️ Ispaniya hukumati Oq uyning da'vosini, ya'ni Madridning Eron bilan urushda AQSh harbiy bazalaridan foydalanishga roziligi o'zgargani haqidagi bayonotini keskin rad etdi. Tashqi ishlar vaziri Xose Manuel Albares bu da'voni "kategoriyal ravishda" rad qilib, "bironta vergul ham o'zgarmagan" va ular nimaga ishora qilayotganidan bexabar ekanligini aytdi.
️ Bu rad etish AQSh prezidenti Donald Trampning Ispaniyani urushga qarshiligini "dahshatli" deb baholagan va "Ispaniya bilan barcha savdoni to'xtatamiz" degan tahdididan so'ng keldi. Biroq Madrid bu iqtisodiy bosimga qarshi turishni davom ettirdi. Bosh vazir Pedro Sanches X ijtimoiy tarmog'ida 2003-yilda "javobgarliksiz rahbarlar" O'rta Sharqqa noqonuniy urush olib kirganini eslatib, Ispaniyaning urushga, xalqaro huquqni buzishga va "dunyodagi muammolarni bombalar bilan hal qilish illuziyasiga" qarshiligini takrorladi.
️ Eron prezidenti Masud Pezeshkian Ispaniyaning pozitsiyasini maqtadi va bu "G'arbda axloq va uyg'on onglar hali ham mavjud" ekanligini ko'rsatishini aytdi. Ispaniya Yevropa Ittifoqidagi ko'pchilikdan farqli ravishda Eron hujumiga qarshi aniq turgan mamlakat sifatida ajralib turmoqda. YI boshqa tomondan, de-eskalatsiya va tinch aholini himoya qilishga chaqirgan bo'lsa-da, AQSh va Isroilning Eron hujumini rad etmagan.
️ YI tashqi siyosat bo'yicha rahbari Kaya Kallas Eronni "minglab odamlarni o'ldirgan" va uning ballistik raketa va yadro dasturlari bilan "global xavfsizlikka jiddiy tahdid solayotganini" aytdi. Ispaniya, shuningdek, Isroilning G'azodagi genotsidal urushiga qarshi ovozini ko'targan.

️ Правительство Испании категорически опровергло заявление Белого дома о том, что Мадрид якобы изменил свою позицию и согласился на использование военных баз США в войне с Ираном. Министр иностранных дел Хосе Мануэль Альбарес назвал это утверждение "категорически ложным", заявив, что "ни одна запятая не изменилась" и он не имеет представления, на что ссылаются американские власти.
️ Это опровержение последовало после угроз президента США Дональда Трампа, который осудил испанскую позицию как "ужасную" и заявил о намерении "прекратить всю торговлю с Испанией". Однако Мадрид проявил непоколебимость перед лицом экономического давления. Премьер-министр Педро Санчес в социальной сети X напомнил о событиях 2003 года, когда "безответственные лидеры" втянули мир в незаконную войну на Ближнем Востоке, и подтвердил, что Испания продолжает отвергать войну, нарушения международного права и "иллюзию решения мировых проблем бомбами".
️ Президент Ирана Масуд Пезешкиян высоко оценил позицию Испании, заявив, что её ответственное поведение в противостоянии "сионистско-американской коалиции" демонстрирует, что "этика и пробудившаяся совесть ещё существуют на Западе". Испания выделяется в Европе своей однозначной позицией против атаки на Иран, в то время как Европейский союз ограничивается расплывчатыми призывами к деэскалации, не осуждая напрямую действия США и Израиля.
️ Глава внешнеполитического ведомства ЕС Кая Каллас заявила, что "режим Ирана убил тысячи людей", а его ракетная и ядерная программы представляют серьёзную угрозу глобальной безопасности. Испания также последовательно критикует геноцидальную войну Израиля в Газе, что подчёркивает её независимую линию в вопросах международных конфликтов.