️ O‘zbekiston, Toshkent – AN Podrobno.uz. Favqulodda vaziyatlar vazirligi (MChS) 25-fevral kuni Kokand shahrida bo‘lib o‘tgan ko‘p qavatli uydagi portlashni tekshirish natijalarini e’lon qildi. Voqea natijasida 19 yoshli yigit halok bo‘ldi.
️ MChS ekspert xulosasiga ko‘ra, fojianing bevosita sababi kvartira egasining nosoz va standartga javob bermaydigan gaz shlangidan foydalanishi bo‘lgan.
️ Tekshiruv shuni ko‘rsatdiki, gaz plitasidan foydalanishda texnik normalarga mos kelmaydigan ulagich ishlatilgan. Bu yopiq xonada gaz sizishi va keyinchalik portlashga olib kelgan.
️ MChS avtomatlashtirilgan gaz xavfsizligi tizimlarining ahamiyatini ta’kidladi. Kvartirada o‘rnatilgan gaz analizatori gaz sizishi paytida blokirovkaga signal beradi, u esa avtomatik ravishda gaz manbasini o‘chiradi, portlash xavfini kamaytiradi.
️ Vazirlik aholini gaz uskunalaridan foydalanish qoidalarini qat’iy rioya qilishga va faqat ishlaydigan va sertifikatlangan elementlardan foydalanishga chaqirdi.
️ Mutaxassislar zamonaviy xavfsizlik texnologiyalari va gaz tizimlarini muntazam tekshirish bunday voqealarning takrorlanishining oldini olishi mumkinligini ta’kidladi.
️ Esda tutish kerakki, fojia “Buston” mahallasidagi ko‘p qavatli uylardan birida sodir bo‘ldi. Gaz chaqnashi yong‘inga va bir nechta kvartiralarning shikastlanishiga olib keldi. Ushbu fakt bo‘yicha 259-moddaning 2-qismi “a” bandi (“O‘t o‘chirish xavfsizligi qoidalarini buzish, inson o‘limiga olib kelgan”) bo‘yicha jinoiy ish qo‘zg‘atilgan.

️ Узбекистан, Ташкент – АН Podrobno.uz. Министерство по чрезвычайным ситуациям (МЧС) обнародовало результаты расследования взрыва в многоквартирном доме, произошедшего 25 февраля в Коканде. В результате данного инцидента погиб 19-летний молодой человек.
️ Согласно экспертному заключению МЧС, непосредственной причиной трагедии стало использование неисправного и нестандартного газового шланга в квартире владельца.
️ Следствием установлено, что при эксплуатации газовой плиты применялся соединительный элемент, не соответствующий техническим нормам. Это привело к утечке газа и последующему взрыву в закрытом помещении.
️ В МЧС отметили важность автоматизированных систем газовой безопасности. Газовый анализатор, установленный в квартире, при утечке газа подает сигнал блокиратору, который автоматически отключает газовый источник, снижая риск взрыва.
️ В ведомстве призвали жителей строго соблюдать правила эксплуатации газового оборудования и использовать только исправные и сертифицированные элементы.
️ Специалисты подчеркнули, что современные технологии безопасности и регулярная проверка газовых систем могут предотвратить повторение подобных инцидентов.
️ Напомним, трагедия произошла в одном из многоквартирных домов махалли “Бустон”. Вспышка газа привела к пожару и повреждению нескольких квартир. По данному факту возбуждено уголовное дело по пункту “а” части 2 статьи 259 (“Нарушение правил пожарной безопасности, повлекшее смерть человека”).