️ 55 yoshli erkak, o'g'liga o'tgan yili Rojdestvo bayramida miltiq sovg'a qilgan edi. U o'z farzandi tomonidan amalga oshirilgan otishma uchun qotillikda ayblanib, birinchi ota sifatida tan olingan.
️ Jorjiya shtatidagi Apalachee o'rta maktabida 2024-yil sentyabr oyida sodir bo'lgan otishma sababli Colin G. qotillik va odam o'ldirishda aybdor deb topildi. Hakamlar hay'ati qaror qabul qilish uchun ikki soatdan kam vaqt sarfladi.
️ Sud jarayonida prokurorlar Colin G.ning o'g'li Coltning ruhiy salomatligi yomonlashayotganiga qaramay, unga miltiq sovg'a qilganini va bu harakatni osonlashtirganini ta'kidladilar. 2023-yil may oyida FBI va sheriflar otishma haqidagi anonim ogohlantirishlar asosida ular bilan suhbat o'tkazgan edi.
️ Himoyachi advokat Brian Hobbs esa Colin G.ning o'g'lining niyatidan bexabar ekanligini va unga yordam berishga harakat qilganini aytdi. U faqat yaxshi ota bo'lishni istagan va bunday hujumni tasavvur ham qilmagan.
️ Bu AQShda ota-onalarning farzandlarining ommaviy otishmadagi harakatlari uchun sudlangan kam sonli ishlardan biridir. Colin G. bunday holatda qotillikda ayblangan birinchi ota hisoblanadi.
️ Colin G.ga keyinroq jazo belgilanadi. Ikkinchi darajali qotillik uchun kamida 10 yildan 30 yilgacha qamoq jazosi nazarda tutilgan. O'g'li Colt G. esa kattalar sudida 55 moddada ayblanmoqda va hali sud jarayoni boshlanmagan.

️ 55-летний мужчина подарил своему сыну-подростку винтовку на Рождество за год до смертоносной стрельбы. Он считается первым родителем, осужденным за убийство в связи со стрельбой, совершенной его ребенком.
️ Отец мальчика, обвиняемого в убийстве четырех человек в средней школе Апалачи в Уиндере, штат Джорджия, был признан виновным в убийстве и непредумышленном убийстве во вторник. Присяжные вынесли вердикт менее чем за два часа.
️ В ходе 11-дневного суда прокуроры заявили, что Колин Г. вооружил и позволил своему сыну Колту, которому тогда было 14 лет, получить винтовку в подарок на Рождество, несмотря на ухудшение психического здоровья мальчика. В мае 2023 года ФБР и шерифы опросили их после анонимных сообщений об угрозах стрельбы в школе.
️ Адвокат защиты Брайан Хоббс утверждал, что Колин Г., который pleaded not guilty, не знал о намерениях сына и пытался помочь ему с психическими проблемами. Он сказал, что отец лишь хотел быть хорошим родителем и никогда не представлял, что Колт совершит нападение.
️ Это один из немногих случаев в США, когда родитель был привлечен к ответственности за действия своего ребенка при массовой стрельбе. Колин Г. считается первым родителем, обвиненным в убийстве в таком контексте.
️ Приговор Колину Г. будет вынесен позже. Убийство второй степени наказывается лишением свободы на срок от 10 до 30 лет. Он также может получить до 10 лет за непредумышленное убийство. Его сын Колт Г., которому сейчас 16 лет, обвиняется как взрослый и еще не предстал перед судом.