Istanbulning Besiktas tumanidagi Isroil konsulligi yaqinida kunduzi sodir bo‘lgan otishmada bitta qurolli hujumchi o‘ldirilgan, ikki politsiyachi esa yengil jarohat olgan. Turkiya Ichki ishlar vaziri Mustafa Chiftchi otishmada yaralangan ikki politsiyachining holati og‘ir emasligini, biri oyog‘idan, ikkinchisi qulog‘idan o‘q tegganini aytdi.
Hujumchilar Izmit shahridan ijaraga olingan mashina bilan Istanbulga kelgan va ularning ikkitasi aka-uka ekanligi ma’lum qilindi. Ichki ishlar vazirligi X (sobiq Twitter) hisobida o‘ldirilgan hujumchi Yunus E.S.ni “dindan foydalanadigan terror tashkiloti bilan bog‘langan” deb nomladi, bu esa Islomiy Davlat guruhiga ishora sifatida tushunilmoqda, ammo hech qanday guruh hujum uchun javobgarlikni o‘z zimmasiga olmagan.
Turkiya Prezidenti Rajab Toyyip Erdo‘gon bu voqeani “yovuz va vaqtlangan provokatsiya” deb atab, “Turkiyadagi ishonch muhitini bunday harakatlar bilan buzishga yo‘l qo‘ymaymiz” dedi. Gubernator Davut Gul dastlab ikki hujumchi o‘ldirilgani haqida xabar berilganini, ammo keyin faqat bittasi o‘ldirilganini aniqlaganini aytdi.
Yaralangan hujumchilar Onur Ch. va Enes Ch. deb nomlandi, ular aka-uka ekanligi tasdiqlandi. Ichki ishlar vazirligi o‘chirilgan uchta terrorist o‘rtasida “intensiv raqamli aloqa” aniqlanganini va yaralangan terroristlarning so‘rovi davom etayotganini qo‘shimcha qildi. Gubernator Gul hujumchilar miltiq va to‘pponcha ishlatganini va Isroil diplomatlari konsullikda bo‘lmaganini ta’kidladi.
Voqea joyidagi guvoh Reutersga otishma tovushlari “baland” bo‘lganini va “15-20 daqiqa” davom etganini aytdi. Ijtimoiy tarmoqlarda tarqalgan tasdiqlanmagan videolarda binoning atrofida ko‘plab politsiya mashinalari va kuchli politsiya kuchi ko‘rsatilgan. Isroil diplomatlari Turkiyada hozirda joylashmagan va konsullik so‘nggi ikki yarim yil davomida bo‘sh turgan, bu esa Anqara va Tel-Aviv o‘rtasidagi G‘azo urushi tufayli yomonlashgan munosabatlar bilan bog‘liq. Adliya vaziri hujum bo‘yicha tergov boshlanganini ma’lum qildi.

В результате перестрелки, произошедшей днём у израильского консульства в районе Бешикташ в Стамбуле, один вооружённый нападавший был убит, двое полицейских получили лёгкие ранения. Министр внутренних дел Турции Мустафа Чифтчи сообщил, что состояние раненых полицейских не угрожает жизни: один был ранен в ногу, другой — в ухо.
Нападавшие прибыли в Стамбул из города Измит на арендованной машине, и двое из них являются братьями. Министерство внутренних дел в заявлении на X (бывший Twitter) назвало убитого нападавшего Юнусом Э.С., который, как утверждается, «связан с террористической организацией, эксплуатирующей религию», что понимается как отсылка к группировке «Исламское государство», хотя ни одна группа не взяла на себя ответственность за нападение.
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган назвал этот инцидент «гнусной и рассчитанной провокацией», заявив: «Мы не позволим таким действиям подорвать климат доверия в Турции». Губернатор Давут Гюль уточнил, что изначально сообщалось о гибели двух нападавших, но позже выяснилось, что убит только один.
Раненые нападавшие были названы Онуром Ч. и Энесом Ч., которые, по данным министерства внутренних дел, являются братьями. В заявлении министерства добавлено, что среди «нейтрализованных трёх террористов» обнаружена «интенсивная цифровая коммуникация», а допрос раненых террористов продолжается. Губернатор Гюль сообщил журналистам, что нападавшие использовали в нападении винтовки и пистолеты, и отметил, что израильские дипломаты в консульстве отсутствовали.
Свидетель на месте событий рассказал агентству Reuters, что звуки стрельбы были «громкими» и продолжались «15-20 минут». В неподтверждённых видео, распространяемых в сети, показаны несколько полицейских машин и усиленное присутствие полиции вокруг здания, которое было оцеплено на несколько часов после попытки нападения. Израильские дипломаты в настоящее время не размещены в Турции, и консульство пустует последние два с половиной года на фоне ухудшения отношений между Анкарой и Тель-Авивом из-за войны в Газе. Министр юстиции сообщил, что по факту нападения начато расследование.