️ Eron hukumati, AQSh va Isroilning zarbalariga duch kelgan holda, Moskvaning qo‘llab-quvvatlashiga umid bog‘lagan edi, ammo Rossiyaning javobi ularni chuqur umidsizlikka solmoqda. Isroil va AQSh bombalari Eron hududiga tushganidan soatlar o‘tgach, Rossiyaning BMTdagi doimiy vakili Vassiliy Nebenziya bu harakatni “BMTning suveren va mustaqil a’zosiga qarshi sababsiz qurolli tajovuz” deb atadi. Bu bayonot Eron uchun kutilgan yordam emas, balki faqat og‘zaki e’tiroz edi.
️ Rossiya va Eron o‘rtasidagi strategik hamkorlik iqtisodiy va harbiy jihatdan chuqur ildiz otgan. Mustaqil ekspert Nikita Smaginning ta’kidlashicha, Shimoliy-Janubiy transport koridori kabi loyihalar Rossiya uchun, ayniqsa Ukrainaga bosqinchilik boshlaganidan keyin, muhim ahamiyatga ega. Bundan tashqari, Eron 2023-yildan beri Rossiyaga “Shahed” dronlarini yetkazib berish orqali Ukrainadagi urushga sezilarli ta’sir ko‘rsatdi. Biroq, Smagin ta’kidlaganidek, bu hamkorlik mafkuraviy emas, balki ikkala davlat ham xalqaro sanksiyalar ostida bo‘lganligi sababli strategik sheriklikdir.
️ Mutaxassislarning fikriga ko‘ra, Rossiya Eronni faol himoya qilishga tayyor emas. Julian Wallerning ta’kidlashicha, ikkala davlat mudofaa ittifoqchisi emas, bu esa Rossiyaning Isroil bilan norasmiy hujum qilmaslik kelishuviga bog‘liq bo‘lishi mumkin. Eron mutaxassisi Mojtaba Hashemi ta’kidlaganidek, Eron hukumati Moskvadan “aniq siyosiy va harbiy yordam” kutgan, ammo bu hisob-kitob noto‘g‘ri chiqdi. Chatham House eksperti Gregoire Roosning fikricha, Eron urushining davom etishi Rossiya uchun ijobiy tomonlarga ega bo‘lishi mumkin, chunki bu Yevropa rejimining Ukrainaga e’tiborini kamaytirishi va AQShning resurslarini tarqatishiga olib kelishi mumkin.
️ Eron ichida ham Rossiyaga ishonchsizlik mavjud. George Washington universiteti o‘qituvchisi Mohammad Ghaedining aytishicha, sobiq prezident Mahmud Ahmadinejodning “Rossiya har doim Eron xalqini sotib yuborgan” degan so‘zlari va Prezident Masud Pezeshkianning “do‘st deb hisoblagan mamlakatlar urush paytida bizga yordam bermadi” degan bayonotlari bu ishonchsizlikni aks ettiradi. Shunday qilib, Rossiyaning noaniq pozitsiyasi Eron uchun kutilmagan emas, balki uzoq davom etgan munosabatlardagi muammolarning davomi hisoblanadi.

️ Иранские власти, столкнувшись с ударами США и Израиля, рассчитывали на поддержку Москвы, но реакция России оставила их в глубоком разочаровании. Спустя часы после начала бомбардировок Ирана Израилем и США постоянный представитель России при ООН Василий Небензя назвал эти действия «неспровоцированным актом вооруженной агрессии против суверенного и независимого государства-члена ООН». Это заявление стало для Ирана не ожидаемой помощью, а лишь вербальным осуждением.
️ Стратегическое сотрудничество между Россией и Ираном имеет глубокие экономические и военные корни. Как отметил независимый эксперт Никита Смагин, такие проекты, как транспортный коридор «Север-Юг», имеют жизненно важное значение для России, особенно после начала полномасштабного вторжения в Украину в феврале 2022 года. Кроме того, Иран с 2023 года поставлял России дроны «Шахед», что значительно повлияло на ход войны в Украине. Однако, как подчеркнул Смагин, это партнерство не идеологическое, а стратегическое, поскольку обе страны находятся под международными санкциями.
️ Эксперты сходятся во мнении, что Россия вряд ли активно вмешается в конфликт США и Израиля с Ираном. Как заявил Джулиан Уоллер, две страны не являются союзниками по обороне, что может быть связано с неформальным пактом о ненападении между Россией и Израилем. Иранский эксперт Моджтаба Хашеми отметил, что иранские власти ожидали от Москвы «осязаемой политической и военной поддержки», включая расширение военно-технического сотрудничества и обмена разведданными, но эти расчеты оказались ошибочными. Эксперт из Chatham House Грегуар Рус считает, что затяжная война в Иране может иметь положительные стороны для Москвы, отвлекая внимание от Украины и перегружая ресурсы США.
️ В самом Иране также существует давний скептицизм в отношении России. Как отметил преподаватель Университета Джорджа Вашингтона Мохаммад Гаеди, бывший президент Махмуд Ахмадинежад однажды заявил, что «Россия всегда предавала иранскую нацию», а президент Масуда Пезешкиан после войны в июне 2025 года констатировал, что «страны, которых мы считали друзьями, не помогли нам во время войны». Таким образом, неоднозначная позиция России не стала неожиданностью для иранского руководства, а отражает давние проблемы в отношениях.