️ AQSh hukumati Ekvador bilan Janubiy Amerikadagi “terrorchilar”ga qarshi kurashda hamkorlik qilishini e'lon qildi. Chorshanba kuni AQShning Janubiy Qo'mondonligi (US Southern Command) mamlakatda qo'shma harakatlar allaqachon boshlanganini ma'lum qildi. General Frensis Donovanning aytishicha, “3-mart kuni Ekvador va AQSh harbiy kuchlari Ekvadordagi Belgilangan Terroristik Tashkilotlarga qarshi operatsiyalarni boshladilar”. U bu operatsiyalarni “narko-terrorizm balosiga qarshi kurashda Lotin Amerikasi va Karib dengizi hamkorlarining sadoqatining kuchli namunasi” deb atadi.
️ E'lon AQSh prezidenti Donald Trampning Lotin Amerikadagi jinoyat tarmoqlari va narkotik kartellari ustidan keng qamrovli bosimining bir qismi bo'lib ko'rinadi. Ekvador operatsiyasining hajmi hali ma'lum emas, ammo bir qancha AQSh ommaviy axborot vositalari hozircha u faqat logistika va razvedka orqali Ekvador qo'shinlarini qo'llab-quvvatlash bilan cheklanganligini, hukumat manbalariga tayanib, xabar qilmoqda. Oq uy matbuot kotibi Karolin Levitt chorshanba kuni matbuot anjumanida qo'shma operatsiyani maqtadi.
️ Biroq, tanqidchilar narkotik savdosi xalqaro huquqda jinoyat hisoblanishini, urush harakati emasligini va bunday o'limga olib keladigan harakatlar suddan tashqari o'ldirish deb hisoblanishi mumkinligini ta'kidlaydilar. Ma'lumotlarga ko'ra, Karib dengizi va sharqiy Tinch okeanida taxminiy narkotik savdosi qayiqlari va boshqa dengiz kemalariga qarshi kamida 44 ta havo hujumi amalga oshirilgan, natijada 150 kishi halok bo'lgan. Qurbonlarning shaxsiy ma'lumotlari hali AQSh rasmiylari tomonidan tasdiqlanmagan va ularga qarshi hech qanday ayblovlar ommaga e'lon qilinmagan.
️ Bundan tashqari, Tramp ma'muriyati Venesuela hududida harbiy harakatlarni ham boshlagan, biri dekabr oyi oxirida, ikkinchisi 3-yanvarda. Ikkala holatda ham zarbalar narkotik savdogarlariga qarshi huquqni muhofaza qilish harakatlari sifatida oqlangan. Ikkinchi operatsiya Venesuela prezidenti Nikolas Maduroning o'g'irlanishi va keyinchalik AQSh federal sudida narkotik savdosi va qurol ayblovlari bilan qamoqqa olinishi bilan yakunlangan. Bu operatsiya xalqaro huquqni buzganligi uchun qoralangan, Birlashgan Millatlar Tashkiloti ekspertlari buni “provokatsiyasiz harbiy tajovuzning keng va chuqur tashvishli naqshining bir qismi” deb ogohlantirgan.
️ Chorshanba kuni e'lon AQSh Janubiy Qo'mondonligi boshlig'i General Donovanning 2-mart kuni Ekvador prezidenti Daniel Noboa va uning mudofaa vazirlari bilan Kito poytaxtida uchrashuvidan ikki kun o'tgach sodir bo'ldi. 2020-yilda COVID-19 pandemiyasi boshlanganidan beri Ekvadorda jinoyat tarmoqlari mamlakatga kirib borishi sababli qotilliklar va boshqa zo'ravonlik jinoyatlari keskin oshdi. Ilgari Ekvador mintaqadagi eng past zo'ravonlik jinoyatlari darajasiga ega edi, bu mamlakatga Lotin Amerikadagi “tinchlik oroli” obro'sini keltirdi. Ammo mutaxassislar bu sakrashni pandemiya davridagi yuqori yoshlar ishsizligi, iqtisodiy beqarorlik va Ekvadorning Tinch okeani sohilidagi Kolumbiya va Peru kabi yirik kokain ishlab chiqaruvchilari o'rtasidagi strategik joylashuvidan foydalanish istagi kabi bir qator omillarga bog'liq deb aytishadi.

️ Администрация США объявила о сотрудничестве с Эквадором в борьбе с «террористами» в южноамериканской стране. В среду Южное командование США (US Southern Command), военное подразделение, курирующее операции в Центральной и Южной Америке, сообщило, что совместные действия уже начались в Эквадоре. Генерал Фрэнсис Донован заявил, что «3 марта вооруженные силы Эквадора и США начали операции против обозначенных террористических организаций в Эквадоре». Он назвал эти операции «мощным примером приверженности партнеров в Латинской Америке и Карибском бассейне борьбе с бичом наркотерроризма».
️ Объявление, по-видимому, является частью более широкого натиска президента США Дональда Трампа на преступные сети и наркокартели в Латинской Америке. Масштабы эквадорской операции пока неизвестны, но несколько американских СМИ сообщают, ссылаясь на правительственные источники, что пока она ограничена поддержкой эквадорских войск через логистику и разведку. Пресс-секретарь Белого дома Каролин Ливитт на брифинге в среду похвалила совместную операцию.
️ Однако критики указывают, что торговля наркотиками считается преступлением по международному праву, а не актом войны, и такие смертоносные действия могут рассматриваться как внесудебные убийства. Сообщается, что по меньшей мере 44 воздушных удара были нанесены по предполагаемым судам, занимающимся наркоторговлей, и другим морским судам в Карибском море и восточной части Тихого океана, в результате чего погибло 150 человек. Личности жертв еще не подтверждены официальными лицами США, и никакие обвинения против них не были обнародованы.
️ Кроме того, администрация Трампа также начала военные действия на территории Венесуэлы, одно в конце декабря и второе 3 января. В обоих случаях удары оправдывались как правоохранительные действия против наркоторговцев. Вторая операция завершилась похищением президента Венесуэлы Николаса Мадуро, который впоследствии был заключен в тюрьму и обвинен в наркоторговле и незаконном обороте оружия в федеральном суде США. Эта операция также была осуждена как нарушение международного права, эксперты ООН предупредили, что это «часть более широкой и глубоко тревожной тенденции» неспровоцированной военной агрессии.
️ Объявление в среду последовало через два дня после визита главы Южного командования США генерала Донована к президенту Эквадора Даниэлю Нобоа и его министрам обороны 2 марта в столице Кито. С начала пандемии COVID-19 в 2020 году в Эквадоре наблюдается всплеск убийств и других насильственных преступлений, поскольку преступные сети проникают в страну. Ранее Эквадор имел одни из самых низких показателей насильственных преступлений в регионе, заслужив репутацию «острова мира» в Латинской Америке. Но эксперты говорят, что скачок можно объяснить рядом факторов, включая высокую молодежную безработицу во время пандемии, экономическую нестабильность и желание использовать стратегическое расположение Эквадора на тихоокеанском побережье между крупными производителями кокаина, такими как Колумбия и Перу.