️ O‘zbekiston, Toshkent – AN Podrobno.uz. Favqulodda vaziyatlar vazirligi (MChS) 25-fevral kuni Kokand shahrida bo‘lib o‘tgan ko‘p qavatli uydagi portlashni tekshirish natijalarini e’lon qildi. Voqea natijasida 19 yoshli yigit halok bo‘ldi.
️ MChS ekspert xulosasiga ko‘ra, fojianing bevosita sababi kvartira egasining nosoz va standartga javob bermaydigan gaz shlangidan foydalanishi bo‘lgan.
️ Tekshiruv shuni ko‘rsatdiki, gaz plitasidan foydalanishda texnik normalarga mos kelmaydigan ulagich ishlatilgan. Bu yopiq xonada gaz sizishi va keyinchalik portlashga olib kelgan.
️ MChS avtomatlashtirilgan gaz xavfsizligi tizimlarining ahamiyatini ta’kidladi. Kvartirada o‘rnatilgan gaz analizatori gaz sizishi paytida blokirovkaga signal beradi, u esa avtomatik ravishda gaz manbasini o‘chiradi, portlash xavfini kamaytiradi.
️ Vazirlik aholini gaz uskunalaridan foydalanish qoidalarini qat’iy rioya qilishga va faqat ishlaydigan va sertifikatlangan elementlardan foydalanishga chaqirdi.
️ Mutaxassislar zamonaviy xavfsizlik texnologiyalari va gaz tizimlarini muntazam tekshirish bunday voqealarning takrorlanishining oldini olishi mumkinligini ta’kidladi.
️ Esda tutish kerakki, fojia “Buston” mahallasidagi ko‘p qavatli uylardan birida sodir bo‘ldi. Gaz chaqnashi yong‘inga va bir nechta kvartiralarning shikastlanishiga olib keldi. Ushbu fakt bo‘yicha 259-moddaning 2-qismi “a” bandi (“O‘t o‘chirish xavfsizligi qoidalarini buzish, inson o‘limiga olib kelgan”) bo‘yicha jinoiy ish qo‘zg‘atilgan.

️ Uzbekistan, Tashkent – AN Podrobno.uz. The Ministry of Emergency Situations (MES) has released the investigation results of an explosion in an apartment building that occurred on February 25 in Kokand. The incident resulted in the death of a 19-year-old man.
️ According to the MES expert conclusion, the direct cause of the tragedy was the use of a faulty and non-standard gas hose in the apartment owner's residence.
️ The investigation found that a connector not meeting technical standards was used during the operation of a gas stove. This led to a gas leak and subsequent explosion in a confined space.
️ The MES highlighted the importance of automated gas safety systems. A gas analyzer installed in the apartment sends a signal to a blocker during a gas leak, which automatically shuts off the gas source, reducing explosion risk.
️ The ministry urged residents to strictly adhere to gas equipment usage rules and use only functional and certified components.
️ Specialists emphasized that modern safety technologies and regular inspections of gas systems can prevent the recurrence of such incidents.
️ It is recalled that the tragedy occurred in one of the apartment buildings in the “Buston” neighborhood. The gas flash caused a fire and damage to several apartments. A criminal case has been initiated under Article 259, Part 2, Clause “a” (“Violation of fire safety rules resulting in human death”).