспекция", органами внутренних дел и Департаментом при Генеральной прокуратуре.
️ Согласно данным проверки, в доме, принадлежащем местному жителю, было установлено пять майнинг-устройств, которые напрямую подключались к электрическим сетям без соответствующих разрешений и приборов учета.
️ Материалы по данному факту направлены в компетентные органы для принятия мер в установленном порядке. Отмечается, что подобные нарушения не только наносят значительный экономический ущерб, но и создают дополнительную нагрузку на энергосистему региона.
️ Ранее незаконная майнинг-ферма, нанесшая энергосистеме региона ущерб на сумму 438,7 миллиона сумов, была обнаружена в одном из частных домов Андижана. По факту хищения ресурсов и незаконного предпринимательства возбуждено уголовное дело.