AQSh Xalqaro Savdo Sudining 2:1 nisbatdagi qarori bilan Prezident Donald Trampning barcha mamlakatlardan olib kelinadigan mahsulotlarga joriy etilgan 10 foizlik global tariflari noqonuniy deb topildi. Sudya ko‘pchiligi 1970-yillardagi savdo qonuni asosida keng qamrovli tariflarni qo‘llash asossiz ekanligini taʼkidladi.
Ushbu tariflar 24-fevraldan kuchga kirgan bo‘lib, ularga kichik biznes vakillari eʼtiroz bildirgan edi. Sudning qaroriga ko‘ra, Tramp maʼmuriyati tomonidan qo‘llanilgan 122-bo‘lim (Trade Act of 1974) faqat to‘lov balansidagi jiddiy kamchiliklarni bartaraf etish yoki dollar qadrsizlanishining oldini olish uchun mo‘ljallangan bo‘lib, Tramp keltirgan savdo taqchilligi sabablari bunga mos kelmaydi.
Kichik biznes vakillari sudda yangi tariflar AQSh Oliy sudining 2025-yilda Xalqaro Favqulodda Iqtisodiy Vakolatlar to‘g‘risidagi qonun (IEEPA) asosida joriy etilgan tariflarni bekor qilgan qarorini chetlab o‘tishga urinish ekanligini daʼvo qilgan edi. Sudya Gregori Kressning fikricha, daʼvogarlarga g‘alaba berish hali erta edi.
Ushbu sud qarori Tramp maʼmuriyatining savdo siyosatiga jiddiy zarba bo‘lib, kelgusida boshqa mamlakatlarga nisbatan qo‘llaniladigan tariflar uchun huquqiy asoslarni shubha ostiga qo‘yadi. Ekspertlarning fikricha, bu qaror AQShning jahon savdosidagi obro‘siga putur yetkazishi va iqtisodiy noaniqlikni kuchaytirishi mumkin.

Апелляционный суд США по международной торговле вынес решение против последних 10-процентных глобальных пошлин президента Дональда Трампа, признав, что всеобъемлющие тарифы не были оправданы в соответствии с торговым законом 1970-х годов. Решение было принято большинством голосов 2:1.
Пошлины, вступившие в силу 24 февраля, оспаривались мелкими предпринимателями. Суд постановил, что раздел 122 Закона о торговле 1974 года, на который ссылался Трамп, предназначен для исправления серьезных дефицитов платежного баланса или предотвращения обесценивания доллара, а не для устранения торговых дефицитов, указанных в указе Трампа.
Истцы утверждали, что новые пошлины были попыткой обойти знаковое решение Верховного суда США, отменившего пошлины Трампа 2025 года, введенные в соответствии с Законом о международных чрезвычайных экономических полномочиях (IEEPA). Судья Грегори Кресс, выступивший с особым мнением, заявил, что преждевременно признавать победу истцов.
Это решение наносит серьезный удар по торговой политике администрации Трампа и ставит под сомнение правовые основания для будущих тарифов. Аналитики предупреждают, что вердикт может подорвать репутацию США в мировой торговле и усилить экономическую неопределенность.