️ Fransiya Prezidenti Emmanuel Makron o‘z mamlakatining yadro siyosatini yangiladi. Bu o‘zgarishlar Yevropani xavfsizroq qiladimi?
️ Makron o‘z nutqini aytish uchun yadroviy suv osti kemalari bazasiga, yadroviy Rafale samolyotlari hamrohligida bordi. "Erkin bo‘lish uchun qo‘rqitish kerak, qo‘rqitish uchun esa kuchli bo‘lish kerak", dedi u.
️ Fransiya prezidenti o‘z mamlakatining yadroviy himoya soyasini ittifoqchilarga kengaytirishga qaror qildi. Bu Rossiyaning yadroviy tahdidlari va Tramp ma’muriyatining siyosat o‘zgarishlariga javoban amalga oshirilmoqda.
️ Makron Fransiyaning yadroviy qurollari zaxirasini oshirishini, lekin aniq sonni oshkor qilmasligini aytdi. Yadroviy harakatlar NATO bilan muvofiqlashtiriladi, lekin qaror qabul qilish huquqi faqat Fransiyada qoladi.
️ Fransiya yadroviy samolyotlarni boshqa mamlakatlarda vaqtincha joylashtirish, ko‘p millatli mashg‘ulotlar o‘tkazish va yadroviy ob’ektlarga tashriflar uyushtirish imkoniyatlarini e’lon qildi. Buyuk Britaniya, Belgiya, Daniya, Germaniya, Gretsiya, Niderlandiya va Shvetsiya ishtirok etadi.
️ Germaniya kansleri Fridrix Merts Fransiya bilan hamkorlikni kuchaytirish haqida ma’lum qildi. Bu qo‘shma harbiy mashg‘ulotlar va erta ogohlantirish tizimlarini rivojlantirishni o‘z ichiga oladi.
️ Ekspertlar Makronning NATOga do‘stona yondashuvi va Fransiyaning yadroviy qurollar ustidan to‘liq nazoratini saqlab qolishi muhimligini ta’kidlamoqda.

️ Президент Франции Эмманюэль Макрон обновил ядерную политику страны. Сделают ли эти изменения Европу безопаснее?
️ Макрон прибыл на сверхсекретную базу атомных подводных лодок для выступления в сопровождении эскадрильи ядерных истребителей Rafale. «Чтобы быть свободным, нужно внушать страх, а чтобы внушать страх, нужно быть сильным», — заявил он.
️ Президент Франции решил расширить ядерный зонтик страны на союзников, которых Париж считает частью своих «жизненных интересов». Это ответ на ядерные угрозы со стороны России и изменение приоритетов администрации Трампа.
️ Макрон заявил об увеличении запаса ядерных боеголовок Франции, но отказался раскрывать точное число. Действия будут координироваться с НАТО, но решение об использовании арсенала останется исключительно за Францией.
️ Франция объявила о возможности временного размещения ядерных самолётов на территории союзников, проведении многонациональных учений и визитов на свои ядерные объекты. В участии подтвердили Великобритания, Бельгия, Дания, Германия, Греция, Нидерланды и Швеция.
️ Канцлер Германии Фридрих Мерц анонсировал углубление сотрудничества с Францией, включая совместные военные учения и развитие систем раннего предупреждения, ПВО и глубокого удара.
️ Эксперты отмечают, что подход Макрона, оставаясь дружественным к НАТО, и сохранение Францией полного суверенитета над ядерным арсеналом делают возможным участие союзников.