Associated Press (AP) agentligining xabariga ko‘ra, Eron hukumati AQSh prezidenti Donald Tramp tomonidan Tehronga qo‘yilgan ultimatum muddati tugashi arafasida barcha “yoshlarni, sportchilarni, san’atkorlarni, talabalarni va ularning ustozlarini” elektr stansiyalari atrofida “jonli zanjir” hosil qilishga chaqirdi. Hukumatning yoshlar va o‘smirlar ishlari bo‘yicha oliy kengashi kotibi Alirizo Rahimiy bayonotida: “Siyosiy qarashlari yoki dididan qat’i nazar, milliy boyligimiz va sarmoyamiz bo‘lgan elektr stansiyalari Eronning kelajagiga va eronlik yoshlarga tegishlidir”, deb ta’kidladi.
AP nashrining qayd etishicha, Eron ilgari ham G‘arb bilan munosabatlar keskinlashgan davrlarda o‘zining yadroviy obyektlari atrofida “jonli zanjirlar” tashkil qilgan. Shuningdek, Islom inqilobi qo‘riqchilari korpusi (IIQK) ham ota-onalarni o‘z farzandlarini AQSh va Isroil tomonidan bir necha bor aviazarbalarga uchragan nazorat-o‘tkazish punktlarini qo‘riqlashga yuborishga chaqirdi. Bu choralar AQSh rejimining tahdidlariga qarshi mamlakat mudofaasini mustahkamlash maqsadida amalga oshirilmoqda.
Tramp tomonidan Eronga Hurmuz bo‘g‘ozini ochish va AQSh bilan kelishuv tuzish uchun berilgan navbatdagi muhlat AQSh sharqiy vaqti bilan seshanba kuni soat 20:00 da (Toshkent vaqti bilan chorshanba kuni soat 05:00 da) tugaydi. AQSh prezidenti 5-aprel kuni o‘zining Truth Social ijtimoiy tarmog‘ida: “Seshanba Eronda bir vaqtning o‘zida ham elektr stansiyalari kuni, ham ko‘priklar kuni bo‘ladi. Bunaqasi hali hech qachon bo‘lmagan!!! La’nati bo‘g‘ozni ochinglar, aqldan ozgan haromilar, aks holda, do‘zaxda yashaysizlar. Hali ko‘rasizlar!”, deb yozgan edi.
Dushanba kuni Oq uydagi matbuot anjumanida chiqish qilgan Tramp Tehronga so‘nggi ultimatumini berganini yana bir bor ta’kidladi. U: “Biz ularga ertaga sharqiy vaqt bilan soat 20:00 gacha muhlat beryapmiz. Shundan keyin ularda ko‘priklar qolmaydi. Ularda elektr stansiyalari bo‘lmaydi. Tosh davri… Men soat 00:00 ga qarata to‘liq vayron qilishni nazarda tutyapman”, dedi. Jurnalistlarning Eron ko‘priklari va elektr stansiyalarini vayron qilish bilan bog‘liq tahdidlari harbiy jinoyat deb hisoblanishi mumkinligi haqidagi xavotirlariga javoban Tramp: “Bu meni tashvishga solmaydi. Umid qilamanki, buni qilishimga to‘g‘ri kelmaydi… Biz Eronning yadroviy qurolga ega bo‘lishiga hech qachon yo‘l qo‘ymaymiz”, deb javob berdi.
7-aprel kuni Tramp Truth Social tarmog‘ida yana bir post qoldirdi va unda “bugun tunda butun bir sivilizatsiya yo‘q bo‘ladi” deb bayonot berdi (katta ehtimol bilan Eronni nazarda tutgan). U: “Bugun tunda butun bir sivilizatsiya yo‘q bo‘ladi va u endi hech qachon qayta tiklanmaydi. Bu sodir bo‘lishini istamayman, lekin, ehtimol, shunday bo‘ladi”, deb yozdi. AQSh prezidenti bugun kechgacha Erondagi “aqlliroq va unchalik radikal bo‘lmagan aql sohiblari” Vashington bilan kelishib olishiga umid bildirdi va “47 yillik tovlamachilik, korrupsiya va o‘lim, nihoyat, tugaydi. Xudo buyuk Eron xalqini o‘z panohida asrasin!”, deya qo‘shimcha qildi.
Axios bir necha kun avval AQSh va Eron bir guruh mintaqaviy vositachilar bilan birgalikda 45 kunlik ehtimoliy o‘t ochishni to‘xtatish shartlarini muhokama qilayotgani haqida xabar bergandi. Muzokaralar Pokiston, Misr va Turkiyadan kelgan vositachilar orqali olib borilmoqda. Nashr ma’lumotlariga ko‘ra, Tramp ma’muriyati Tehronga bir nechta takliflarni taqdim etgan. Axios manbalariga ko‘ra, muhokama qilinayotgan kelishuv ikki bosqichni nazarda tutadi: birinchi bosqich 45 kunlik ehtimoliy o‘t ochishni to‘xtatishni o‘z ichiga olib, bu vaqt davomida urushni yakuniy to‘xtatish bo‘yicha kelishuvga erishish rejalashtirilgan; ikkinchi bosqich esa urushni to‘xtatish to‘g‘risidagi yakuniy bitim bo‘ladi.
