️ Vashington, DC – Amerika Qo‘shma Shtatlari Senati Donald Trumpning Eron bilan urushini cheklashga qaratilgan rezolyutsiyani qabul qilishda muvaffaqiyatsizlikka uchradi. Jarayoniy ovoz berishda rezolyutsiya 47-52 hisobida rad etildi, bu Kongressning prezidentning harbiy harakatlarini nazorat qilishga urinishlaridagi yana bir katta muvaffaqiyatsizlik bo‘ldi.
️ Senatdagi qonun chiqaruvchilar kun davomida Kongressning Trumpning Eron bilan harbiy harakatlarini tasdiqlash yoki to‘xtatish vakolatlarini qo‘llash uchun bahslashdilar. Rezolyutsiya tarafdorlari, Trump Isroil bilan birgalikda urush boshlab, konstitutsiyaviy vakolatlaridan oshib ketganini ta’kidlashdi. AQSh Konstitutsiyasining II-moddasiga ko‘ra, prezidentlar faqat o‘zini himoya qilish maqsadida darhol tahdid ostida bo‘lgan taqdirda bunday hujumlarni boshlashi mumkin, aks holda urush e’lon qilish huquqi faqat Kongressga tegishli.
️ Senator Tim Kaine Senatda chiqish qilib, Trump ma’muriyati “maxfiy muhitda ham” Eron tomonidan AQShga qarshi darhol hujum tahdidi borligi haqida “hech qanday dalil keltira olmaganini” aytdi. U shuningdek, “Bu urush darajasiga yetmaydigan kichik hujum deb aytib bo‘lmaydi” va “Bu bir martalik harakat va Eron bilan dushmanlikda hech qanday qo‘shin ishtirok etmaydi deb bo‘lmaydi”, deb qo‘shimcha qildi.
️ Trump ma’muriyati 28-fevralda harbiy hujumini boshlagandan beri, urushning hozir nima uchun zarur ekanligi haqida turli asoslar keltirdi. Trump Eronning o‘tgan yilgi zarbalarda “yo‘q qilingan” yadro dasturini qayta tiklamoqchi ekanligini va AQShga hujum qilish uchun uzoq masofali raketalar ishlab chiqarmoqchi ekanligini taklif qildi. Davlat kotibi Marko Rubio esa Isroilning Eronga hujum rejalashtirgani, bu esa mintaqadagi AQSh aktivlariga qarshi qasos olishga olib kelishi mumkinligini aytdi, ammo Trump keyinchalik bu da’voni rad etib, Eronning Isroilga darhol hujum rejalashtirganini aytdi.
️ Bir qancha respublikachilar rezolyutsiyaga qarshi chiqib, Eronning so‘nggi 47 yildagi tahdidlari prezidentning harbiy harakatini oqlaydi, deb ta’kidladilar. Senator Jeyms Risch Konstitutsiya “prezidentga nafaqat huquq, balki AQShni himoya qilish majburiyatini ham beradi”, deb hisobladi. U shuningdek, Eronning o‘tgan yil iyun oyida Isroil boshchiligidagi 12 kunlik urush davomida amalga oshirilgan AQSh hujumidan keyin yadro energiya aktivlarini qayta tiklashga urinishlarini ko‘rsatdi.
️ Ovoz berish Kongressda urush vakolatlari rezolyutsiyalarining bir qator muvaffaqiyatsizliklaridan so‘nggi bo‘ldi. 1973-yilgi Urush Vakolatlari Qonuniga ko‘ra, AQSh prezidentlari AQSh qo‘shinlarini 60 kundan ortiq harbiy harakatlarga jalb qilgandan so‘ng Kongressning tasdig‘ini olishlari shart. Pentagon rahbari Pit Hegset chorshanba kuni ertalab AQSh operatsiyasi endigina boshlanganini va mintaqaga ko‘proq AQSh aktivlari yuborilayotganini ta’kidladi.
