️ Ispaniya hukumati Oq uyning da'vosini, ya'ni Madridning Eron bilan urushda AQSh harbiy bazalaridan foydalanishga roziligi o'zgargani haqidagi bayonotini keskin rad etdi. Tashqi ishlar vaziri Xose Manuel Albares bu da'voni "kategoriyal ravishda" rad qilib, "bironta vergul ham o'zgarmagan" va ular nimaga ishora qilayotganidan bexabar ekanligini aytdi.
️ Bu rad etish AQSh prezidenti Donald Trampning Ispaniyani urushga qarshiligini "dahshatli" deb baholagan va "Ispaniya bilan barcha savdoni to'xtatamiz" degan tahdididan so'ng keldi. Biroq Madrid bu iqtisodiy bosimga qarshi turishni davom ettirdi. Bosh vazir Pedro Sanches X ijtimoiy tarmog'ida 2003-yilda "javobgarliksiz rahbarlar" O'rta Sharqqa noqonuniy urush olib kirganini eslatib, Ispaniyaning urushga, xalqaro huquqni buzishga va "dunyodagi muammolarni bombalar bilan hal qilish illuziyasiga" qarshiligini takrorladi.
️ Eron prezidenti Masud Pezeshkian Ispaniyaning pozitsiyasini maqtadi va bu "G'arbda axloq va uyg'on onglar hali ham mavjud" ekanligini ko'rsatishini aytdi. Ispaniya Yevropa Ittifoqidagi ko'pchilikdan farqli ravishda Eron hujumiga qarshi aniq turgan mamlakat sifatida ajralib turmoqda. YI boshqa tomondan, de-eskalatsiya va tinch aholini himoya qilishga chaqirgan bo'lsa-da, AQSh va Isroilning Eron hujumini rad etmagan.
️ YI tashqi siyosat bo'yicha rahbari Kaya Kallas Eronni "minglab odamlarni o'ldirgan" va uning ballistik raketa va yadro dasturlari bilan "global xavfsizlikka jiddiy tahdid solayotganini" aytdi. Ispaniya, shuningdek, Isroilning G'azodagi genotsidal urushiga qarshi ovozini ko'targan.

️ The Spanish government has categorically denied a White House assertion that Madrid has agreed to cooperate militarily with the United States in the war against Iran. Foreign Minister Jose Manuel Albares dismissed the claim as "categorically" false, stating that "not a single comma has changed" in Spain's position and that he has "no idea whatsoever" what U.S. officials are referring to. This rebuttal came after White House spokesperson Karoline Leavitt suggested that Spain had shifted its stance following President Donald Trump's threats.
️ Trump had previously condemned Spain's opposition to the war as "terrible" and threatened to "cut off all trade with Spain," alleging that the country is uncooperative. However, Madrid has projected defiance in response to Washington's economic pressure. Prime Minister Pedro Sanchez invoked historical parallels on social media, recalling how "a few irresponsible leaders" dragged the world into an illegal war in the Middle East in 2003, and reaffirmed Spain's commitment to rejecting war, violations of international law, and "the illusion that we can solve the world's problems with bombs."
️ Iranian President Masoud Pezeshkian praised Spain's stance, stating that its "responsible conduct" in opposing the "Zionist-American coalition's flagrant human rights violations and military aggression" demonstrates that "ethics and awakened consciences still exist in the West." Spain has emerged as an outlier in Europe by unambiguously opposing the attack on Iran, while the European Union has issued vague calls for de-escalation and civilian protection without explicitly rejecting the U.S. and Israeli assault.
️ EU Foreign Policy chief Kaja Kallas claimed that "Iran's regime has killed thousands" and that its ballistic missile and nuclear programs pose a serious threat to global security, highlighting the bloc's alignment with U.S. narratives. Spain has also been a vocal critic of Israel's genocidal war on Gaza, further emphasizing its independent foreign policy stance amid escalating tensions in the region.