Birlashgan Millatlar Tashkilotining Taraqqiyot dasturi rahbari Aleksandr De Kruoning so‘zlariga ko‘ra, urush oqibatlari, jumladan yoqilg‘i va o‘g‘itlar ta’minotidagi uzilishlar 30 milliondan ortiq odamni qashshoqlikka qaytarishi mumkin. O‘g‘itlar narxi keskin oshgan yoki ta’minoti cheklangan, chunki Hormuz bo‘g‘ozi deyarli yopiq holatda.
De Kruo, oziq-ovqat xavfsizligi bir necha oy ichida eng yuqori darajaga yetishini va urush ertaga to‘xtasa ham, bu ta’sirlar allaqachon mavjudligini ta’kidladi. Jahon banki, XVF va BMT oziq-ovqat dasturi ham urush oziq-ovqat narxlarini oshirishi haqida ogohlantirgan.
Eron deputati Hamidrezo Hoji Boboiy, mamlakat Markaziy banki Hormuz bo‘g‘ozidan o‘tkazilgan yig‘imlardan birinchi daromadni olganini e’lon qildi. Eron fevral oyining oxiridan beri bo‘g‘ozni deyarli yopib qo‘ygan va AQSh aprel oyida o‘z blokadasini joriy etgan.
Mutaxassislar Eronga to‘lov tizimini tanqid qilmoqda, chunki bu xalqaro huquqni buzadi. Kalgari universiteti eksperti Robert Xyobertning aytishicha, erkin navigatsiya xalqaro dengiz savdosining asosidir va har qanday to‘lov deyarli barcha davlatlarning qarshiligiga uchraydi.
Pentagon baholashiga ko‘ra, urush tugaganidan keyin Hormuz bo‘g‘ozini Eron qo‘ygan minalardan to‘liq tozalash olti oygacha vaqt olishi mumkin. Eron kamida 20 ta mina qo‘ygan bo‘lishi mumkin, ularning ba’zilari GPS texnologiyasi bilan masofadan boshqariladi.
Neft narxlari keskin oshdi: Brent markali neft bir barrel uchun 102 dollardan oshdi, urush boshlanishidan oldin esa 70 dollar atrofida edi. Bu butun dunyo bo‘ylab energiya xavfsizligiga zarba berdi.
Isroil va Livan rasmiylari Vashingtonda ikkinchi to‘g‘ridan-to‘g‘ri muzokaralar raundini o‘tkazishi kutilmoqda. Livan sulhni bir oyga uzaytirishni so‘rashi mumkin. Shu bilan birga, Isroil havo hujumlari Livanda kamida besh kishini o‘ldirdi.
Eron surgundagi muxolifat guruhi MEK va Isroil razvedkasi bilan aloqada ayblangan bir kishini qatl qildi. Bu o‘tgan haftadagi ikkinchi qatl bo‘ldi.
AQSh prezidenti Donald Tramp sulhni uzaytirgan bo‘lsa-da, Eron rasmiylari bu qadamni ochiq qo‘llab-quvvatlamadi va yangi muzokaralarda qatnashish haqida qaror qabul qilinmaganini aytdi. Eron portlar blokadasini olib tashlashni talab qilmoqda.

Перспективы возобновления мирных переговоров остаются неопределенными на фоне продолжающейся войны с Ираном. Иран захватил два международных судна в Ормузском проливе, что еще больше осложнило ситуацию.
Глава Программы развития ООН Александр Де Кроо заявил, что последствия войны, включая перебои с поставками топлива и удобрений, могут вернуть более 30 миллионов человек за черту бедности. Удобрения либо подорожали, либо стали дефицитом, так как Ормузский пролив фактически закрыт для судоходства.
Де Кроо подчеркнул, что продовольственная безопасность достигнет пика через несколько месяцев, и даже если война прекратится завтра, эти последствия уже наступили. Всемирный банк, МВФ и Всемирная продовольственная программа ООН также предупредили о росте цен на продовольствие.
Заместитель спикера парламента Ирана Хамидреза Хаджибабаи объявил, что Центральный банк страны получил первый доход от сборов за проход через Ормузский пролив. Иран фактически закрыл пролив с конца февраля, а США ввели собственную блокаду в апреле.
Эксперты критикуют иранскую систему платежей, поскольку она нарушает международное право. Роберт Хьюберт из Университета Калгари отметил, что свобода судоходства является основой международной морской торговли, и любая плата вызовет сопротивление почти всех государств.
По оценке Пентагона, полная очистка Ормузского пролива от иранских мин может занять до шести месяцев после окончания войны. Иран, возможно, установил не менее 20 мин, некоторые из которых управляются дистанционно с помощью GPS.
Цены на нефть резко выросли: Brent превысил 102 доллара за баррель, тогда как до начала войны он составлял около 70 долларов. Это вызвало шок для энергетической безопасности по всему миру.
Ожидается, что израильские и ливанские официальные лица проведут второй раунд прямых переговоров в Вашингтоне. Ливан может запросить продление перемирия на месяц. Тем временем израильские авиаудары убили по меньшей мере пятерых в Ливане.
Иран казнил человека, осужденного за связи с оппозиционной группой МЕК и израильской разведкой. Это вторая казнь за последнюю неделю.
Президент США Дональд Трамп продлил перемирие, но иранские официальные лица открыто не поддержали этот шаг и заявили, что решение об участии в новых переговорах не принято. Иран требует снятия блокады портов.