️ Qarama-qarshilikning davomiyligi va ko‘lami noaniq bo‘lib qolmoqda, garchi Trumpning o‘zi u “to‘rt-besh hafta” davom etishi mumkinligini aytgan bo‘lsa-da. Risch mojaro tezda hal etilishiga umid bildirdi. Agar chorshanba kungi harakat muvaffaqiyatli bo‘lganida ham, Senatning urush vakolatlari rezolyutsiyasi qonun bo‘lishidan oldin qiyin kurashga duch kelardi, chunki ikkala palata uni qabul qilishi va prezident imzolashi kerak edi, lekin Trump uni veto qilishi mumkin edi.

️ Вашингтон, округ Колумбия – Сенат Соединенных Штатов не смог принять резолюцию, направленную на обуздание войны президента США Дональда Трампа с Ираном. Процедурное голосование завершилось поражением резолюции со счетом 47-52, что стало еще одной крупной неудачей для сторонников ограничения военных действий Трампа за рубежом.
️ Законодатели в Сенате провели день, споря за и против утверждения полномочий Конгресса по санкционированию или прекращению военных действий Трампа против Ирана. Сторонники резолюции заявили, что Трамп превысил свои конституционные полномочия, начав войну совместно с Израилем. Согласно статье II Конституции США, президенты могут запускать такие атаки только в целях самообороны в ответ на непосредственную угрозу. В противном случае исключительное право объявлять войну принадлежит Конгрессу.
️ Выступая в Сенате, сенатор Тим Кейн утверждал, что администрация Трампа «даже в условиях секретности» «не смогла представить никаких доказательств, абсолютно никаких, того, что США находились под непосредственной угрозой нападения со стороны Ирана». Он добавил: «Нельзя встать и сказать: это булавочный укол, который не достигает уровня, который можно охарактеризовать как войну», и «Нельзя встать и сказать: это разовое действие, и никакие войска не участвуют во враждебных действиях против Ирана».
️ С момента начала своего военного наступления 28 февраля администрация Трампа представила карусель обоснований того, почему война была необходима сейчас. Трамп предположил, что Иран стремится восстановить свою ядерную программу, которая, по его словам, была «уничтожена» в ударах прошлого года, а также что Иран разрабатывает дальнобойную ракету для атаки на США. Государственный секретарь Марко Рубио, в свою очередь, заявил журналистам, что Израиль планировал атаковать Иран, что, вероятно, привело бы к возмездию против активов США в регионе, но Трамп позже опроверг это утверждение, заявив, что Иран планировал непосредственное нападение на Израиль.
️ Несколько республиканцев выступили против резолюции, утверждая, что последние 47 лет угроз со стороны Ирана оправдывают военные действия президента. Сенатор Джеймс Риш заявил, что Конституция «четко дает президенту не только право, но и действительно обязанность, как и его присяга, защищать Соединенные Штаты». Он также указал на усилия Ирана по восстановлению своих ядерных энергетических активов после атаки США в июне прошлого года, проведенной в рамках 12-дневной войны под руководством Израиля.
️ Голосование стало последним в серии резолюций по военным полномочиям, провалившихся в Конгрессе. Согласно Закону о военных полномочиях 1973 года, президенты США должны получать одобрение Конгресса после вовлечения войск США в военные действия более чем на 60 дней. Глава Пентагона Пит Хегсет в среду утром заявил, что операция США только началась, и в регион направляются дополнительные активы США.
️ Продолжительность и масштаб конфликта остаются неясными, хотя сам Трамп прогнозировал, что он может продлиться «четыре-пять недель». Риш выразил оптимизм, что конфликт будет быстро разрешен. Даже если бы усилия в среду увенчались успехом, резолюция Сената по военным полномочиям столкнулась бы с трудной битвой, прежде чем стать законом, поскольку обе палаты должны были бы принять ее для отправки на подпись президенту, но даже тогда Трамп мог бы наложить вето, и для его преодоления потребовалось бы большинство в две трети в обеих палатах.