Saylov o‘tgan yilning oktyabr oyida o‘tkazilgan bo‘lib, unda sobiq milliy terma jamoa sardori Aminul Islam Bulbul g‘alaba qozongan edi. Bulbul 2025-yil mart oyida vaqtinchalik BCB prezidenti sifatida ish boshlagan va keyin oktyabrda to‘rt yillik muddatga qarshi ovozsiz saylangan. Biroq, hozirgi qaror uning lavozimidan chetlashtirilishiga olib keldi.
Hukumat sobiq milliy terma jamoa sardori Tamim Iqbal boshchiligidagi 11 kishilik vaqtinchalik qo‘mitani tayinladi. 39 yoshli Tamim Bangladesh kriketining eng yosh rahbari bo‘ldi. U 15 yillik faoliyati davomida Bangladesh uchun 15 000 dan ortiq yugurish to‘plagan va xalqaro kriketning barcha formatlarida yuzlik yozgan yagona bangladeshlik hisoblanadi. Sport kengashi vakilining aytishicha, yangi qo‘mita uch oy ichida yangi saylov o‘tkazishi shart.
Bu qaror Bangladesh tashqi ishlar vaziri Xalilur Rahmanning Hindistonga “xayrixohlik tashrifi” arafasida qabul qilindi. Ikki mamlakat o‘rtasidagi munosabatlar so‘nggi paytlarda sovuqqonlikka aylangan, bunga kriket ham hissa qo‘shdi. Bangladesh fevral oyida Hindistonda bo‘lib o‘tgan Jahon kubogida ishtirok etishdan bosh tortgan, buning sababi sifatida xavfsizlik muammolarini keltirgan edi.
Bu qaror Bangladesh tezkor o‘yinchi Mustafizur Rahmanning Hindiston Premer-ligasidagi (IPL) “Kolkata Knight Riders” jamoasidan chiqarib yuborilishi natijasida kelib chiqqan onlayn noroziliklar tufayli qabul qilingan. Bangladesh hukumati Hindistondagi o‘ng qanot hindular tomonidan keltirilgan da’volarga nisbatan zo‘ravonlik hajmi bo‘rttirilgan deb ta’kidladi. Bulbul o‘sha paytda Bangladeshning ishtirok etmaslik qarorini qo‘llab-quvvatlagan edi.
Bangladesh 17-apreldan boshlab Yangi Zelandiyani uchta bir kunlik xalqaro o‘yin, uchta T20 va ikkita test o‘yinini o‘z ichiga olgan gastrol safariga mezbonlik qiladi. Bu voqealar mamlakatda kriket va siyosatning chambarchas bog‘liqligini yana bir bor ko‘rsatmoqda.

Национальный спортивный совет Бангладеш объявил о роспуске руководства крикетного совета страны. Чиновники заявили, что в выборах Совета по крикету Бангладеш (BCB), проведенных в 2025 году, были выявлены «грубые нарушения». Директор по спорту совета Аминул Эхсан заявил журналистам, что «независимый комитет установил значительное количество нарушений во время выборов BCB».
Выборы состоялись в октябре прошлого года, на которых победил бывший капитан национальной сборной Аминул Ислам Бульбуль. Бульбуль начал работу в качестве временного президента BCB в марте 2025 года, а затем в октябре был избран на четырехлетний срок без оппозиции. Однако текущее решение привело к его отстранению от должности.
Правительство назначило временный комитет из 11 человек во главе с бывшим капитаном сборной Тамимом Икбалом. 39-летний Тамим стал самым молодым руководителем бангладешского крикета. За 15-летнюю карьеру он набрал более 15 000 пробегов за Бангладеш и остается единственным бангладешцем, забившим сотни во всех форматах международного крикета. По словам представителя спортивного совета, новый комитет обязан провести выборы в течение трех месяцев.
Это решение было принято накануне «добровольного визита» министра иностранных дел Бангладеш Халилура Рахмана в Индию для восстановления охладевших отношений. Крикет, любимый вид спорта в обеих странах, усугубил напряженность между соседями после того, как Бангладеш отказался участвовать в Кубке мира в Индии в феврале, сославшись на проблемы безопасности.
Это решение было принято после того, как бангладешский быстрый боулер Мустафизур Рахман был вынужден покинуть свою франшизу Индийской премьер-лиги (IPL) «Kolkata Knight Riders» из-за онлайн-возмущения со стороны правых индуистских групп в Индии. Они ссылались на предполагаемые нападения на индуистскую общину в преимущественно мусульманском Бангладеш. В Дакке заявили, что масштабы насилия были преувеличены. Бульбуль активно поддерживал решение Бангладеш не играть, заявляя, что «достоинство и безопасность» крикетистов страны являются приоритетом совета.
Бангладеш примет Новую Зеландию в турне, включающем три однодневных международных матча, три T20 и два тестовых матча, начиная с 17 апреля. Эти события вновь подчеркивают тесную связь крикета и политики в стране.