Avstraliyaning eng ko‘p mukofotlangan tirik askari Ben Roberts-Smith o‘tgan hafta beshta urush jinoyati – qotillikda ayblanganidan keyin birinchi marta ommaviy bayonot berib, barcha ayblovlarni rad etdi. U jinoiy ish bo‘yicha garovga chiqarilgan holda, Afg‘onistondagi xizmatidan faxrlanayotganini va bu ayblovlarni nomini tozalash uchun imkoniyat sifatida ko‘rayotganini aytdi.
Roberts-Smith, 47 yosh, 2009-2012 yillar oralig‘ida qurolsiz afg‘on mahbuslarining o‘limida ishtirok etgani, ularni o‘zi o‘ldirgan yoki bo‘ysunuvchisiga buyruq bergani ayblanmoqda. U Avstraliyaning Maxsus Havo Xizmati (SAS) polkida sobiq kapral bo‘lib, ommaviy axborot vositalariga murojaat qilib, "Men bu ayblovlar qo‘yilmasligini istardim, lekin men bu imkoniyatdan nomimni nihoyat tozalash uchun foydalanaman" deb ta'kidladi.
U hibsga olinishini "sensatsion" va "keraksiz tomosha" deb ta'riflab, jurnalistlarning savollariga javob bermadi. Roberts-Smith 7 aprel kuni Sidney aeroportida hibsga olingan va juma kuni garovga chiqarilgan. Sudya uning ishini "istisno" deb hisoblab, agar garovga chiqarilmasa, sud jarayonidan oldin "ehtimol yillar va yillar" qamoqda o‘tishi mumkinligini ta'kidladi.
Roberts-Smithga qarshi jinoiy ish 2023 yildagi fuqarolik tuhmat ishiga ergashdi, unda sudya ehtimollik asosida unga qarshi ba'zi qotillik da'volarida "muhim haqiqat" borligini aniqlagan. Roberts-Smith tomonidan Nine gazetalariga qarshi qo‘yilgan bu yuqori profilli sud jarayoni Avstraliya kuchlari tomonidan sodir etilgan urush jinoyatlari haqidagi da'volarni birinchi marta sud ko‘rib chiqqan tarixiy holat edi. Sobiq askar da'vo qilingan o‘ldirishlar jang paytida qonuniy sodir etilgan yoki umuman bo‘lmagan deb ta'kidlab, o‘tgan yili Federal Sudning qaroriga qarshi apellyatsiyani yutqazdi.
Hozirda Roberts-Smith bitta urush jinoyati – qotillik, bitta birgalikda qotillik tashkil etish va uchta qotillikka yordam berish, ko‘maklashish, maslahat berish yoki tashkil etish ayblovlari bilan yuzma-yuz kelmoqda. Uning bayonoti bu murakkab va uzoq sud jarayonining boshlanishini belgilamoqda, bu Avstraliyaning harbiy tarixi va xalqaro obro‘si uchun jiddiy oqibatlarga olib kelishi mumkin.

Самый титулованный ныне живущий солдат Австралии Бен Робертс-Смит публично отверг все обвинения в своём первом заявлении после предъявления ему на прошлой неделе пяти обвинений в военном преступлении – убийстве. Получивший Крест Виктории, он был освобождён под залог в пятницу и заявил, что гордится своей службой в Афганистане, а предъявленные обвинения использует как возможность «наконец» очистить своё имя.
Робертс-Смит, 47 лет, обвиняется в причастности к смерти безоружных афганских задержанных, либо убивая их сам, либо отдавая приказ подчинённому, в период с 2009 по 2012 год. Бывший капрал австралийского полка Специальной воздушной службы (SAS) заявил журналистам, что «хотя я предпочёл бы, чтобы эти обвинения не были предъявлены, я воспользуюсь этой возможностью, чтобы наконец очистить своё имя».
Он описал свой арест как «сенсационный» и «ненужный спектакль» и отказался отвечать на вопросы журналистов. Робертс-Смит был арестован в аэропорту Сиднея 7 апреля и освобождён из тюрьмы под залог в пятницу. Председательствующий судья отметил, что его дело является «исключительным», и он, вероятно, проведёт «возможно, годы и годы» под стражей до суда, если не будет освобождён под залог.
Уголовное дело против Робертс-Смита следует за гражданским делом о клевете 2023 года, в котором судья установил – по балансу вероятностей – «существенную правду» в некоторых обвинениях в убийстве против него. Это громкое судебное разбирательство, инициированное Робертс-Смитом против газет Nine, которые первыми опубликовали обвинения в неправомерных действиях в 2018 году, стало первым в истории случаем, когда любой суд рассмотрел заявления о военных преступлениях австралийских сил.
Бывший солдат утверждал, что предполагаемые убийства произошли законно во время боевых действий или вообще не имели места, и в прошлом году проиграл апелляцию против решения Федерального суда. Теперь ему предъявлено одно обвинение в военном преступлении – убийстве, одно в совместном совершении убийства и три в пособничестве, подстрекательстве, консультировании или организации убийства. Его заявление знаменует начало сложного и затяжного судебного процесса, который может иметь серьёзные последствия для военной истории и международной репутации австралийского режима.