️ O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Ozarbayjon Prezidenti Ilhom Aliyev bilan telefon orqali muhokama o‘tkazdi. Suhbat davomida davlat rahbari Ozarbayjon hududiga qilingan dron hujumlarini qat'iy qoraladi va jabrlanganlarga tezda sog‘ayish tiladi.
️ Muhokamada yaqin kunlarda Yaqin Sharqda kuzatilayotgan keskin keskinlikning kuchayishi alohida ta'kidlandi. Bu vaziyat tinch aholi orasida ko‘plab qurbonlarga olib kelmoqda va jiddiy tashvish uyg‘otmoqda.
️ Ramazon oyida sodir bo‘layotgan bunday voqealar insoniy qadriyatlar, xalqaro me'yorlar va davlatlarning hududiy yaxlitligi tamoyillariga zid ekanligi ham ta'kidlandi. O‘zbekiston rahbari bu holatni jamiyat uchun og‘ir sinov sifatida baholadi.
️ Shavkat Mirziyoyev, shuningdek, Ilhom Aliyevga Eron orqali Ozarbayjon hududidan o‘zbek fuqarolarini xavfsiz evakuatsiya qilish uchun ko‘rsatilayotgan yordam va sharoitlar yaratilgani uchun minnatdorchilik bildirdi. Bu harakatlar mintaqaviy inqiroz sharoitida muhim ahamiyatga ega.
️ O‘z navbatida, Ozarbayjon Prezidenti Ilhom Aliyev O‘zbekiston rahbariga do‘stona suhbat va qiyin vaqtda ko‘rsatilgan qo‘llab-quvvatlash uchun alohida minnatdorchilik bildirdi. Ikki davlat o‘rtasidagi hamkorlikning mustahkamlanishi mintaqaviy barqarorlikka hissa qo‘shishi mumkinligi ta'kidlandi.

️ Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев провел телефонный разговор с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым. В ходе беседы глава государства решительно осудил атаки беспилотников по территории Азербайджана и пожелал скорейшего выздоровления пострадавшим, подчеркнув серьезность ситуации для региональной безопасности.
️ Особое внимание было уделено резкой эскалации напряженности на Ближнем Востоке в последние дни. Отмечено, что этот кризис приводит к многочисленным жертвам среди мирного населения и вызывает серьезную обеспокоенность, что ставит под угрозу стабильность в регионе.
️ Подчеркнуто, что подобные события, происходящие в священный месяц Рамадан, противоречат общечеловеческим ценностям, международным нормам и принципам территориальной целостности государств. Лидер Узбекистана выразил сожаление по поводу усугубления гуманитарной ситуации.
️ Шавкат Мирзиёев также выразил признательность Ильхаму Алиеву за принимаемые меры и создаваемые условия для обеспечения безопасной эвакуации граждан из Ирана через территорию Азербайджана. Эта поддержка рассматривается как важный шаг в условиях региональной нестабильности.
️ В свою очередь, президент Азербайджана выразил особую благодарность главе государства за дружеский разговор и поддержку в непростое время. Стороны отметили необходимость укрепления двустороннего сотрудничества для противодействия вызовам безопасности.