️ Britaniya politsiyasi o‘tgan chorshanba kuni uch kishini chet el razvedka xizmatiga yordam berishda gumon qilib qamoqqa oldi. Qamoqqa olinganlardan biri parlament a’zosi Joani Reidning turmush o‘rtog‘i David Taylor ekanligi mahalliy ommaviy axborot vositalari tomonidan xabar qilindi. Politsiya bayonotida gumon qilinayotgan mamlakat Xitoy ekanligi tasdiqlandi va bu ish 2023-yilda qabul qilingan Milliy xavfsizlik to‘g‘risidagi qonunning 3-bo‘limi buzilgani uchun ochilgan.
️ 39, 43 va 68 yoshli uch kishi hozircha qamoqda saqlanmoqda. Joani Reid o‘z bayonotida turmush o‘rtog‘ining qonunni buzganiga ishora qiladigan hech narsani ko‘rmaganini, uning biznes faoliyatida qatnashmasligini va u ham, bolalari ham tergovga tortilmaganini ta’kidladi. U shuningdek, hech qachon Xitoyga bormaganini va parlamentda Xitoyga oid masalalar haqida gapirmaganini aytdi.
️ Xavfsizlik vaziri Dan Jarvis parlamentda so‘rovlarga javoban, tergov tafsilotlarini ochiqlashdan bosh tortdi, lekin keyinroq bergan bayonotida har qanday mamlakat, shu jumladan Xitoyning demokratik institutlarimizning yaxlitligiga aralashishga urinishlariga qarshi turishimiz kerakligini aytdi. Bu voqea Britaniya ichki razvedka xizmati o‘tgan noyabr oyida qonun chiqaruvchilarni LinkedIn orqali Xitoy tomonidan yollanish va bosim o‘tkazish xavfi haqida ogohlantirganidan keyin sodir bo‘ldi.
️ Yangi qamoqqa olishlar Bosh vazir Keir Starmer uchun yangi muammo tug‘dirdi, chunki u o‘tgan haftalarda Xitoy bilan munosabatlarni tiklash maqsadida Pekinga tashrif buyurgan edi. Starmer sakkiz yil ichida birinchi bo‘lib Xitoyga tashrif buyurgan Britaniya rahbari bo‘lib, iqtisodiy aloqalarni kengaytirish va Vashingtondan mustaqillikni oshirishni maqsad qilgan edi. Xitoyning Londondagi elchixonasi Britaniya tomoniga norozilik bildirib, bu voqeani “faktlarni uydirma va Xitoyni yomonlash maqsadida ‘josuslik ishlari’ o‘ylab topish” deb qoraladi.

️ British police arrested three men on Wednesday on suspicion of assisting a foreign intelligence service, with local media reporting that one of those detained is David Taylor, the husband of Labour Party MP Joani Reid. In a statement, police confirmed the country in question is China, and the arrests were made under Section 3 of the National Security Act 2023, legislation introduced to grant authorities greater powers to counter foreign interference.
️ The three men, aged 39, 43, and 68, remain in custody. Joani Reid stated in a press release that she has "never seen anything to make me suspect my husband has broken any law," emphasizing she is not involved in his business activities and that neither she nor her children are part of the investigation. She added that she has never been to China and has not spoken on China-related matters in the House of Commons.
️ Security Minister Dan Jarvis, questioned in parliament, declined to provide further details on the investigation but later issued a statement saying, "We will always challenge any country, including China, that attempts to interfere with or undermine the integrity of our democratic institutions." This incident follows a rare warning from Britain's domestic intelligence agency in November, which alerted lawmakers that China was using headhunters on LinkedIn and other covert operatives to recruit and compromise them.
️ The new arrests pose a fresh challenge for Prime Minister Keir Starmer, who recently traveled to Beijing in an effort to reset ties with China after years of mistrust strained bilateral relations. Starmer became the first UK leader in eight years to visit China, aiming to expand economic links as dependence on Washington becomes increasingly precarious. China's embassy in London said it lodged a protest with the British side and condemned what it called attempts to "fabricate facts and concoct so-called 'espionage cases' to maliciously slander China."