Trinidad va Tobago politsiyasi shanba kuni Trinidad orolidagi Cumuto qabristonida kamida 50 chaqaloq va olti kattaning jasadlarini topdi. Qabriston poytaxt Port-of-Speyndan 40 kilometr sharqda joylashgan bo‘lib, jasadlar u yerga tashlab qo‘yilganga o‘xshaydi. Politsiya xizmati (TTPS) bu “e’lon qilinmagan jasadlarni noqonuniy yo‘l bilan yo‘q qilish holati” bo‘lishi mumkinligini aytdi.
TTPS ma’lumotlariga ko‘ra, olti kattaning to‘rtasi erkak, ikkisi ayol edi. Beshta katta jasadning oyoq barmoqlarida mayyitxonalarda qo‘llaniladigan teglar borligi aniqlandi. Ulardan biri erkak, biri ayol bo‘lgan ikkita jasadda autopsiya qilingan belgilar mavjud edi. Politsiya jasadlarning kimligi aniqlanganmi yoki yo‘qmi haqida ma’lumot bermadi.
Politsiya tergov faol va rivojlanayotganligini, qo‘shimcha sud-tibbiy tahlillar jasadlarning kelib chiqishi va qonun yoki tartib buzilishlarini aniqlash uchun olib borilayotganini bildirdi. Politsiya boshlig‘i Allister Guevarro bu dahshatli topilmani “chuqur tashvishli” deb atadi va har bir mayyitga hurmat va qonuniy g‘amxo‘rlik qilish kerakligini ta’kidladi.
Trinidad va Tobago – Venesuela sohilidan 10 kilometr narida joylashgan ikki oroldan iborat ingliz tilida so‘zlashuvchi Karib davlati – so‘nggi yillarda banditlik zo‘ravonligi bilan kurashmoqda. O‘tgan oy bosh vazir Kamla Persad-Bissessar hukumati 2024-yil dekabrda joriy qilingan favqulodda holatni uzaytirdi. Mamlakatda 2024-yilda 623 qotillik qayd etilgan, AQSh Davlat departamenti 2023-yilda uni dunyodagi oltinchi eng xavfli davlat deb e’lon qilgan.

Полиция Тринидада и Тобаго в субботу обнаружила останки по меньшей мере 50 младенцев и шести взрослых на кладбище в населённом пункте Кумуто на острове Тринидад. Кладбище расположено примерно в 40 километрах к востоку от столицы Порт-оф-Спейн, и, по предварительным данным, тела были незаконно выброшены на его территорию. В заявлении полицейской службы Тринидада и Тобаго (TTPS) говорится, что это «может быть случай незаконного захоронения невостребованных трупов».
Согласно TTPS, среди взрослых останков – четыре мужских и два женских тела. На пяти взрослых трупах были обнаружены бирки на пальцах ног, подобные тем, что используются в моргах. На двух телах – одном мужском и одном женском – имелись признаки проведения вскрытия. Полиция не сообщила, была ли установлена личность каких-либо из обнаруженных тел.
В полиции заявили, что расследование активно развивается, и проводятся дополнительные судебно-медицинские анализы для определения происхождения останков и возможных нарушений закона или процедур. Глава полиции Аллистер Геварро назвал эту жуткую находку «глубоко тревожной» и подчеркнул, что каждый труп должен обрабатываться с достоинством и в соответствии с законом, а любые лица или учреждения, нарушившие эту обязанность, будут привлечены к ответственности.
Тринидад и Тобаго – англоязычное карибское государство, состоящее из двух островов, расположенных примерно в 10 километрах от побережья Венесуэлы, – в последние годы сталкивается с проблемой бандитского насилия. В прошлом месяце правительство премьер-министра Камлы Персад-Биссессар продлило режим чрезвычайного положения, впервые введённый в декабре 2024 года. В стране с населением 1,5 миллиона человек в 2024 году было зарегистрировано 623 убийства. По данным Госдепартамента США, в 2023 году государство занимало шестое место в мире по уровню опасности с коэффициентом убийств 37 на 100 000 человек.