Livan va Suriya rahbarlari Damashqda o‘zaro manfaatlar masalasida muzokaralar olib bordi. Uchrashuv ikki davlat o‘rtasidagi munosabatlarni tiklashga qaratilgan bo‘lib, bu Bashar al-Assadning taxminan 18 oy oldin ag‘darilishidan keyin sodir bo‘lmoqda.
Shanba kuni Livan Bosh vaziri Navaf Salam Suriya prezidenti Ahmad al-Sharaa bilan muzokaralarda “sezilarli yutuqlarga” erishilganini aytdi. Muzokaralar xavfsizlik, transport, infratuzilma va iqtisodiy masalalarni qamrab oldi.
Bu tashrif Salamning al-Assad ag‘darilganidan keyin qo‘shni davlatga ikkinchi rasmiy safari bo‘ldi. Muzokaralarda, shuningdek, Livan qamoqxonalarida saqlanayotgan suriyalik mahbuslarni ozod qilish masalasi ham muhokama qilindi. Hozirda Livanda 2000 dan ortiq suriyalik hibsda saqlanmoqda.
“Ikki davlatda bedarak yo‘qolgan va majburan ushlab turilgan suriyaliklar taqdirini aniqlash borasidagi sa’y-harakatlarni davom ettirishni muhokama qildik”, dedi Salam. Mart oyida 130 dan ortiq suriyalik mahbus Livandan Suriyaga topshirilgan edi.
Salamning so‘zlariga ko‘ra, muzokaralar iqtisodiy, ijtimoiy va madaniy sohalarda hamkorlikni kuchaytirishga qaratilgan. Livan va Suriya hukumatlari Livanda katta ta’sirga ega bo‘lgan va Isroil bilan urush olib borayotgan Eron tarafdori “Hizbulloh” guruhiga qarshi.
Al-Jazira muxbiri Xeydi Pettning xabar berishicha, tashrif ikki davlat o‘rtasidagi munosabatlarni tiklash va mintaqaviy muammolarni muhokama qilishga qaratilgan. Chegara va xavfsizlik masalalari ikkala rahbar uchun ustuvor vazifa bo‘ldi.
Uchrashuv Livan Isroil bilan yangi muzokaralarga tayyorgarlik ko‘rayotgan bir paytga to‘g‘ri keldi. Salam aprel o‘rtalarida kuchga kirgan sulhni mustahkamlashga ustuvor ahamiyat berishini aytdi.

Лидеры Ливана и Сирии завершили переговоры в Дамаске, посвященные общим интересам, поскольку обе страны стремятся к сближению после свержения многолетнего президента Сирии Башара Асада почти 18 месяцев назад.
В субботу премьер-министр Ливана Наваф Салам заявил о «значительном прогрессе» в переговорах с президентом Сирии Ахмедом аш-Шараа, которые охватили вопросы безопасности, транспорта, инфраструктуры и экономики.
Этот визит стал вторым официальным визитом Салама в соседнюю страну после свержения Асада. Переговоры также касались освобождения сирийских заключенных, содержащихся в переполненных ливанских тюрьмах. В настоящее время в Ливане задержаны более 2000 сирийцев.
«Мы обсудили продолжение усилий по решению вопроса задержанных сирийцев [в Ливане] и выяснению судьбы пропавших без вести и насильственно удерживаемых в обеих странах», — сказал Салам. В марте более 130 сирийских заключенных были переданы из Ливана в Сирию.
Салам отметил, что переговоры также были направлены на укрепление сотрудничества и углубление связей через экономическое, социальное и культурное взаимодействие. Правительства Ливана и Сирии выступают против поддерживаемой Ираном группировки «Хезболла», которая имеет значительное влияние в Ливане и ведет войну с Израилем.
Корреспондент Al Jazeera Хейди Петт сообщила, что визит Салама был направлен на восстановление отношений и обсуждение региональных вопросов, особенно в контексте более широкой войны. Пограничные и безопасностные вопросы были приоритетом для обоих лидеров.
Встреча проходит в то время, когда Ливан готовится к новому раунду прямых переговоров с Израилем в Вашингтоне. Салам заявил, что приоритетом будет укрепление текущего режима прекращения огня между Ливаном и Израилем.