️ AQSh dushanba kuni Ruanda harbiylari va yuqori harbiy amaldorlarini Demokratik Kongo Respublikasining sharqiy qismidagi M23 harakatiga qo‘llab-quvvatlagani uchun sanksiyalar e’lon qildi.
️ Kongo hukumati AQShni “chuqur minnatdorchilik” bilan qarshi olib, sanksiyalarni o‘zining “suvereniteti va hududiy yaxlitligi”ni hurmat qilish uchun “aniq qo‘llab-quvvatlash belgisi” deb atadi.
️ So‘nggi sanksiyalar AQSh vositachiligida Kongo prezidenti Feliks Tshisekedi va Ruanda prezidenti Pol Kagame tomonidan dekabr oyida Vashingtonda, AQSh prezidenti Donald Tramp yonida imzolangan tinchlik kelishuvidan keyin keldi.
️ O‘sha paytda Tramp rahbarlarni maqtadi, chunki kelishuv AQShga mintaqaning muhim mineral zaxiralariga ko‘proq kirish imkonini berdi.
️ AQSh Ruanda harbiylarini mineral boy Kongoda tinchlik kelishuvini buzganlikda aybladi va ularni mintaqadan chiqib ketishga chaqirdi.
️ AQSh M23 guruhining mintaqada mustahkam o‘rnashishi uchun Ruanda hukumati va asosiy yuqori amaldorlarning faol qo‘llab-quvvatlashi kerakligini da’vo qildi.
️ “Biz Ruanda Mudofaa Kuchlari qo‘shinlari, qurollari va uskunalarining darhol olib chiqilishini kutamiz,” dedi AQSh G‘aznachilik kotibi Skott Bessent.
️ “M23, AQSh va BMT tomonidan sanksiyalangan tashkilot, jumladan, ayollar va bolalarni o‘z ichiga olgan tinch aholiga nisbatan qisqa muddatli qatl va zo‘ravonlik kabi dahshatli inson huquqlari buzilishlari uchun mas’uldur,” dedi Davlat departamenti matbuot kotibi Tommi Pigott bayonotida.
️ Sanksiyalarga duchor bo‘layotgan yuqori harbiy amaldorlar: RDF shtab boshlig‘i Vinsent Nyakarundi, general-mayor Ruki Karusisi, mudofaa shtabi boshlig‘i Mubarax Muganga va maxsus operatsiyalar kuchlari qo‘mondoni Stanislas Gashugidir.
️ Ruanda Kongo, BMT va G‘arb davlatlarining AFC/M23 isyonchi guruhini qo‘llab-quvvatlash haqidagi barcha da’volarini takroran rad etdi, bu guruh 2013-yildan beri AQSh sanksiyalari ostida.
️ Sanksiyalar Ruandani “noo‘rin” nishonga oladi va Sharqiy Kongodagi mojaroning “haqiqatini noto‘g‘ri ifodalaydi va faktlarini buzadi,” dedi dushanba kuni bayonotida Ruanda matbuot kotibi, Kongoning kelishuvni “tanlamas” dron hujumlari va yer hujumlari orqali buzganligini da’vo qilib.
️ Kongo hukumati va M23 Qatar va AQSh vositachiligida tinchlik kelishuvi shartlari bo‘yicha muzokaralar olib bormoqda.

️ США обвинили военных Руанды в нарушении мирного соглашения, подписанного в декабре прошлого года при участии президента Трампа.
️ В понедельник США объявили санкции против военных и высокопоставленных военных чиновников Руанды за поддержку повстанческого движения «23 марта» на востоке Демократической Республики Конго (ДРК).
️ Правительство Конго выразило «глубокую признательность» США, назвав санкции «четким сигналом поддержки» уважения его «суверенитета и территориальной целостности».
️ Новые санкции последовали после подписания в декабре мирного соглашения при посредничестве США президентом Конго Феликсом Чисекеди и президентом Руанды Полем Кагаме в Вашингтоне, при участии президента США Дональда Трампа.
️ В то время Трамп похвалил лидеров, поскольку сделка позволила США получить больший доступ к критическим минеральным запасам региона.
️ США обвинили военных Руанды в нарушении мирного соглашения в богатом минералами Конго и призвали к их выводу из региона.
️ США заявили, что у М23 был бы оплот в регионе без активной поддержки правительства Руанды и ключевых высокопоставленных чиновников.
️ «Мы ожидаем немедленного вывода войск, оружия и оборудования сил обороны Руанды», — заявил министр финансов США Скотт Бессент.
️ «М23, организация, находящаяся под санкциями США и ООН, ответственна за ужасные нарушения прав человека, включая внесудебные казни и насилие в отношении гражданских лиц, в том числе женщин и детей», — сказал в заявлении представитель Госдепартамента Томми Пиготт.
️ Высшие военные чиновники, столкнувшиеся с санкциями: начальник штаба армии RDF Винсент Ньякарунди, генерал-майор Руки Карусиси, начальник штаба обороны Мубарах Муганга и командующий силами специальных операций Станислас Гашуги.
️ Руанда неоднократно отвергала все обвинения Конго, ООН и западных государств в поддержке повстанческой группы AFC/M23, которая находится под санкциями США с 2013 года.
️ Санкции «несправедливо» нацелены на Руанду и «искажают реальность и факты конфликта» на востоке Конго, заявил в понедельник в заявлении представитель Руанды, утверждая, что Конго нарушило соглашение, проводя «беспорядочные» атаки дронами и наземные наступления.
️ Правительство Конго и М23 ведут переговоры об условиях мирной сделки при посредничестве Катара и США.