Bahrayn Ichki ishlar vazirligi mamlakatda Eron Islom inqilobi qo'riqchilari korpusi (IRGC) bilan bog'liq guruhga aloqadorlikda ayblangan o'nlab kishilarni hibsga olganini ma'lum qildi.
Vazirlik shanba kuni bergan bayonotida 41 kishining hibsga olingani va ularga nisbatan qonuniy choralar ko'rilayotganini bildirdi. Bayonotda aniq ayblovlar keltirilmagan, biroq hibslar fevral oyi oxirida Isroil va AQSh tomonidan Eronga qarshi boshlangan urush davridagi josuslik va Eron hujumlarini qo'llab-quvvatlash bilan bog'liq oldingi tergovlar bilan bog'liq.
Eron urush davrida, jumladan Bahraynga ham minglab raketa va dronlarni uchirib, AQSh harbiy ob'ektlariga jiddiy zarar yetkazgan. Bahrayn o'z hududida Eronga xayrixohlikni jilovlash maqsadida, Eron hujumlarini ulug'lovchi yoki qo'llab-quvvatlovchilarni jinoiy javobgarlikka tortish bilan tahdid qilgan.
Bahrayn hukumati mart oyida IRGC uchun josuslikda ayblangan shaxslarga nisbatan bir necha bor hibslar o'tkazgan. Aprel oxirida esa Bahrayn 69 kishining fuqaroligini Eronga xayrixohlik va xorijiy tashkilotlar bilan til biriktirganlikda ayblab bekor qilgan. Londonlik Bahrayn Huquq va Demokratiya Instituti bu qadamni xavfli va xalqaro huquqning ochiq buzilishi deb atagan.
Bahrayn Ichki ishlar vazirligi so'nggi hibslar bilan bog'liq tergovni davom ettirishini va guruhga aloqador deb topilgan har bir kishiga nisbatan qonuniy choralar ko'rilishini ma'lum qildi.
Mintaqadagi boshqa davlatlar ham Yaqin Sharqdagi mojaro boshlanganidan beri Eronga aloqador tashkilotlar bo'yicha tergovlarni kuchaytirgan. 20 aprelda BAA Davlat xavfsizlik xizmati mamlakatda Eron bilan bog'liq guruhni fosh etgan va o'nlab a'zolarini hibsga olgan, ularni xorijiy tashkilotlarga sodiqlik qasamyod qilish va milliy birlik va ijtimoiy tinchlikka zarar yetkazishda ayblagan.
BAA urush davrida boshqa har qanday davlatdan ko'ra ko'proq Eron zarbalariga duch kelgan, ammo ularning aksariyati zararsizlantirilgan. 8 aprelda kelishilgan zaif AQSh-Eron sulh hali ham amalda, Hormuz bo'g'ozida bir necha kunlik to'qnashuvlarga qaramay. AQSh Erondan urushni tugatish taklifiga rasmiy javob kutmoqda, ammo Tramp agar kelishuvga erishilmasa, Eronga yuqori darajada va shiddat bilan hujum qilishga tayyorligini bildirgan.

Министерство внутренних дел Бахрейна объявило об аресте десятков человек, обвиняемых в принадлежности к группе, связанной с Корпусом стражей исламской революции Ирана (КСИР).
В заявлении ведомства в субботу сообщается об аресте 41 человека и проведении в отношении них судебных разбирательств. Конкретные обвинения не указаны, однако аресты связаны с предыдущими расследованиями шпионажа и выражения поддержки иранским атакам во время войны, начатой Израилем и США против Ирана в конце февраля.
В ходе войны Иран запустил тысячи ракет и беспилотников по соседним странам Персидского залива, включая Бахрейн, нанеся значительный ущерб военным объектам США. Бахрейн с тех пор ужесточил меры против предполагаемой проиранской поддержки, предупредив о преследовании тех, кто прославляет или выражает поддержку иранским атакам.
Власти Бахрейна провели несколько раундов арестов в марте в отношении лиц, якобы шпионивших для КСИР. В конце апреля Бахрейн лишил гражданства 69 человек, обвинив их в симпатиях к Ирану и сговоре с иностранными организациями. Лондонский Институт прав и демократии Бахрейна назвал этот шаг опасным и явным нарушением международного права.
Объявляя о последних арестах, МВД Бахрейна заявило о продолжении расследований в отношении предполагаемой группы, связанной с КСИР, и принятии правовых мер против всех причастных.
Другие страны региона также активизировали расследования в отношении предполагаемых связанных с Ираном структур после начала конфликта на Ближнем Востоке. 20 апреля Служба государственной безопасности ОАЭ сообщила о раскрытии связанной с Ираном группы и аресте десятков ее членов, обвинив их в присяге иностранным организациям и нанесении вреда национальному единству и социальному миру.
ОАЭ пострадали от большего числа иранских ударов, чем любая другая страна во время войны, хотя большинство из них были перехвачены. Хрупкое перемирие между США и Ираном, согласованное 8 апреля, все еще действует, несмотря на несколько дней столкновений в районе Ормузского пролива. США ожидают официального ответа Ирана на предложение о прекращении войны, хотя Трамп заявил, что готов атаковать Иран на более высоком уровне и с большей интенсивностью, если соглашение не будет достигнуто.