Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy payshanba kuni Rossiya ittifoqchilarini 9-may kuni Moskvada bo‘lib o‘tadigan Ikkinchi jahon urushidagi g‘alaba paradiga qatnashmaslik haqida ogohlantirdi. U bu qarorni “g‘alati istak” deb atadi.
Rossiya 8-maydan 10-maygacha bir tomonlama sulh e’lon qilgan edi, Ukraina esa 6-maydan boshlab javob sulhini taklif qildi. Biroq Zelenskiyning so‘zlariga ko‘ra, Moskva bu xayrixohlik ishorasini e’tiborsiz qoldirib, yangi hujumlarni boshlagan.
“Ular Ukrainadan parad o‘tkazish uchun ruxsat olishni xohlashadi, shunda yiliga bir marta bir soat maydonga chiqib, keyin yana o‘ldirishni davom ettirishadi”, dedi Zelenskiy.
Rossiya hukumati Ukraina hujumlaridan xavotirda. Kreml matbuot kotibi Dmitriy Peskov “murakkab operativ vaziyat” tufayli qo‘shimcha xavfsizlik choralari ko‘rilayotganini ma’lum qildi. Davlat matbuoti 9-may kuni Moskvada barcha mobil internet va matnli xabarlar o‘chirilishini xabar qildi.
Parad deyarli yigirma yil ichida birinchi marta tanklar, raketalar va boshqa harbiy texnikasiz o‘tkaziladi. Rasmiylar buni “joriy operativ vaziyat” bilan izohladi.
Ayni paytda, Ukraina muzokarachisi Rustem Umerov Mayamida AQSh vakillari bilan uchrashib, urushni tugatish bo‘yicha muzokaralarni jonlantirishga harakat qilmoqda. Zelenskiyning so‘zlariga ko‘ra, asosiy mavzular gumanitar yordam va diplomatik jarayonni qayta boshlashdir.

Президент Украины Владимир Зеленский в четверг предупредил союзников России о нежелательности участия в параде Победы 9 мая в Москве, назвав это «странным желанием».
Россия в одностороннем порядке объявила перемирие с 8 по 10 мая, а Украина предложила ответное перемирие с 6 мая. Однако, по словам Зеленского, Москва проигнорировала этот жест доброй воли и начала новую волну атак.
«Они хотят от Украины разрешения провести свой парад, чтобы раз в год на час безопасно выйти на площадь, а затем продолжать убивать», — заявил Зеленский.
Российские власти выразили обеспокоенность возможными украинскими атаками. Пресс-секретарь Кремля Дмитрий Песков сообщил о дополнительных мерах безопасности из-за «довольно сложной оперативной обстановки». Государственные СМИ сообщили, что 9 мая в Москве будет отключен мобильный интернет и текстовые сообщения.
Впервые почти за два десятилетия парад пройдет без танков, ракет и другой военной техники, что власти объяснили «текущей оперативной обстановкой».
Тем временем главный переговорщик Украины Рустем Умеров встретился в Майами с представителями США, пытаясь возобновить переговоры о прекращении войны. По словам Зеленского, основные темы — гуманитарная помощь и возобновление дипломатического процесса.