Eron rasmiylari va davlat bilan bog‘liq ommaviy axborot vositalari Hormuz bo‘g‘ozini nazorat qilishni mamlakat doktrinasida ilgari hech qachon bo‘lmagan darajada muhim deb hisoblamoqda. Tashqi ishlar vazirligi matbuot kotibi Esmoil Baqoiy shanba kuni jurnalistlarga Eron hali ham Vashingtonning taklifini ko‘rib chiqayotganini aytdi.
“Biz o‘z ishimizni qilamiz, muddatlar yoki vaqtga e’tibor bermaymiz”, dedi u AQSh prezidenti Donald Trampning Eron javob berishi kutilayotgan muddatlariga ishora qilib. Tanaffusga erishilmagan bir paytda, Eron hukumati strategik bo‘g‘ozga nisbatan o‘z doktrinasida yuqori maqomni ko‘rsatishda davom etmoqda.
Marhum Oliy Rahbar Oyatulloh Ali Xomaneiyning katta maslahatchisi va marhum Ibrohim Raisiy davridagi birinchi vitse-prezident Muhammad Muqbir “bo‘g‘ozning ne’matini” yillar davomida e’tiborsiz qoldirilganini aytdi. “Aslida, bu atom bombasi darajasidagi qobiliyatdir, chunki bir qaror bilan butun jahon iqtisodiyotiga ta’sir ko‘rsatish qobiliyatiga ega bo‘lish ulkan kuchdir”, dedi u Mehr agentligiga.
Hozirgi birinchi vitse-prezident Muhammad Rizo Aref, Eronning Hormuz bo‘g‘ozini nazorat qilishi AQSh sanksiyalariga qarshi turishga yordam berishini aytdi. “Biz endi sanksiyalar deb ataladigan narsaga duch kelmaymiz, chunki Tramp va dushmanlarning so‘nggi xatti-harakatlari bilan bizning bo‘g‘ozga bo‘lgan huquq va qarashimiz mustahkamlandi”, dedi u.
Davlat televideniyesi vaziyatni 1400 yil oldingi Uhud jangi bilan solishtirib, Hormuz bo‘g‘ozini Eronning Uhud dovoni deb atadi. “Aqlli eronliklar bu Uhud dovonini tark etmaslikka ehtiyot bo‘lishadi, uni qaytarib bermaslikka harakat qilishadi. Bo‘g‘oz shartlari hech qachon avvalgi holatiga qaytmaydi”, dedi Ofogh kanali boshlovchisi Husayn Husayniy.
Islom Inqilobi Qo‘riqchilari Korpusi va AQSh harbiy kemalari so‘nggi kunlarda bo‘g‘ozda o‘tish paytida o‘q uzishgan. Qattiq chiziq tarafdorlari Eronning yadroviy dasturi, raketa arsenali yoki boshqa asosiy masalalarda katta yon berishga qarshi. Ba’zi deputatlar hatto muzokaralar guruhidan tashqi ishlar vaziri Abbos Aroqchiyning olib tashlanishini talab qilmoqda.

Иранские власти и связанные с государством СМИ подчеркивают, что контроль над Ормузским проливом стал важнее, чем когда-либо. Официальный представитель МИД Эсмаил Багаи заявил в субботу, что Иран все еще изучает предложение Вашингтона.
«Мы делаем свою работу, не обращая внимания на сроки или время», — сказал он, ссылаясь на ожидаемые сроки ответа Ирана, установленные президентом США Дональдом Трампом. В отсутствие прорыва иранские власти продолжают сигнализировать о повышенном статусе стратегического пролива в своей доктрине.
Старший советник покойного верховного лидера аятоллы Али Хаменеи и первый вице-президент при покойном Эбрахиме Раиси Мохамад Мохбер заявил, что «благословение пролива» годами игнорировалось. «На самом деле это способность на уровне атомной бомбы, потому что возможность одним решением повлиять на всю мировую экономику — это огромная сила», — сказал он агентству Mehr.
Нынешний первый вице-президент Мохаммад Реза Ареф заявил, что контроль Тегерана над проливом поможет противостоять санкциям США. «Мы больше не столкнемся с санкциями, потому что последнее поведение Трампа и врагов укрепило наше право и взгляд на пролив», — сказал он.
Государственное телевидение провело параллели с битвой при Ухуде 1400-летней давности, назвав Ормузский пролив «проходом Ухуда» Ирана. «Умные иранцы осторожны, чтобы не бросить этот проход Ухуда, не вернуть его. Условия пролива никогда не вернутся к прежним», — сказал ведущий канала Ofogh Хоссейн Хоссейни.
Корпус стражей исламской революции и корабли США в последние дни обменялись огнем при проходе через пролив. Ястребы решительно против крупных уступок по ядерной программе Ирана, ракетному арсеналу или другим ключевым вопросам. Некоторые депутаты даже требуют отстранения министра иностранных дел Аббаса Арагчи от переговорного процесса.