️ AQSh hukumatining Janubiy qoʻmondonligi matbuot xizmati X ijtimoiy tarmogʻida AQSh va Ekvador qurolli kuchlari “narkoterror tashkilotlari”ga qarshi harakatlar olib borayotganini eʼlon qildi. Vashingtonning taʼkidlashicha, bu tashkilotlar uzoq vaqtdan beri “yarimsharning barcha fuqarolari... orasida terror, zoʻravonlik va korruptsiya tarqatmoqda”. Operatsiya tafsilotlari ochiqlanmagan.
️ ABC News telekanali maʼlumotlariga koʻra, bu AQSh harbiylarining Janubiy Amerika narkokartellari ustidan birinchi marta quruqlikdagi operatsiyasidir. Ilgari AQSh Tinch okeanining sharqiy qismi va Karib dengizidagi kontrabanda qayiqlariga havo hujumlari bilan cheklangan.
️ 2025-yil avgust oyida AQSh prezidenti Donald Tramp “narkokartellarga qarshi urush” eʼlon qildi va Pentagonga Lotin Amerikasi narkosavdogarlariga qarshi harbiy kuch qoʻllash boʻyicha direktiva imzoladi. The New York Times gazetasi xabar berishicha, kartellar amalda terrorchi tashkilotlar sifatida tan olingan.
️ AQSh ilgari ham narkokartellarga qarshi qoʻshma operatsiyalarda ishtirok etgan. Xususan, Meksika bilan hamkorlikda narkobaroni Nemesio Osegera Servantes, El Mencho nomi bilan tanilgan, qoʻlga olinishida yoʻq qilingan.

️ Пресс-служба Южного командования Пентагона в социальной сети X объявила, что американские и эквадорские вооруженные силы проводят действия против «организаций-наркотеррористов».... По утверждению Вашингтона, эти организации на протяжении длительного времени «сеяли террор, насилие и коррупцию среди граждан всего полушария». Подробности операции не раскрываются.
️ По данным телеканала ABC News, это первый случай, когда американские военные проводят наземную операцию против южноамериканских наркокартелей. Ранее США ограничивались авиаударами по контрабандным лодкам в восточной части Тихого океана и Карибском бассейне.
️ В августе 2025 года президент США Дональд Трамп объявил «войну наркокартелям» и подписал директиву для Пентагона о применении военной силы против латиноамериканских наркоторговцев. Газета The New York Times сообщала, что картели фактически были признаны террористическими организациями.
️ США и ранее участвовали в совместных операциях против наркокартелей. В частности, совместно с Мексикой был ликвидирован при задержании наркобарон Немесио Осегера Сервантес, известный как Эль Менчо.