O'zbekistonda ochiq maydonlarda vaqtincha konstruksiyalar (masalan, yangi yil daraxtlari, sahnlar, ekranlar) o'rnatish uchun yangi qat'iy tartib belgilandi. Bu yangi talablar bunday ob'ektlarning xavfsizligi va mustahkamligini oshirishga qaratilgan.
Tegishli vazirlik hujjati Adliya vazirligida ro'yxatdan o'tkazilgan. Hujjatga ko'ra, vaqtincha inshootlarni o'rnatish faqat malakali mutaxassislar ishtirokida va loyiha hujjatlari asosida amalga oshirilishi mumkin. Konstruksiyalar shamol, yomg'ir va zilzila kabi tashqi ta'sirlarga bardosh bera olishi kerak.
Alohida talablar inshootlar ichidagi makonni tashkil etishga tegishli. Yo'llarning kengligi ularning uzunligiga bog'liq bo'lib, kamida 1,2–1,6 metrni tashkil qilishi kerak. Shuningdek, o'tiradigan joylar soni cheklangan: bir qatorda bir tomonlama yoki ikki tomonlama chiqish bilan 50 tadan oshmasligi kerak.
O'tiradigan joylar qatorlari orasidagi masofa va yo'llar uchun normalar, shuningdek materiallarga bo'lgan talablar belgilangan: metall konstruksiyalar korroziyaga qarshi qoplanishi, yog'och konstruksiyalar esa yong'inga qarshi ishlov berilishi kerak. Xavfsizlikka alohida e'tibor qaratilgan: ogohlantiruvchi belgilar majburiy bo'lib, favqulodda vaziyatlarda odamlarni tez va xavfsiz evakuatsiya qilishni ta'minlaydigan chiqishlar mavjud bo'lishi kerak.
Eslatib o'tamiz, o'tgan yozda kuchli shamol Bostanliq tumanidagi uyning tomini yorib, turar-joy uylariga zarar yetkazgan edi. Bu yangi qoidalarning dolzarbligini ta'kidlaydi.

В Узбекистане установлен четкий порядок размещения временных конструкций на открытых площадках – от новогодних елок до сцен и экранов. Новые требования направлены на повышение безопасности и устойчивости таких объектов.
Соответствующий ведомственный акт зарегистрирован в Министерстве юстиции. Согласно документу, установка временных сооружений допускается только с участием квалифицированных специалистов и на основе проектной документации. Конструкции должны быть устойчивы к внешним воздействиям, включая ветер, дождь и землетрясения.
Отдельные требования касаются организации пространства внутри сооружений. Ширина проходов зависит от их длины и должна составлять не менее 1,2–1,6 метра. Также регламентировано количество посадочных мест – не более 50 в одном ряду при одностороннем или двустороннем выходе.
Установлены нормы по расстоянию между рядами сидений и проходами, а также требования к материалам: металлические конструкции должны иметь антикоррозийное покрытие, а деревянные – огнезащитную обработку. Особое внимание уделено безопасности: обязательны знаки предупреждения и наличие выходов, обеспечивающих быструю и безопасную эвакуацию людей в случае чрезвычайных ситуаций.
Напомним, прошлым летом сильный ветер повредил жилые дома, сорвав крышу дома в Бостанлыкском районе. Этот инцидент подчеркивает актуальность новых правил.