O‘zbekistonda umumiy ovqatlanish sohasidagi tadbirkorlar bilan ochiq muloqotda kafe-restoranlar va mehmonxonalarda alkogol mahsulotlari uchun naqd pulda to‘lov qilishga ruxsat berilishi mumkinligi ma’lum qilindi. 21-aprel kuni bo‘lib o‘tgan uchrashuvda tadbirkorlar amaldagi naqdsiz to‘lov tizimi turistlar bilan ishlashni qiyinlashtirganini ta’kidladi.
Soliq qo‘mitasi raisi Farrux Po‘latov bu boradagi muammoni tan olib, “Bu bizning aybimiz, e’tiborsizligimiz. U bo‘yicha ishlayapmiz, yaqin kunlarda yechim beramiz. To‘g‘rilab beramiz”, dedi. Uning qo‘shimcha qilishicha, hozirda Soliq qo‘mitasi tomonidan tegishli hujjat loyihasi ishlab chiqilgan bo‘lib, unda restoran va mehmonxonalarda alkogol uchun ham naqd, ham naqdsiz to‘lov imkoniyatini joriy etish rejalashtirilmoqda.
Savdo-sanoat palatasi raisi Davron Vahobov amaldagi tartib sayyohlar uchun jiddiy to‘siq bo‘layotganini qayd etdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, chet ellik sayyoh mehmonxonada spirtli ichimliklarni naqd pulga sotib olmoqchi bo‘lsa, unga “Tezda Uzcard yoki Humo kartasini och” deyishadi, natijada sayyoh ichish istagidan voz kechib, samolyotga o‘tirib ketadi.
Eslatib o‘tamiz, 1-apreldan boshlab ayrim tovar va xizmatlar, jumladan alkogol va tamaki, 25 million so‘mdan oshiq xaridlar va yonilg‘i shoxobchalarida naqd pul bilan to‘lash taqiqlangan edi. Yangi tartib kassada “naqd” tugmasini o‘chirib qo‘ygan edi.

На открытой встрече с предпринимателями в сфере общественного питания 21 апреля было объявлено, что в Узбекистане ожидается разрешение на наличную оплату алкогольной продукции в кафе-ресторанах и гостиницах. Предприниматели отметили, что действующий порядок безналичной оплаты усложнил работу с туристами.
Глава Налогового комитета Фаррух Пулатов признал проблему, заявив: «Это наша вина, наша невнимательность. Мы работаем над этим, в ближайшие дни дадим решение. Исправим». Он добавил, что Налоговый комитет уже разработал проект документа, предусматривающий введение возможности как наличной, так и безналичной оплаты алкоголя в ресторанах и гостиницах.
Глава Торгово-промышленной палаты Даврон Вахабов отметил, что текущий порядок создает серьезные препятствия для туристов. По его словам, если иностранный турист хочет купить алкоголь в гостинице за наличные, ему предлагают «срочно открыть карту Uzcard или Humo», в результате чего турист теряет желание выпить и улетает обратно.
Напомним, с 1 апреля в Узбекистане был введен запрет на наличную оплату некоторых товаров и услуг, включая алкоголь и табак, покупки на сумму свыше 25 млн сумов и на автозаправочных станциях. Новый порядок отключал кнопку «наличные» в кассовых аппаратах.