Bolgariya fuqarolari besh yil ichida sakkizinchi parlament saylovida ovoz berishni boshladilar. Bu saylov dekabr oyida o‘tkazilgan ommaviy norozilik namoyishlari natijasida konservativ hukumat ag‘darilganidan keyin o‘tkazilmoqda. Saylov uchastkalari mahalliy vaqt bilan soat 7:00 da ochildi va 17:00 GMT da yopilishi kutilmoqda.
Yakshanba kuni bo‘lib o‘tayotgan saylov muhim ahamiyatga ega, chunki u chap qanot va Rossiyaga yaqin sobiq prezident Rumen Radevni hokimiyatga olib kelishi mumkin. Bu voqea Vengriyada Viktor Orbanning avtoritar siyosatiga qarshi ovoz berilganidan keyin sodir bo‘lmoqda. Orban Rossiya Prezidenti Vladimir Putin bilan yaqin aloqalarni rivojlantirgan edi.
Dekabrdagi norozilik namoyishlarida asosan yoshlardan iborat yuz minglab odamlar ko‘chalarga chiqdi. Namoyishchilar keng tarqalgan korrupsiyaga qarshi kurashish uchun mustaqil sud tizimini talab qilishdi. Radev, sobiq havo kuchlari generali, mamlakatni “oligarxik boshqaruv modeli”dan xalos qilishni istaydi va o‘tgan yil oxirida konservativ hukumatni ag‘dargan korrupsiyaga qarshi namoyishlarni qo‘llab-quvvatladi.
Radev Rossiya bilan aloqalarni tiklashni targ‘ib qilgan va Ukrainaga harbiy yordam yuborishni tanqid qilgan. U asosan marosimiy vazifalarni bajaradigan prezidentlik lavozimidan yanvar oyida iste’foga chiqdi va bosh vazir sifatida hukumatni boshqarish uchun kampaniya boshladi. U yangi tashkil etilgan markaziy-chap guruh “Progressiv Bolgariya”ni boshqaradi. Yakshanbagacha bo‘lgan so‘rovnomalar shuni ko‘rsatadiki, bu guruh ovozlarning 35 foizini olishi mumkin.
2021-yildan beri 6,5 million aholiga ega bo‘lgan mamlakat parchalangan parlamentlar bilan kurashdi, bu esa zaif hukumatlarni yaratdi. Ularning hech biri ko‘cha namoyishlari yoki parlamentdagi yashirin kelishuvlar tufayli bir yildan ko‘proq davom eta olmadi.

Воскресное голосование имеет значительный вес, поскольку оно может привести к власти левоориентированного, пророссийского бывшего президента Румена Радева – всего через несколько дней после того, как избиратели в Венгрии отвергли авторитарную политику и глобальное движение крайне правых Виктора Орбана, который культивировал тесные связи с президентом России Владимиром Путиным.
Декабрьские протесты вывели на улицы сотни тысяч людей, в основном молодежи. Протестующие требовали независимой судебной системы для борьбы с широко распространенной коррупцией. Радев, бывший генерал ВВС, заявил, что хочет избавить страну от «олигархической модели управления» и поддержал антикоррупционные протесты в конце прошлого года, которые привели к падению правительства, поддерживаемого консерваторами.
Радев выступал за возобновление связей с Россией и критиковал отправку военной помощи Украине. Он ушел в отставку с в основном церемониального поста президента в январе, чтобы начать кампанию по руководству правительством в качестве премьер-министра. Он возглавляет новообразованную центристско-левую группировку «Прогрессивная Болгария». Опросы перед воскресным голосованием предполагали, что она может получить 35% голосов.
С 2021 года страна с населением 6,5 миллионов человек боролась с фрагментированными парламентами, которые создавали слабые правительства. Ни одно из них не смогло просуществовать более года, прежде чем быть свергнутым уличными протестами или закулисными сделками в парламенте.