️ AQSh dushanba kuni Ruanda harbiylari va yuqori harbiy amaldorlarini Demokratik Kongo Respublikasining sharqiy qismidagi M23 harakatiga qo‘llab-quvvatlagani uchun sanksiyalar e’lon qildi.
️ Kongo hukumati AQShni “chuqur minnatdorchilik” bilan qarshi olib, sanksiyalarni o‘zining “suvereniteti va hududiy yaxlitligi”ni hurmat qilish uchun “aniq qo‘llab-quvvatlash belgisi” deb atadi.
️ So‘nggi sanksiyalar AQSh vositachiligida Kongo prezidenti Feliks Tshisekedi va Ruanda prezidenti Pol Kagame tomonidan dekabr oyida Vashingtonda, AQSh prezidenti Donald Tramp yonida imzolangan tinchlik kelishuvidan keyin keldi.
️ O‘sha paytda Tramp rahbarlarni maqtadi, chunki kelishuv AQShga mintaqaning muhim mineral zaxiralariga ko‘proq kirish imkonini berdi.
️ AQSh Ruanda harbiylarini mineral boy Kongoda tinchlik kelishuvini buzganlikda aybladi va ularni mintaqadan chiqib ketishga chaqirdi.
️ AQSh M23 guruhining mintaqada mustahkam o‘rnashishi uchun Ruanda hukumati va asosiy yuqori amaldorlarning faol qo‘llab-quvvatlashi kerakligini da’vo qildi.
️ “Biz Ruanda Mudofaa Kuchlari qo‘shinlari, qurollari va uskunalarining darhol olib chiqilishini kutamiz,” dedi AQSh G‘aznachilik kotibi Skott Bessent.
️ “M23, AQSh va BMT tomonidan sanksiyalangan tashkilot, jumladan, ayollar va bolalarni o‘z ichiga olgan tinch aholiga nisbatan qisqa muddatli qatl va zo‘ravonlik kabi dahshatli inson huquqlari buzilishlari uchun mas’uldur,” dedi Davlat departamenti matbuot kotibi Tommi Pigott bayonotida.
️ Sanksiyalarga duchor bo‘layotgan yuqori harbiy amaldorlar: RDF shtab boshlig‘i Vinsent Nyakarundi, general-mayor Ruki Karusisi, mudofaa shtabi boshlig‘i Mubarax Muganga va maxsus operatsiyalar kuchlari qo‘mondoni Stanislas Gashugidir.
️ Ruanda Kongo, BMT va G‘arb davlatlarining AFC/M23 isyonchi guruhini qo‘llab-quvvatlash haqidagi barcha da’volarini takroran rad etdi, bu guruh 2013-yildan beri AQSh sanksiyalari ostida.
️ Sanksiyalar Ruandani “noo‘rin” nishonga oladi va Sharqiy Kongodagi mojaroning “haqiqatini noto‘g‘ri ifodalaydi va faktlarini buzadi,” dedi dushanba kuni bayonotida Ruanda matbuot kotibi, Kongoning kelishuvni “tanlamas” dron hujumlari va yer hujumlari orqali buzganligini da’vo qilib.
️ Kongo hukumati va M23 Qatar va AQSh vositachiligida tinchlik kelishuvi shartlari bo‘yicha muzokaralar olib bormoqda.

️ The US has accused the Rwandan military of violating a peace agreement signed alongside former President Trump in December last year.
️ The US on Monday announced sanctions on Rwanda's military and senior officials for supporting the rebel March 23 Movement in eastern Democratic Republic of Congo (DRC).
️ The DRC government expressed its "deep appreciation" to the US, calling the sanctions "a clear signal of support" for respect of its "sovereignty and territorial integrity."
️ The latest sanctions follow a US-brokered peace deal signed in December by Congolese President Felix Tshisekedi and Rwandan President Paul Kagame in Washington, with US President Donald Trump present.
️ At the time, Trump praised the leaders, as the agreement allowed the US greater access to the region's critical mineral reserves.
️ The US accused the Rwandan military of breaching the peace deal in mineral-rich DRC and called for its withdrawal from the area.
️ The US alleged that M23 would have maintained a stronghold in the region without active support from the Rwandan government and key senior officials.
️ "We expect the immediate withdrawal of Rwanda Defence Force troops, weapons and equipment," said US Treasury Secretary Scott Bessent.
️ "M23, a US- and UN-sanctioned entity, is responsible for horrific human rights abuses, including summary executions and violence against civilians, including women and children," State Department spokesman Tommy Pigott said in a statement.
️ The top military officials facing sanctions are Vincent Nyakarundi, RDF army chief of staff; Ruki Karusisi, a major general; Mubarakh Muganga, chief of defence staff; and Stanislas Gashugi, special operations force commander.
️ Rwanda has repeatedly rejected all allegations from Congo, the UN, and Western states of supporting the AFC/M23 rebel group, which has been under US sanctions since 2013.
️ The sanctions "unjustly" target Rwanda and "misrepresent the reality and distort the facts of the conflict" in eastern Congo, a Rwandan spokesperson said in a Monday statement, alleging Congo violated the agreement through "indiscriminate" drone attacks and ground offensives.
️ The Congolese government and M23 are negotiating terms for a peace deal, mediated by Qatar and the US.