AQShning Tennessi shtatida respublikachilar nazoratidagi qonunchilik organi va gubernator noyabr oyidagi oraliq saylovlar oldidan yangi kongress xaritasini tasdiqladi. Ushbu xarita shtatdagi yagona qora tanlilar ko'pchilikni tashkil etuvchi okrugni bo'lib tashlaydi.
Yangi xarita Memphis shahridagi demokratlar nazoratidagi yagona Vakillar palatasi okrugini ikkiga bo'ladi. Qora tanlilar tarixan Demokratik partiyani qo'llab-quvvatlagan. Muxolifatdagi qonunchilar bu xarita qora tanlilarning ovoz berish kuchini zaiflashtirish uchun ataylab chizilganini ta'kidlamoqda.
Demokrat vakil Jastin Pirson bu xaritalarni "oq tanlilar ustunligining irqiy quroli" deb atadi. Namoyishchilar esa qayta chegaralashni "Jim Krou" siyosati bilan solishtirgan bannerlarni ko'targan.
Respublikachi Vakillar palatasi spikeri Kemeron Sekston yangi okruglar aholi soni va siyosiy omillarga asoslanganini, irqiy ma'lumotlarga emasligini aytdi. Respublikachi senator Jon Stivens esa buni partiyaviy ustunlikni maksimal darajada oshirish urinishi deb tan oldi.
AQSh Oliy sudi o'tgan haftada 1973 yildagi Ovoz berish huquqi to'g'risidagi qonunning ozchiliklarning ovoz berish kuchini zaiflashtirishni taqiqlovchi qoidasini konstitutsiyaga zid deb topdi. Bu qaror qayta chegaralash jarayonini tezlashtirdi.
Tennessi bilan bir qatorda Texas, Missuri, Kaliforniya, Yuta, Ogayo, Shimoliy Karolina, Virjiniya kabi shtatlar ham o'z kongress xaritalarini qayta chizgan. Luiziana va Alabama ham shunday qilishni rejalashtirmoqda. Hozircha respublikachilar demokratlardan ko'ra ko'proq o'rinlarga ega bo'lgan.

Законодательное собрание штата Теннесси, контролируемое республиканцами, и губернатор утвердили новую карту конгресса в преддверии промежуточных выборов в США. Эта карта разделяет единственный в штате округ с большинством чернокожего населения.
Новая карта расчленяет единственный демократический округ Палаты представителей, сосредоточенный в преимущественно чернокожем городе Мемфис. Чернокожие избиратели исторически поддерживают Демократическую партию. Оппозиционные законодатели заявили, что карта была намеренно составлена для ослабления избирательной силы чернокожих.
Демократ Джастин Пирсон назвал эти карты "расистским инструментом превосходства белых". Протестующие держали плакаты, сравнивающие перекраивание округов с законами "Джима Кроу".
Спикер Палаты представителей-республиканец Кэмерон Секстон утверждал, что новые округа основаны на численности населения и политике, а не на расовых данных. Республиканский сенатор Джон Стивенс признал, что это попытка максимизировать партийное преимущество.
Верховный суд США на прошлой неделе признал неконституционным положение Закона об избирательных правах 1973 года, запрещавшее ослабление избирательной силы меньшинств. Это решение ускорило процесс перекраивания карт.
Помимо Теннесси, свои карты конгресса уже перекроили Техас, Миссури, Калифорния, Юта, Огайо, Северная Каролина и Вирджиния. Луизиана и Алабама также планируют это сделать. Пока республиканцы получили больше мест, чем демократы.