AQSh harbiy kuchlari Eronning uchta esminetsiga hujum qilganidan so'ng, Eron harbiy ob'ektlariga javob zarbalari berdi. Bu haqda AQSh Markaziy qo'mondonligi ma'lum qildi.
Hodisa Hormuz bo'g'ozida sodir bo'ldi, u yerda uchta AQSh esminetsi Eron tomonidan raketa, dron va kichik qayiqlar bilan hujumga uchradi. AQSh kemalariga zarar yetmagan.
Eron ommaviy axborot vositalari Fors ko'rfazi sohilida, jumladan Hormuz bo'g'ozidagi orolda bir nechta portlashlar sodir bo'lganini xabar qildi. Bandar-Abbos port shahri yaqinida kuchli portlashlar eshitilgan.
Eron davlat matbuoti Qeshm orolida qurolli kuchlar "dushman" bilan otishma olib borganini ma'lum qildi. 150 ming aholiga ega bo'lgan Qeshm orolida chuchuk suv zavodi joylashgan.
Aprel oyida e'lon qilingan sulh asosan saqlanib qolgan edi. Eron Tashqi ishlar vazirligi AQShning tinchlik taklifini ko'rib chiqayotganini, ammo hali xulosa chiqarmaganini bildirdi. AQSh prezidenti Donald Tramp Eron bilan so'nggi 24 soatda juda yaxshi muzokaralar olib borilganini aytdi.

Американский режим заявил, что нанес ответные удары по военным объектам Ирана после того, как иранские силы атаковали три эсминца США, следовавших через Ормузский пролив. Об этом сообщило Центральное командование США.
По данным американского командования, Иран запустил несколько ракет, беспилотников и малых катеров по трем кораблям. Американские суда не пострадали.
Иранские СМИ сообщили о нескольких взрывах на побережье Персидского залива, в том числе на острове в Ормузском проливе. Громкие взрывы были слышны вблизи портового города Бендер-Аббас.
Государственные СМИ Ирана заявили, что вооруженные силы страны вели перестрелку с "врагом" на острове Кешм. На острове с населением около 150 000 человек находится завод по опреснению воды.
До сообщений об атаках на корабли ВМС США хрупкое перемирие, объявленное 8 апреля, в основном соблюдалось. МИД Ирана заявил, что рассматривает мирное предложение США, но еще не пришел к выводу. Президент США Дональд Трамп ранее заявил, что за последние 24 часа провел очень хорошие переговоры с Ираном.