️ Isroil harbiylari janubiy Livonning barcha fuqarolariga o'z uylarini darhol tashlab, Litani daryosidan shimolga ko'chishni buyurdi. Bu qaror Isroilning Livondagi Hizbulloh nishonlarini bombardimon qilish rejasi doirasida chiqarildi va mamlakat bo'ylab ommaviy ko'chirish to'lqinini yanada kuchaytirdi.
️ Al Jazeera muxbiri Bernard Smit Bayrutdan xabar berishicha, “o'n minglab odamlar shimolga majburan ko'chirilmoqda”. Livon Ijtimoiy Ishlar vazirligining so'nggi ma'lumotlariga ko'ra, Isroilning o'tgan hafta boshlangan havo hujumlaridan so'ng kamida 83,000 kishi o'z uylaridan quvilgan. Bu raqamlar faqatgina o'tgan bir necha kun ichidagi vaziyatni aks ettiradi.
️ Livon Sog'liqni Saqlash vazirligi ma'lumotlariga ko'ra, Isroil hujumlarida kamida 72 kishi, shu jumladan yetti bola halok bo'lgan va 437 kishi yaralangan. Hujumlar nafaqat mamlakatning janubiy qismlarini, balki poytaxt Bayrutning ayrim tumanlarini ham nishonga olgan. Isroil harbiylari dushanba kuni havo bombardimonlari bilan birga Livon hududiga yana chuqurroq kirib borishdi.
️ Al Jazeera muxbiri Zeyna Xodr Bayrutdan xabar berishicha, Isroil hujumlarining doirasini kengaytirmoqda, shaharning janubiy chekkalaridagi kamida beshta turar-joy binosi vayron qilingan. Uning so'zlariga ko'ra, “Isroil harbiy samolyotlari, doimiy g'uvillaydigan dronlar va odamlarga binolarni tark etish haqida telefon qo'ng'iroqlari kelmoqda. Livonda bu mojaroning qayerga borayotgani haqida tartibsizlik va ko'p panic mavjud”.
️ Hizbulloh chorshanba kuni Isroilga qarshi o'nlab harbiy operatsiyalarni, shu jumladan raketa otishmalari va Isroil askarlari bilan to'g'ridan-to'g'ri to'qnashuvlarni e'lon qildi, bu esa ularning hujumlarini tezlashtirishini ko'rsatdi. Yordam tashkilotlari yangi janglar Livon aholisi uchun dahshatli oqibatlarga olib kelishidan ogohlantirdi, chunki ular 2023-yil oktyabridan beri Isroilning G'azodagi falastinliklarga qarshi urushi tufayli doimiy bombardimonlardan allaqachon aziyat chekmoqda.
️ Birlashgan Millatlar Tashkilotining Bolalar Jamg'armasi (UNICEF) chorshanba kuni o'tgan hafta boshlangan hujumlardan oldin ham o'n minglab odamlar o'z uylaridan quvilganini aytdi. UNICEF bayonotida “12,000 dan ortiq oila butun mamlakat bo'ylab ochilgan 300 dan ortiq boshpana joylarida panoh topdi, ularning o'zlari allaqachon to'liq sig'imga ega” deb ta'kidlangan.
️ Shu bilan birga, Livon Bosh vaziri Navof Salam o'z hukumati urushni tugatish va ko'chirilgan oilalarga o'z uylariga qaytishga yordam berish uchun “hech qanday sa'y-harakatni tejamasligini” aytdi. U matbuot anjumanida: “O'z uylarini tark etishga majbur bo'lgan xalqimiz ularga tushgan baloga sababchi emas. Ular qurbonlar – o'zlari yaratmagan siyosat qurbonlari” dedi.
️ Livon prezidenti Jozef Aoun chorshanba kuni AQShning Livondagi elchisi bilan uchrashuvda Vashingtondan Isroil hujumlarini to'xtatishga aralashishni so'radi, deb Livon prezidentligi bayonotida xabar berilgan. Eron axborot agentligi Tasnim ma'lumotlariga ko'ra, shanbadan beri AQSh-Isroilning Eron bilan urushi o'sha mamlakatda 1,000 dan ortiq odamni o'ldirdi, bu butun Yaqin Sharq bo'ylab spiral shaklida inqirozni kuchaytirmoqda.

️ Израильская армия приказала всем гражданским лицам в южном Ливане немедленно покинуть свои дома и переместиться на север за реку Литани. Этот приказ был отдан в рамках планов Израиля по бомбардировке целей, которые он описывает как объекты «Хезболлы», что усугубило волну массового перемещения по всей стране.
️ Корреспондент Al Jazeera Бернард Смит сообщил из ливанской столицы Бейрута, что «десятки тысяч людей принудительно перемещаются на север». По последним данным Министерства социальных дел Ливана, по меньшей мере 83 000 человек были вынуждены покинуть свои дома после возобновления израильских авиаударов по стране на прошлой неделе, что отражает лишь ситуацию за последние несколько дней.
️ По данным Министерства здравоохранения Ливана, в результате израильских атак погибли по меньшей мере 72 человека, в том числе семь детей, и 437 человек получили ранения. Удары были нанесены не только по южным районам страны, но и по некоторым районам столицы Бейрута. Израильские военные в понедельник также углубились на ливанскую территорию, начав наземное вторжение в южный Ливан наряду с воздушными бомбардировками.
️ Корреспондент Al Jazeera Зейна Ходр сообщила из Бейрута, что Израиль расширяет масштабы своих атак, разрушив по меньшей мере пять жилых зданий в южных пригородах города. По её словам, «в воздухе находятся израильские военные самолёты, постоянно жужжат израильские дроны, а люди получают телефонные звонки с приказами покинуть свои здания. В Ливане царит хаос и паника по поводу того, куда движется этот конфликт».
️ «Хезболла» в среду объявила о более чем десятке военных операций против Израиля, включая запуски ракет и прямые столкновения с израильскими войсками, что свидетельствует об усилении темпа её атак. Гуманитарные организации предупредили, что возобновление боевых действий будет иметь катастрофические последствия для ливанского населения, которое уже страдает от постоянных израильских обстрелов с октября 2023 года, когда Израиль начал свою войну против палестинцев в Газе.
️ Детский фонд ООН (ЮНИСЕФ) в среду заявил, что десятки тысяч людей уже были вынуждены покинуть свои дома до начала атак на прошлой неделе. В заявлении ЮНИСЕФ отмечается, что «более 12 000 семей нашли убежище в более чем 300 приютах, открытых по всей стране, многие из которых уже заполнены до предела».
️ Тем временем премьер-министр Ливана Наваф Салам заявил, что его правительство «не пощадит усилий» для прекращения войны и помощи перемещённым семьям вернуться в свои дома. На пресс-конференции он сказал: «Наши люди, которые были вынуждены покинуть свои дома, не несут ответственности за то, что с ними случилось. Они жертвы – жертвы политики, которую они не создавали».
️ Президент Ливана Жозеф Аун во время встречи с послом США в Ливане в среду попросил Вашингтон вмешаться, чтобы остановить израильские атаки, согласно заявлению ливанского президентства. По данным иранского информационного агентства Tasnim, американо-израильская война с Ираном, которая с субботы унесла жизни более 1000 человек в этой стране, усугубила спиралевидный кризис на всём Ближнем Востоке.