AQSh vositachiligida tuzilgan sulhga qaramay, Isroil Livanga hujumlarini davom ettirmoqda. So‘nggi uch hafta ichida kamida 19 kishi halok bo‘ldi.
Livan Sog‘liqni Saqlash Vazirligi ma’lumotiga ko‘ra, janubiy Sidon tumanidagi al-Saksakieh qishlog‘iga qilingan hujumda 7 kishi, jumladan bir bola halok bo‘lib, 15 kishi yaralangan. Yaralanganlar orasida uch nafar bola bor.
Nabatiehda bir suriyalik erkak va uning qizi, Nahraynda uch kishi, Saadiyatda uch kishi, Haboushda uch kishi va Mefdounda bir kishi halok bo‘ldi. 16 apreldan beri Isroil kuchlari 500 ga yaqin odamni o‘ldirgan, umumiy o‘lim soni esa 2750 dan oshgan.
Isroil armiyasi bir qator shaharlar uchun yangi majburiy ko‘chirish buyruqlari chiqardi va janubiy Livanni bosib olishda davom etmoqda. Yuz minglab odamlar o‘z uylariga qaytish imkoniyatidan mahrum.
Al Jazeera muxbiri Obaida Hittoning so‘zlariga ko‘ra, sulhga oid hech qanday belgi yo‘q va o‘lim soni ortib bormoqda. Livan davlat matbuoti qo‘shimcha havo hujumlari haqida xabar berdi.
AQSh 14-15 may kunlari Isroil va Livan o‘rtasida ikkinchi muzokaralar raundini o‘tkazishni e’lon qildi. Livan rasmiylari hujumlar to‘xtatilmasa, muzokaralar bo‘lmasligini ta’kidlamoqda.

Несмотря на перемирие, заключенное при посредничестве США, Израиль продолжает атаки на Ливан. За последние три недели погибли по меньшей мере 19 человек.
Министерство здравоохранения Ливана сообщило, что в результате атаки на город аль-Саксакие в южном округе Сидон погибли семь человек, включая ребенка, и 15 ранены, в том числе трое детей.
В Набатии погибли сирийский мужчина и его дочь, в Нахрайне – трое, в Саадият – трое, в Хабуше – трое, в Мефдуне – один. С 16 апреля израильские силы убили почти 500 человек, общее число погибших превысило 2750.
Израильская армия издала новые приказы о принудительном выселении для нескольких городов и продолжает оккупацию южного Ливана, препятствуя возвращению сотен тысяч перемещенных лиц.
Корреспондент Al Jazeera Обайда Хитто заявил, что на месте нет признаков перемирия, а число погибших растет. Ливанские государственные СМИ сообщили о дополнительных авиаударах.
США объявили о втором раунде переговоров между Израилем и Ливаном 14-15 мая, несмотря на требования Ливана прекратить удары до начала переговоров.
«Хезболла» продолжает атаковать израильские позиции, используя артиллерию и беспилотники. Израильская армия сообщила о проникновении нескольких взрывных дронов на свою территорию.