️ Britaniya politsiyasi o‘tgan chorshanba kuni uch kishini chet el razvedka xizmatiga yordam berishda gumon qilib qamoqqa oldi. Qamoqqa olinganlardan biri parlament a’zosi Joani Reidning turmush o‘rtog‘i David Taylor ekanligi mahalliy ommaviy axborot vositalari tomonidan xabar qilindi. Politsiya bayonotida gumon qilinayotgan mamlakat Xitoy ekanligi tasdiqlandi va bu ish 2023-yilda qabul qilingan Milliy xavfsizlik to‘g‘risidagi qonunning 3-bo‘limi buzilgani uchun ochilgan.
️ 39, 43 va 68 yoshli uch kishi hozircha qamoqda saqlanmoqda. Joani Reid o‘z bayonotida turmush o‘rtog‘ining qonunni buzganiga ishora qiladigan hech narsani ko‘rmaganini, uning biznes faoliyatida qatnashmasligini va u ham, bolalari ham tergovga tortilmaganini ta’kidladi. U shuningdek, hech qachon Xitoyga bormaganini va parlamentda Xitoyga oid masalalar haqida gapirmaganini aytdi.
️ Xavfsizlik vaziri Dan Jarvis parlamentda so‘rovlarga javoban, tergov tafsilotlarini ochiqlashdan bosh tortdi, lekin keyinroq bergan bayonotida har qanday mamlakat, shu jumladan Xitoyning demokratik institutlarimizning yaxlitligiga aralashishga urinishlariga qarshi turishimiz kerakligini aytdi. Bu voqea Britaniya ichki razvedka xizmati o‘tgan noyabr oyida qonun chiqaruvchilarni LinkedIn orqali Xitoy tomonidan yollanish va bosim o‘tkazish xavfi haqida ogohlantirganidan keyin sodir bo‘ldi.
️ Yangi qamoqqa olishlar Bosh vazir Keir Starmer uchun yangi muammo tug‘dirdi, chunki u o‘tgan haftalarda Xitoy bilan munosabatlarni tiklash maqsadida Pekinga tashrif buyurgan edi. Starmer sakkiz yil ichida birinchi bo‘lib Xitoyga tashrif buyurgan Britaniya rahbari bo‘lib, iqtisodiy aloqalarni kengaytirish va Vashingtondan mustaqillikni oshirishni maqsad qilgan edi. Xitoyning Londondagi elchixonasi Britaniya tomoniga norozilik bildirib, bu voqeani “faktlarni uydirma va Xitoyni yomonlash maqsadida ‘josuslik ishlari’ o‘ylab topish” deb qoraladi.

️ Британская полиция в среду арестовала троих мужчин по подозрению в оказании помощи иностранной разведывательной службе. Согласно сообщениям местных СМИ, одним из задержанных является Дэвид Тейлор, супруг депутата от Лейбористской партии Джоани Рейд. В заявлении полиции подтверждено, что подозреваемая страна — Китай, а дело возбуждено по статье 3 Закона о национальной безопасности 2023 года, который предоставляет властям расширенные полномочия для борьбы с иностранным вмешательством.
️ Трое мужчин в возрасте 39, 43 и 68 лет в настоящее время находятся под стражей. Джоани Рейд в своём заявлении для прессы заявила, что никогда не видела ничего, что могло бы вызвать подозрения в нарушении закона её мужем, подчеркнув, что не участвует в его деловой деятельности и что ни она, ни её дети не являются частью расследования. Она также отметила, что никогда не была в Китае и не выступала в парламенте по китайским вопросам.
️ Министр безопасности Дэн Джарвис, отвечая на вопросы в парламенте, отказался предоставить дополнительные детали расследования, но позже в заявлении указал, что власти будут противостоять любым попыткам, в том числе со стороны Китая, подорвать целостность демократических институтов страны. Этот инцидент произошёл после того, как в ноябре прошлого года внутренняя разведка Великобритании предупредила законодателей о том, что Китай использует хедхантеров на LinkedIn и других скрытых оперативников для вербовки и компрометации.
️ Новые аресты создают дополнительные вызовы для премьер-министра Кира Стармера, который недавно посетил Пекин с целью восстановления отношений с Китаем после лет недоверия. Стармер стал первым британским лидером за восемь лет, совершившим визит в Китай, стремясь расширить экономические связи на фоне растущей ненадёжности Вашингтона. Посольство Китая в Лондоне заявило, что направило протест британской стороне и осудило попытки «сфабриковать факты и состряпать так называемые „шпионские дела“ для злонамеренной клеветы на Китай».