Janubiy Koreya Birlashish vaziri Chung Dong-young o‘tgan hafta Seulda Yevropa Parlamentining Tashqi ishlar qo‘mitasi delegatsiyasi bilan uchrashuvda Yevropa Ittifoqini (YI) Shimoliy va Janubiy Koreya o‘rtasidagi siyosiy muloqotda vositachi sifatida ishtirok etishini so‘radi. Chung YIning „asrlik dushmanlikni hal qilish va mintaqaviy integratsiyaga erishish tarixi“ borligini ta‘kidlab, uni „optimal vositachi“ deb atadi.
Biroq, tahlilchilarning fikricha, Kim Jong Un hukumatining bu taklifga qiziqishi past. Hankuk Universiteti professori Mason Richeyning aytishicha, YI muloqotlarni qayta boshlashda rol o‘ynashga tayyor, lekin Shimoliy Koreya Yevropaga unchalik ahamiyat bermaydi va YI AQShning o‘rnini bosa olmaydi. Janubiy Koreyaning o‘zi ham Shimoliy Koreyaga tinchlik tarmog‘ini uzgan bo‘lsa-da, takroran rad etilgan.
YI tajribasiga qaramay, Koreya yarim oroli o‘ziga xos muammolarni keltirib chiqaradi. Professor Erwin Tan ta‘kidlaganidek, YI taklifni ijobiy qabul qilishi mumkin, lekin faol ishtirok etishga shoshilmaydi, chunki birlashish g‘oyasi ko‘pchilik sharhlovchilar uchun shubhali ko‘rinadi.
Shimoliy Koreyaning Rossiya va Xitoy bilan yaqinlashuvi vaziyatni murakkablashtirmoqda. Tanning aytishicha, Shimoliy Koreya Rossiyaga qurol-yarog‘ yetkazib berish va Ukrainadagi urushda qatnashish orqali unga yaqinlashmoqda, Rossiya esa sanksiyalarni buzib, yoqilg‘i va texnologiya yetkazib bermoqda. Xitoy ham chegaradosh savdoni oshirib, bosimni yumshatmoqda.
Kim Jong Un fevral oyidagi partiya kongressida Janubiy Koreya bilan barcha aloqalarni uzganini va uni „eng dushman subyekt“ deb ataganini e‘lon qildi. Richeyning so‘zlariga ko‘ra, Birlashish vazirining tinchlik uchun kurashi qiyin vazifa bo‘lib, asosiy muammo Pyongyangning javob qaytarishiga ishontirishdir.

Министр объединения Южной Кореи Чон Дон Ён на встрече с делегацией Комитета по иностранным делам Европейского парламента в Сеуле на прошлой неделе попросил Европейский союз (ЕС) выступить посредником в политическом диалоге между Севером и Югом. Чон подчеркнул, что ЕС является «оптимальным посредником» благодаря своей «истории разрешения вековой вражды и достижения региональной интеграции».
Однако аналитики скептически оценивают перспективы этой инициативы, отмечая низкий интерес со стороны правительства Ким Чен Ына. Профессор Ханкукского университета Мейсон Ричи заявил, что ЕС, вероятно, готов сыграть роль в возобновлении дискуссий, но Северная Корея мало заинтересована в Европе, а ЕС не может заменить США. Южная Корея уже неоднократно пыталась протянуть оливковую ветвь Пхеньяну, но получала отказы.
ЕС может положительно отнестись к приглашению, но не будет спешить с активным участием, как отметил профессор Эрвин Тан. Он указал, что, хотя у ЕС есть опыт содействия объединению разделенных стран (например, Германии), Корейский полуостров представляет уникальные сложные вызовы, и идея объединения кажется утопической для многих комментаторов.
Ситуация усугубляется сближением Северной Кореи с Россией и Китаем. Тан отметил, что Пхеньян поставляет Москве боеприпасы и участвует в войне в Украине, а Россия в ответ нарушает санкции, поставляя топливо и технологии. Китай также усиливает приграничную торговлю, ослабляя давление на руководство Ким Чен Ына.
В феврале Ким Чен Ын на съезде правящей партии заявил о полном разрыве всех связей с Южной Кореей, назвав её «самым враждебным субъектом». Ричи добавил, что министру объединения приходится выполнять неблагодарную задачу по налаживанию контактов, и ключевой вызов остаётся в том, чтобы убедить Пхеньян ответить взаимностью, независимо от участия ЕС.