Janubiy Afrikalik Amahle-Imvelo Jaxa o'tgan yili TikTok'da Kongo Demokratik Respublikasidagi tinchlikparvarlar haqida video joylashtirdi. U Janubiy Afrika va Ruanda prezidentlari o'rtasidagi bahsni tushuntirib, turli etnik guruhlarning urushdagi rollarini sanab o'tdi. Video virusli bo'lib, uch kunda 100 000 obunachi to'pladi.
Ushbu video Jaxa'ga marketing va restoran tadbirkorligidan "professional yapper va joriy voqealar ishqibozi"ga aylanish imkonini berdi. U an'anaviy yangiliklardan voz kechib, ijtimoiy tarmoqlarga o'tayotgan yosh janubiy afrikaliklar uchun yangiliklarni tushuntiruvchi kontent yaratuvchilari guruhining bir qismidir.
Reuters institutining 2025 yilgi global raqamli yangiliklar hisobotiga ko'ra, Janubiy Afrika, Keniya va Nigeriyadagi ijtimoiy tarmoq foydalanuvchilari shimoliy Yevropa va Yaponiyadagilarga qaraganda ko'proq yangilik yaratuvchilariga e'tibor berishadi. Nigeriyada 61%, Keniyada 58%, Janubiy Afrikada 39% respondentlar yangilik yaratuvchilariga e'tibor berishini aytdi.
32 yoshli Jaxa akasi bilan ovoz berish haqidagi bahsdan so'ng tushuntiruvchi videolarni joylashtira boshladi. U "keyingi avlod juda befarq" ekanligini anglab, ularga yangiliklarni tarjima qilishni o'z vazifasi deb biladi. U an'anaviy media o'rnini bosmaydi, aksincha, ulardan olingan ma'lumotlarni qayta ishlaydi.
Keniyalik Valerie Keter 2023 yilda Shaka iLembe serialiga reaktsiya videosi orqali tarixga oid kontent yaratishni boshladi. Uning "Nega Yevropa Afrikani oson mustamlakaga aylantirdi" nomli videosi Instagram'da 3,7 million ko'rishga ega. Keter asosiy auditoriyasi 25-34 yoshdagilar ekanligini aytadi.
Nigeriyalik Bello "Dan Bello" Galadanchi 2011 yilda Boko Haram hujumidan so'ng yangilik ishqiboziga aylandi. Hozirda Pekinda yashovchi 38 yoshli o'qituvchi Hausa tilida satirik tahlil va hukumat amaldorlariga qaratilgan advokatlik videolarini yaratadi. Uning TikTok'da 2 milliondan ortiq obunachisi bor.
Mutaxassislarning ta'kidlashicha, ijtimoiy tarmoqlardagi yangilik yaratuvchilari an'anaviy media bilan bir xil darajada raqobatlashmoqda. Biroq, bu tendentsiya raqamli tafovutni kengaytirishi mumkin - 2022 yilgi aholini ro'yxatga olishda Janubiy Afrika uy xo'jaliklarining 21% internetga ega emas edi.

В прошлом году южноафриканка Амахле-Имвело Джаха опубликовала в TikTok видео о миротворцах в Демократической Республике Конго. Она объяснила спор между президентами ЮАР и Руанды, перечислив роли разных этнических групп в возможной войне. Видео стало вирусным, за три дня набрав 100 000 подписчиков.
Это видео позволило Джаха перейти от маркетинга и ресторанного бизнеса к статусу «профессионального болтуна и энтузиаста текущих событий». Она стала частью группы создателей контента, объясняющих новости молодым южноафриканцам, которые, как и их сверстники по всему миру, отказываются от традиционных СМИ в пользу соцсетей.
Согласно глобальному отчету Reuters Institute за 2025 год, пользователи соцсетей в ЮАР, Кении и Нигерии (три африканские страны в опросе) гораздо чаще обращают внимание на создателей новостей, чем их коллеги в Северной Европе и Японии. В Нигерии этот показатель составил 61%, в Кении — 58%, в ЮАР — 39%.
32-летняя Джаха начала публиковать объясняющие видео после спора с младшим братом о неучастии в выборах. Она поняла, что «следующее поколение очень незаинтересовано», и считает себя переводчиком новостей для молодежи, а не заменой традиционным СМИ.
Кенийка Валери Кетер в 2023 году случайно начала создавать контент по истории после видео-реакции на сериал о короле Шаке. Ее самое популярное видео «Почему Европа легко колонизировала Африку» набрало 3,7 млн просмотров в Instagram. Кетер отмечает, что ее аудитория — люди 25-34 лет, которые воспринимают ее как «двоюродную сестру».
Нигериец Белло «Дан Белло» Галаданчи стал новостным наркоманом после теракта Боко Харам в 2011 году. Сейчас 38-летний учитель из Пекина создает сатирические видео на хауса с субтитрами на английском, критикуя правительство. У него более 2 млн подписчиков в TikTok.
Эксперты отмечают, что создатели новостей в соцсетях конкурируют с традиционными СМИ, но это может усугубить цифровой разрыв: по данным переписи 2022 года, 21% домохозяйств в ЮАР не имеют доступа к интернету.