️ 2026 yilda mintaqaviy yalpi mahsulotning 8,1% o‘sishi, sanoat ishlab chiqarishining... 8% oshishi, to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalarning 3,5 mlrd dollargacha jalb qilinishi, shuningdek, ishsizlik darajasining 4,2% va qashshoqlik darajasining 3,2% gacha pasayishi rejalashtirilgan. Nukus, Qo‘ng‘irot va Chimboy tumanlaridagi, shuningdek, 109 mahalladagi “ishsizlik va qashshoqlikdan xoli” hududlarni yaratishga alohida eʼtibor qaratiladi. Qiyin tabiiy sharoitli tumanlarda qashshoqlik darajasi ikki baravar kamaytirilishi ko‘zda tutilgan.
️ 2030 yilgacha mintaqaviy yalpi mahsulot 102,4 trillion so‘mgacha deyarli ikki baravar oshirilishi, eksportning 900 million dollargacha oshishi, sanoat va xizmat ko‘rsatish sohalarida 7,2 mlrd dollarlik loyihalar amalga oshirilishi, shuningdek, Karakalpakistonning maʼlumotlar markazlari, modulli aqlli hisoblash markazlari va bulutli hisoblash quvvatlari sohasidagi salohiyati o‘n baravar kengaytirilishi rejalashtirilgan. Sunʼiy intellekt texnologiyalariga investitsiyalarni jalb qilish besh milliard dollardan ortiq baholanmoqda.
️ Prezident, shuningdek, Beruniy tumanidagi “Nukus” erkin iqtisodiy zonasini 13 gektarga kengaytirish va avtomobil qismlari ishlab chiqarish uchun texnologik klaster yaratishni maʼqulladi. Klaster korxonalari “Nukus” EIZ ishtirokchilari hisoblanadi, zarur infratuzilma davlat byudjeti hisobidan taʼminlanadi. Qayta qurish va rivojlantirish jamg‘armasi 10 yil muddatga, uch yillik imtiyozli muddat bilan yillik 7% stavkada stanoklar yetkazib berish uchun 60,1 million dollarlik kredit liniyasini ajratadi.
️ Ustuvor vazifalar orasida istiqbolli konlarni o‘zlashtirish: Barsakelmesdagi tuz, Zengibobo-2, G‘arbiy Sheyxjeyli va Uchtovdagi mis, Qayroqtoshdagi oltin, shuningdek, qum-shag‘al aralashmasi, porfirit va gabbro kabi 14 ta nodir foydali qazilma uchastkalari mavjud.
️ Bundan tashqari, Qo‘ng‘irot tumanida “Aral” logistika markazini qurish rejalashtirilgan, u quruq port maqomiga ega bo‘ladi. 2027 yildan boshlab uning ishini tashkil etishda xorijiy investorlar TDI, Iqtisodiyot va moliya vazirligi va Karakalpakiston Vazirlar Kengashi bilan hamkorlikda jalb qilinadi.

️ Президент Шавкат Мирзиёев подписал постановление, утверждающее программы социально-экономического развития Каракалпакстана на 2026 и последующие годы. Документ... опубликован на портале Lex.uz.
️ В 2026 году планируется рост валового регионального продукта на 8,1%, увеличение промышленного производства на 8%, привлечение прямых иностранных инвестиций до 3,5 млрд долларов, а также снижение уровня безработицы до 4,2% и уровня бедности до 3,2%. Особое внимание уделено созданию «свободных от безработицы и бедности» территорий в Нукусе, Кунградском и Чимбайском районах, а также в 109 махаллях. В районах со сложными природными условиями планируется сократить уровень бедности вдвое.
️ До 2030 года предполагается почти удвоить валовый региональный продукт до 102,4 трлн сумов, увеличить экспорт до 900 млн долларов, реализовать проекты в промышленности и сфере услуг на 7,2 млрд долларов, а также в десять раз расширить потенциал Каракалпакстана в сфере дата-центров, модульных интеллектуальных вычислительных центров и облачных вычислительных мощностей. Привлечение инвестиций в технологии искусственного интеллекта оценивается в более пяти млрд долларов.
️ Президент также одобрил расширение свободной экономической зоны «Нукус» на 13 гектаров в Берунийском районе и создание технологического кластера по выпуску комплектующих для автомобилей. Предприятия кластера будут считаться участниками СЭЗ «Нукус», а необходимая инфраструктура обеспечивается за счет государственного бюджета. Фонд реконструкции и развития выделит кредитную линию на 60,1 млн долларов для поставки станков на десять лет с трехлетним льготным периодом под 7% годовых.
️ Среди приоритетов — освоение перспективных месторождений: соли в Барсакельмесе, меди в Зенгибобо-2, Западном Шейхджейли и Учтау, золота в Кайракташе, а также 14 участков с нерудными ископаемыми, включая песчано-гравийную смесь, порфирит и габбро.
️ Кроме того, в Кунградском районе планируется строительство логистического центра «Арал» со статусом сухого порта. С 2027 года к организации его работы будут привлекаться иностранные инвесторы совместно с МИПТ, Минэкономфином и Советом министров Каракалпакстана.