️ Falastinlik sobiq mahbuslar Isroil qamoqxonalarida qo‘riqchilar va askarlar tomonidan qiynoq va jinsiy zo‘ravonlikka uchraganliklarini oshkor qildilar. Al Jazeera nashriga bergan intervyularida ular hatto ozodlikka chiqqach, ruhiy azob-uqubatlar davom etayotganini aytdilar.
️ 2024-yil mart oyida G‘azoda hibsga olingan Muhammad al-Bakriy 20 oy davomida bir nechta Isroil qamoqxonalarida saqlangan. Uning so‘zlariga ko‘ra, bir kechada askarlar uni yalang‘ochlab, itlarni qo‘yib yuborib, jinsiy zo‘ravonlik qilganlar. “Itlar bizni vahshiyona tishladi. Ba’zi askarlar jinsiy buyumlardan foydalangan”, dedi u.
️ Ozodlikka chiqqach, al-Bakriy xotini Isroil hujumida halok bo‘lganini bildi. Mahbuslarni himoya qilish guruhlari ma’lumotlariga ko‘ra, o‘tgan oyda 9600 dan ortiq falastinlik Isroil qamoqxonalarida saqlangan, bu urushdan oldingi 5250 kishiga nisbatan 83 foizga ko‘pdir.
️ 17 yoshli Ahmad (ismi o‘zgartirilgan) Rafahdagi yordam punktida oilasi uchun oziq-ovqat olishga urinayotganda hibsga olingan. U sakkiz nafar ayol askar tomonidan yalang‘ochlab, jinsiy a’zolariga tegib, kamsituvchi so‘zlarni takrorlashga majbur qilinganini aytdi.
️ Euro-Med Human Rights Monitor tashkiloti bu guvohliklar tizimli xususiyatga ega ekanligini ta’kidlaydi. Tashkilotning “Devorlar ortidagi yana bir genotsid” nomli hisobotida erkak mahbuslarning kamsitilishi hujjatlashtirilgan. Maha Husayniyning aytishicha, ular yettita jinsiy zo‘ravonlik shaklini, jumladan zo‘rlash va zo‘rlash bilan qo‘rqitishni hujjatlashtirgan.
️ Ramallohdagi Ayollar Markazi direktori Kifaya Xraim G‘azo, G‘arbiy Sohil va Quddusdagi 75 ayol bilan suhbatdan so‘ng, jinsiy zo‘ravonlik “juda keng tarqalgan” va “tizimli” ekanligini aytdi. U bu alohida hodisalar emas, balki tizimli siyosat ekanligini ta’kidladi.

️ Бывшие палестинские заключенные рассказали о бесчеловечном обращении со стороны израильских охранников и солдат, включая пытки и сексуальное насилие. В интервью Al Jazeera они заявили, что даже после освобождения психологическая борьба продолжается.
️ Мохаммед аль-Бакри, арестованный в марте 2024 года в Газе, провел около 20 месяцев в израильских тюрьмах. По его словам, однажды ночью солдаты раздели его догола, натравили собак и подвергли сексуальному насилию. «Собаки яростно нападали на нас. Некоторые солдаты использовали сексуальные предметы», — рассказал он.
️ После освобождения аль-Бакри узнал, что его жена была убита в результате израильского удара. По данным правозащитных групп, в прошлом месяце в израильских тюрьмах содержалось более 9600 палестинцев, что на 83% больше, чем до войны (около 5250).
️ 17-летний Ахмед (имя изменено) был задержан у пункта раздачи помощи в Рафахе. Он утверждает, что восемь женщин-солдат раздели его, трогали интимные органы и заставляли повторять унизительные слова.
️ Euro-Med Human Rights Monitor в докладе «Еще один геноцид за стенами» задокументировал семь форм сексуального насилия, включая изнасилование. Маха Хуссейни заявила, что эти случаи носят систематический характер.
️ Кифая Храим из Женского центра в Рамалле сообщила, что после опроса 75 женщин все они рассказали о сексуальном насилии. «Это систематично. Это не единичные инциденты», — подчеркнула она, добавив, что жертвами являются как мужчины, так и женщины.