Anishning so‘zlariga ko‘ra, u urush, raketalar va barcha vaziyatlarni boshidan kechirgan. Uning ba’zi hindistonlik hamkasblari Erondan Armanistonga 44 km quruqlik chegarasi orqali uyga qaytishga muvaffaq bo‘lgan, ammo ko‘pchilik maoshini olmaganligi sababli qolib ketgan.
Anishning ta’kidlashicha, ba’zi dengizchilar hind agentlari tomonidan maosh olmagan, boshqalari esa Eron agentlari Armanistonga borish uchun dollar bermasligi sababli qolib ketgan. U kartoshka, piyoz, pomidor va non bilan kun kechirayotganini, boshqa kemalarda esa oziq-ovqat va suv tugab borayotganini eshitgan.
Anishning ahvoli, Eron Hormuz bo‘g‘ozini amalda yopib qo‘yganidan beri taxminan 20 000 dengizchining boshiga tushgan. Urushdan oldin bu bo‘g‘oz jahon neft va gaz yetkazib berishning beshdan bir qismini tashigan.
7-apreldagi sulhga qaramasdan, dengiz harakati to‘xtab qolgan. AQSh Markaziy qo‘mondoni uchta esminetsga hujum qilinganini va ularni “to‘xtatib, yo‘q qilganini” ma’lum qilgan. Eron harbiylari esa AQSh kemalariga javob qaytarganini aytgan.
Eron o‘z hududiy suvlarida kemalarga xavfsiz o‘tishni taklif qilgan, ammo to‘lov evaziga. Shu bilan birga, AQSh 13-apreldan beri Eron portlarini blokada qilgan. Lloyd’s List ma’lumotlariga ko‘ra, kamida to‘rtta tijorat kemasiga o‘t ochilgan.
Birlashgan Millatlar Tashkilotining Xalqaro Dengiz Tashkiloti (IMO) urush boshlanganidan beri kamida 10 dengizchi halok bo‘lganini taxmin qilmoqda. Eron dengizchilar uyushmasi esa 44 nafar eronlik dengizchi o‘ldirilganini xabar qilgan.
Tramp 9-aprel kuni Tehron bilan “juda yaxshi muzokaralar” o‘tkazilganini va tinchlik bitimi “juda mumkin” ekanligini aytgan. Biroq tomonlar kelishuvga qanchalik yaqinligi noma’lum.
Xalqaro Transport Ishchilari Federatsiyasi (ITF) bosh kotibi Stiven Kotton harbiy kuchlarning kemalarga chiqishi dengizchilarda qo‘rquvni kuchaytirganini ta’kidlagan. IMO vaziyatni “misli ko‘rilmagan” gumanitar inqiroz deb atagan.
Dengizchilarning ahvoli kemalar egasiga va kasaba uyushmalariga bog‘liq. Yirik xalqaro kompaniyalar xavfli ish haqi va yordam berayotgan bo‘lsa, kichik operatsiyalar maosh to‘lashda qiynalmoqda.
2006-yilgi Dengiz Mehnat Konvensiyasiga ko‘ra, dengizchi kemada maksimal 12 oy xizmat qilishi mumkin. Ammo beqaror sharoitlar repatriatsiyani murakkablashtirgan.
“Dengizchilar Baxti Indeksi” asoschisi Stiven Jons urush davrida dengizchilarning farovonlik ko‘rsatkichi 5 foizga tushganini aytgan. Dengizchilar Eron dronlari va raketalarini past balandlikda uchayotganini ko‘rgan.
Tramp 7-aprelda AQSh qolib ketgan kemalarni bo‘g‘ozdan chiqarishni boshlashini e’lon qilgan, biroq 48 soatdan keyin tinchlik muzokaralari uchun operatsiyani to‘xtatgan. Bo‘g‘oz ochilsa ham, savdo oqimining tiklanishi vaqt talab qiladi.
Eron bo‘g‘ozga dengiz minalarini qo‘ygani xabar qilingan. AQSh rasmiylari Tehron minalarni tartibsiz qo‘yganini va ularning hammasini topa olmasligini aytgan. IMO aprel oxirida evakuatsiya rejasi ustida ishlayotganini e’lon qilgan.
Anishning aytishicha, u to‘qqiz oydan beri maosh olmagan. Uning shartnomasi 20-mayda tugaydi va u kompaniya maoshni to‘lamasligidan xavotirda.

Индийский моряк Аниш (псевдоним) застрял почти на 10 недель в водном пути Шатт-эль-Араб в Иране. Он прибыл на грузовом судне за несколько дней до того, как президент США Дональд Трамп начал операцию «Эпик Фьюри» 28 февраля.
По словам Аниша, он пережил всю ситуацию: войну, ракеты. Некоторые его коллеги-индийцы смогли вернуться домой через 44-километровую сухопутную границу Ирана с Арменией, но многие остались, так как не получили зарплату.
Аниш утверждает, что некоторые моряки не получают зарплату от индийских агентов, а другие застряли, потому что иранские агенты не дают доллары для поездки в Армению. Он питается картофелем, луком, помидорами и лепёшками, но слышал, что на других судах еда и вода заканчиваются.
Положение Аниша — одно из примерно 20 000 моряков, застрявших с тех пор, как Иран фактически закрыл Ормузский пролив в ответ на атаки США и Израиля. До войны пролив был одним из важнейших маршрутов, перевозя около пятой части мировых поставок нефти и газа.
Несмотря на хрупкое перемирие, объявленное 7 апреля, морское движение остаётся парализованным из-за повторяющихся атак. Центральное командование США заявило, что «перехватило» и «устранило» угрозы после атаки на три эсминца. Иранские военные заявили об ответном ударе.
Иран предлагает судам безопасный проход через свои территориальные воды за плату, в то время как США блокируют иранские порты с 13 апреля. Lloyd’s List сообщает, что как минимум четыре коммерческих судна были обстреляны.
Международная морская организация ООН (IMO) оценивает, что с начала войны погибли не менее 10 моряков. Иранский профсоюз моряков сообщил о 44 погибших иранских моряках.
Трамп 9 апреля заявил, что переговоры с Тегераном были «очень хорошими» и мирное соглашение «очень возможно», но степень близости сторон к соглашению неясна.
Генеральный секретарь Международной федерации транспортников (ITF) Стивен Коттон отметил, что военные, высаживающиеся на суда, создают «усиленное состояние страха». IMO назвала ситуацию «беспрецедентным» гуманитарным кризисом.
Условия для моряков различаются: крупные международные линии выплачивают надбавки за риск, а мелкие операторы испытывают трудности с выплатами. Смена экипажа стала серьёзной проблемой из-за нестабильности.
Стивен Джонс, основатель «Индекса счастья моряков», сообщил, что уровень благополучия моряков упал на 5% во время войны. Моряки видят иранские дроны и ракеты на низкой высоте.
Трамп объявил о начале вывода застрявших судов из пролива 7 апреля, но приостановил операцию через 48 часов для мирных переговоров. Даже если пролив откроется, восстановление торговли займёт время.
Сообщается, что Иран установил морские мины в проливе. Американские чиновники заявили, что мины установлены хаотично. IMO работает над планом эвакуации, но для его реализации необходимо прекращение атак.
Аниш говорит, что не получал зарплату девять месяцев. Его контракт истекает 20 мая, и он опасается, что компания не выплатит ему деньги.