Real Madridning braziliyalik hujumchisi Vinicius Junior Barcelonalik futbolchi Lamine Yamalni soʻnggi oʻyinda musulmonlarga qarshi qoʻshiqlarni ochiqchasiga qoralagani uchun maqtadi. Vinicius oʻyinchilar kamsitishlarga qarshi kurashda bir-birlarini qoʻllab-quvvatlashlari kerakligini taʼkidladi.
Vinicius bu haqda dushanba kuni, Yamal Ispaniyaning Misrga qarshi oʻrtoqlik uchrashuvida ispan muxlislari tomonidan aytilgan qoʻshiqlarni „hurmatga sigʻmaydigan va chidab boʻlmas“ deb baholaganidan bir haftadan kamroq vaqt oʻtgach, gapirdi. Yamal musulmon boʻlib, bu voqea RCDE stadionida, La Liga klubi Espanyolning uy maydonida sodir boʻlgan.
Vinicius, Yevropada oʻynab, tez-tez irqchilik bilan bogʻliq haqoratlarga duch kelgan va irqchilikka qarshi kurashda faol. U mavzu haqida gapirish „har doim murakkab“ ekanligini, lekin „bunday narsalar koʻp boʻladi“ deb aytdi. „Umud qilamanki, biz bu kurashni davom ettira olamiz“, dedi u.
U shunday dedi: „Laminening bu haqda gapirishi muhim. Bu boshqalarga yordam berishi mumkin. Biz mashhurmiz, pulimiz bor, bu narsalarni yaxshiroq muvozanatlasha olamiz, lekin kambagʻal va qora tanli odamlar, ular hamma joyda, ular albatta bizdan koʻproq qiynaladi. Shuning uchun biz, kuchliroq ovozga ega boʻlganlar, oʻyinchilar bir-birimizni qoʻllab-quvvatlashimiz kerak…“
Vinicius Benfikaning futbolchisi Gianluca Prestiannini oʻtgan oy Lissabonda Chempionlar ligasi oʻyinida Madrid uchun gol urganida uy muxlislari oldida nishonlaganidan keyin uni maymun deb atagani uchun aybladi. Benfika muxlislari tribunalardan Viniciusni haqorat qilgan.
Vinicius shunday dedi: „Men Ispaniya yoki Germaniya yoki Portugaliya irqchi davlatlar deyapman, lekin bu davlatlarda irqchilar bor, Braziliyada va boshqa davlatlarda ham. Ammo agar biz birgalikda kurashni davom ettirsak, menimcha, kelajakdagi oʻyinchilar va odamlar umuman bunday narsalarni boshdan kechirishlari shart emas.“
Vinicius Madriddagi Santiago Bernabeuda Madrid va Bavariya Myunxen oʻrtasidagi Chempionlar ligasi chorak finalining birinchi oʻyini arafasida gapirdi. Yamal oʻzining Instagram sahifasida: „Bu qoʻshiq raqib jamoaga qaratilgan edi va menga shaxsan qarshi emas edi, lekin musulmon sifatida bu hurmatsizlik va chidab boʻlmas narsa boʻlib qoladi“, deb yozgan edi.

Нападающий «Реал Мадрида» Винисиус Жуниор похвалил игрока «Барселоны» Ламине Ямала за публичное осуждение антимусульманских кричалок в недавнем матче, заявив, что игрокам необходимо держаться вместе в борьбе с дискриминацией. Винисиус выступил с заявлением в понедельник, менее чем через неделю после того, как Ямал раскритиковал кричалки испанских болельщиков в товарищеском матче Испании против Египта во вторник.
Ямал, который является мусульманином, назвал кричалки неуважительными и нетерпимыми. Этот инцидент произошёл на стадионе RCDE недалеко от Барселоны, домашней арене клуба Ла Лиги «Эспаньол». Винисиус, бразильский игрок, часто подвергался расистским оскорблениям во время игры в Европе и активно выступает против расизма. Он отметил, что говорить на эту тему «всегда сложно», но «такое случается часто».
«Надеюсь, мы сможем продолжить эту борьбу», — сказал он. Винисиус подчеркнул: «Важно, что Ламине говорит об этом. Это может помочь другим. Мы знамениты, у нас есть деньги, мы можем лучше справляться с такими вещами, но бедные люди и чернокожие люди, которые есть везде, наверняка страдают больше, чем мы. Поэтому мы должны держаться вместе, те, у кого есть более сильный голос, игроки…»
Винисиус обвинил игрока «Бенфики» Джанлуку Престианни в том, что тот назвал его обезьяной после того, как бразильский нападающий отпраздновал гол перед домашними болельщиками, когда забил за «Мадрид» в матче Лиги чемпионов в прошлом месяце в Лиссабоне. Болельщики «Бенфики» оскорбляли Винисиуса с трибун.
«Я не говорю, что Испания, Германия или Португалия — расистские страны, но в этих странах есть расисты, как и в Бразилии, и в других странах тоже», — заявил Винисиус. «Но если мы продолжим бороться вместе, я думаю, будущим игрокам и людям в целом не придётся снова через это проходить». Винисиус выступил накануне первого матча четвертьфинала Лиги чемпионов между «Мадридом» и «Баварией» в Сантьяго Бернабеу в Мадриде.
На прошлой неделе Ямал, будучи мусульманином, резко осудил «нетерпимые» кричалки. В своём Instagram он написал: «[Кричалки] были направлены на команду соперника и не были чем-то личным против меня, но как мусульманину это всё равно неуважение и нечто нетерпимое». Он добавил: «Тем, кто поёт такое: использование религии как формы насмешки на поле показывает вас невежественными и расистскими».