Eronning IRNA davlat axborot agentligi ma’lumotlariga ko‘ra, Tehron dushanba kuni Vashingtonning taklifini rad etdi va urushni to‘liq hamda uzil-kesil to‘xtatish tarafdori ekanini ta’kidladi. IRNA xabariga ko‘ra, Eron bunga javoban tinchlik shartnomasini tuzish uchun Pokiston orqali o‘z shartlaridan iborat 10 bandlik rejani taqdim etgan. Ushbu shartlar orasida mintaqada harbiy harakatlarni, jumladan, Isroilning Livandagi hujumlarini to‘liq to‘xtatish, Hurmuz bo‘g‘ozida xavfsiz kema qatnovi protokollarini o‘rnatish, sanksiyalarni to‘liq bekor qilish va mamlakatni urushdan keyin tiklash uchun tovon puli to‘lanishi kabi bandlar bor.

По сообщению Associated Press (AP), иранские власти накануне истечения ультиматума, выдвинутого президентом США Дональдом Трампом Тегерану, призвали всех «молодых людей, спортсменов, деятелей искусства, студентов и их наставников» образовать «живую цепь» вокруг электростанций. Секретарь Высшего совета по делам молодёжи и подростков правительства Алиреза Рахими в заявлении подчеркнул: «Независимо от политических взглядов или вкусов, электростанции, являющиеся нашим национальным богатством и инвестицией, принадлежат будущему Ирана и иранской молодёжи».
Издание AP отмечает, что Иран ранее уже организовывал «живые цепи» вокруг своих ядерных объектов в периоды обострения отношений с Западом. Кроме того, Корпус стражей исламской революции (КСИР) также призвал родителей отправлять своих детей охранять контрольно-пропускные пункты, которые неоднократно подвергались авиаударам со стороны США и Израиля. Эти меры принимаются для укрепления обороны страны перед угрозами со стороны американского режима.
Следующий срок, данный Трампом Ирану для открытия Ормузского пролива и заключения соглашения с США, истекает во вторник в 20:00 по восточному времени США (в среду в 05:00 по ташкентскому времени). Американский президент 5 апреля в своей социальной сети Truth Social писал: «Во вторник в Иране одновременно будет и день электростанций, и день мостов. Такого ещё никогда не было!!! Откройте проклятый пролив, сумасшедшие ублюдки, иначе будете жить в аду. Ещё увидите!».
Выступая на пресс-конференции в Белом доме в понедельник, Трамп вновь подчеркнул, что выдвинул Тегерану окончательный ультиматум. Он заявил: «Мы даём им срок до завтра 20:00 по восточному времени. После этого у них не останется мостов. У них не останется электростанций. Каменный век… Я планирую полное уничтожение к 00:00». В ответ на опасения журналистов, что угрозы разрушить иранские мосты и электростанции могут считаться военным преступлением, Трамп ответил: «Это меня не беспокоит. Надеюсь, мне не придётся этого делать… Мы никогда не позволим Ирану обладать ядерным оружием».
7 апреля Трамп оставил ещё один пост в сети Truth Social, в котором заявил, что «сегодня ночью целая цивилизация исчезнет» (скорее всего, имея в виду Иран). Он написал: «Сегодня ночью целая цивилизация исчезнет и больше никогда не восстановится. Я не хочу, чтобы это произошло, но, возможно, так и будет». Американский президент выразил надежду, что до конца сегодняшнего дня «более разумные и менее радиальные здравомыслящие люди» в Иране договорятся с Вашингтоном, добавив: «47 лет вымогательства, коррупции и смерти, наконец, закончатся. Да хранит Бог великий иранский народ под своей защитой!».
Несколько дней назад Axios сообщил, что США и Иран обсуждают условия возможного 45-дневного прекращения огня с группой региональных посредников. Переговоры ведутся через посредников из Пакистана, Египта и Турции. По данным издания, администрация Трампа представила Тегерану несколько предложений. Согласно источникам Axios, обсуждаемое соглашение предусматривает два этапа: первый этап включает 45-дневное возможное прекращение огня, в течение которого планируется достичь соглашения об окончательном прекращении войны; второй этап — окончательное соглашение о прекращении войны.
По данным государственного информационного агентства Ирана IRNA, Тегеран в понедельник отклонил предложение Вашингтона и подчеркнул, что выступает за полное и безоговорочное прекращение войны. Согласно сообщению IRNA, Иран в ответ представил через Пакистан 10-пунктный план своих условий для заключения мирного договора. Эти условия включают полное прекращение военных действий в регионе, в том числе израильских атак в Ливане, установление протоколов безопасного судоходства в Ормузском проливе, полную отмену санкций и выплату репараций для восстановления страны после войны.