Sanitariya-epidemiologiya qo‘mitasi 2026-yilda O‘zbekistonda meningokokk infeksiyasi bilan kasallanishda biroz o‘sish kuzatilganini ma’lum qildi.
Birinchi chorakda 174 ta holat ro‘yxatga olingan bo‘lib, ulardan 168 nafari 14 yoshgacha bo‘lgan bolalardir. Aprel oyida esa mart oyiga nisbatan 14 foizga pasayish qayd etilgan.
Infeksiyaning tarqalishini oldini olish maqsadida 8 024 doza vaksina xarid qilingan va bemorlar bilan aloqada bo‘lgan 4 862 kishi emlangan.
Meningit — bu miya va orqa miya pardalarining yallig‘lanishi bo‘lib, ko‘pincha bakteriya yoki viruslar sabab bo‘ladi. U tez rivojlanishi bilan xavflidir.

Санитарно-эпидемиологический комитет сообщил о небольшом росте заболеваемости менингококковой инфекцией в Узбекистане в 2026 году.
В первом квартале 2026 года зарегистрировано 174 случая, из них 168 — дети до 14 лет. При этом в апреле отмечено снижение на 14 процентов по сравнению с мартом.
Для предотвращения распространения инфекции закуплено 8 024 дозы вакцины, привито 4 862 человека, контактировавших с больными.
Менингит — это воспаление оболочек головного и спинного мозга, чаще всего вызываемое бактериями или вирусами. Опасен быстрым развитием.
Комитет рекомендует вакцинацию как один из самых эффективных способов защиты от менингококковой инфекции.