️ O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyev 5-mart kuni Ozarbayjon Prezidenti Ilhom Aliyev bilan telefon orqali suhbat o‘tkazdi. Ikki davlat rahbarlari Yaqin Sharqdagi keskinlik sharoitida mintaviy xavfsizlik va gumanitar hamkorlik masalalariga e‘tibor qaratdilar.
️ Suhbatning boshida O‘zbekiston rahbari Ozarbayjon hududiga qilingan uchuvchisiz parvoz apparatlari hujumlarini qat‘iy qoraladi. Shavkat Mirziyev jabr ko‘rganlarga hamdardlik bildirib, ularning tezda sog‘ayishlarini tiladi. Tomonlar mintaviy keskinlikning kuchayishi natijasida tinch aholi orasida ko‘plab qurbonlar bo‘layotganidan chuqur tashvish bildirdilar.
️ Raqiblar, musulmonlar uchun muqaddas Ramazon oyida sodir bo‘layotgan zo‘ravonlik harakatlari insoniy qadriyatlar va asosiy xalqaro me‘yorlarga qarshi ekanligini ta‘kidladilar. Rahbarlar davlatlarning hududiy yaxlitligi tamoyillariga rioya qilish va global xavfsizlik asoslarini buzadigan mojaroni yanada kuchaytirishning maqbulligini ta‘kidladilar.
️ Muhim mavzu fuqarolarni himoya qilish bo‘yicha hamkorlik edi. Shavkat Mirziyev Ilhom Aliyevga Ozarbayjon hududi orqali Eron fuqarolari O‘zbekiston fuqarolarini xavfsiz evakuatsiya qilish uchun zarur shart-sharoitlarni yaratgani va tezkor yordam ko‘rsatgani uchun samimiy minnatdorchilik bildirdi. Ozarbayjon Prezidenti o‘zbek hamkasbiga do‘stona qo‘llab-quvvatlagani va qiyin vaqtda mamlakatlar o‘rtasidagi strategik sheriklik darajasini tasdiqlovchi o‘z vaqtida qilingan qo‘ng‘iroq uchun minnatdorchilik bildirdi.
️ Eslatib o‘tamiz, ilgari O‘zbekiston tashqi ishlar vaziri Baxtiyor Saidov Ozarbayjon tashqi ishlar vaziri Jeyhun Bayramov bilan telefon suhbati o‘tkazib, Eronning Naxichevanga qilingan uchuvchisiz parvoz apparatlari hujumlaridan jiddiy tashvish bildirgan edi.

️ Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 5 марта провел телефонный разговор с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым. Лидеры двух государств сосредоточились на вопросах региональной безопасности и гуманитарного сотрудничества в условиях резкого обострения ситуации на Ближнем Востоке.
️ В начале беседы глава Узбекистана решительно осудил атаки беспилотных летательных аппаратов по территории Азербайджана. Шавкат Мирзиёев выразил соболезнования пострадавшим и пожелал им скорейшего выздоровления. Стороны с глубокой обеспокоенностью отметили, что эскалация напряженности в регионе приводит к многочисленным жертвам среди мирного населения.
️ Особый акцент был сделан на том, что акты насилия, происходящие в священный для мусульман месяц Рамадан, грубо противоречат общечеловеческим ценностям и фундаментальным международным нормам. Лидеры подчеркнули важность соблюдения принципов территориальной целостности государств и недопустимость дальнейшего разжигания конфликта, который подрывает основы глобальной безопасности.
️ Важной темой разговора стало сотрудничество по защите граждан. Шавкат Мирзиёев выразил искреннюю признательность Ильхаму Алиеву за оперативную помощь и создание необходимых условий для безопасной эвакуации граждан Узбекистана из Ирана транзитом через азербайджанскую территорию. Президент Азербайджана поблагодарил узбекского коллегу за дружескую поддержку и своевременный звонок, подтверждающий высокий уровень стратегического партнерства между странами в непростое время.
️ Напомним, что ранее министр иностранных дел Узбекистана Бахтиёр Саидов провел телефонный разговор с главой МИД Азербайджана Джейхуном Байрамовым и выразил серьезную обеспокоенность атаками иранских беспилотников на Нахичевань.