Jizzax viloyatining Baxmal tumanida mavsumiy suv tanqisligini bartaraf etish maqsadida “muzli stupalar” deb nomlanuvchi sun’iy muzlik texnologiyasini sinov tariqasida joriy etish rejalashtirilmoqda. Bu haqda BMT Oziq-ovqat va qishloq xo‘jaligi tashkilotining (FAO) O‘zbekistondagi vakolatxonasi ma’lum qildi.
FAO delegatsiyasi Jizzax viloyatiga tashrif buyurib, tuman hokimi Aziz Ergashev bilan uchrashdi. Muloqot davomida iqlim o‘zgarishiga moslashish, suv resurslaridan samarali foydalanish, bog‘dorchilikni rivojlantirish va kichik issiqxona xo‘jaliklarini qo‘llab-quvvatlash masalalari muhokama qilindi.
Delegatsiya tog‘li hududlardagi bir qator maydonlarda dala kuzatuvlarini o‘tkazdi, mahalliy aholi bilan suhbatlashdi va suv tanqisligini yumshatishga xizmat qilishi mumkin bo‘lgan joylarni o‘rganib chiqdi.
Mutaxassislarning fikricha, “muzli stupalar”ning erishi natijasida hosil bo‘lgan suv erta bahorda va vegetatsiya davrida bog‘lar, tomorqa yerlar va boshqa qishloq xo‘jaligi ekinlarini sug‘orishga yordam beradi. Bu esa, o‘z navbatida, suvga ehtiyoj yuqori bo‘lgan hududlarda aholi daromadlari va qishloq xo‘jaligi barqarorligini ta’minlashi kutilmoqda.
Muzli stupalar — yilning sovuq davrida suvni maqsadli ravishda muzlatish orqali hosil qilinadigan konus shaklidagi sun’iy muz inshootlari. Tabiiy qor zaxiralaridan farqli o‘laroq, ular bahor oylarida suvning asta-sekin erishini ta’minlaydigan tarzda shakllantiriladi. Harorat ko‘tarilishi bilan muzliklar yig‘ilgan suvni sekin-asta chiqaradi va undan tabiiy suv resurslari yetishmay qolgan davrda foydalanish mumkin.
Bu texnologiya 2010-yillarning boshida hindistonlik muhandis Sonam Vangchuk tomonidan ishlab chiqilgan. U Himolay tog‘laridagi Ladakx mintaqasida qishda qor yog‘ishi va suv bo‘lishiga qaramay, bahorda vegetatsiya davri boshlanganda suv tanqisligi yuzaga kelishini kuzatgan. Minora yoki konus shaklidagi sun’iy muzliklar buddaviylikning muqaddas inshootlari — stupalarni eslatgani uchun shunday nomlangan. Konus shakli quyosh nuri ta’sir qiladigan yuza maydonini minimallashtirib, muzning sekin erishini va uzoq vaqt saqlanishini ta’minlaydi.

В Бахмальском районе Джизакской области может начаться пилотное внедрение технологии искусственных ледников — «ледяных ступ», предназначенных для решения проблемы сезонного дефицита воды. Об этом сообщило представительство Продовольственной и сельскохозяйственной организации ООН (ФАО) в Узбекистане.
Делегация ФАО посетила Джизакскую область и встретилась с хокимом района Азизом Эргашевым. В ходе переговоров обсуждались вопросы адаптации к изменению климата, эффективного использования водных ресурсов, развития садоводства и поддержки малых тепличных хозяйств.
Делегация провела полевые наблюдения на нескольких участках в горных районах, пообщалась с местным населением и осмотрела территории, которые могут способствовать смягчению нехватки воды.
По мнению экспертов, вода, образующаяся при таянии «ледяных ступ», поможет обеспечить полив садов, приусадебных участков и других сельскохозяйственных культур ранней весной и в период вегетации. Ожидается, что это, в свою очередь, обеспечит источники дохода местного населения и устойчивость сельского хозяйства в районах с повышенной потребностью в воде в начале вегетационного сезона.
«Ледяные ступы» — это конические искусственные ледяные сооружения, создаваемые путем целенаправленного замораживания воды в холодное время года. В отличие от естественных снежных запасов, они формируются таким образом, чтобы обеспечить постепенное таяние воды в весенние месяцы. С повышением температуры такие ледники начинают медленно выделять накопленную воду, которую можно использовать для орошения в период, когда естественные водные ресурсы истощаются.
Эта идея была разработана в начале 2010-х годов индийским инженером и изобретателем Сонамом Вангчуком, работавшим в Ладакхе — высокогорном и засушливом регионе Гималаев. Там зимой выпадает снег и есть вода, но весной, с началом вегетационного периода, возникает ее дефицит. Искусственные ледники в форме башен или конусов получили свое название из-за сходства с буддийскими священными сооружениями — ступами. Форма конуса выбрана не случайно: она минимизирует площадь поверхности, подверженную воздействию солнечных лучей, благодаря чему лед тает медленнее и сохраняется дольше.