️ AQSh va Isroilning Eron ustidan amalga oshirilayotgan bombardimonlari so‘nggi kunlarda kuchayib, shanbadan boshlab kamida 1045 kishi halok bo‘ldi. Eron hukumati bu hujumlarga dron va raketa hujumlari bilan javob berdi, natijada Isroil va bir qancha Fors ko‘rfazi davlatlarida ham bir necha o‘lim holatlari qayd etildi.
️ So‘nggi so‘rovlar shuni ko‘rsatadiki, amerikaliklarning atigi to‘rtdan biri AQShning Eron ustidagi zarbalarini ma’qullaydi. Prezident Donald Trampning Respublikachilar partiyasi tarafdorlari orasida ma’qullash darajasi yuqoriroq bo‘lsa-da, bu ham qat’iy emas: ularning 55 foizi zarbalarni ma’qullaydi, 13 foizi qarshilik bildiradi, 32 foizi esa noaniq fikrda. Aksincha, Demokratlar partiyasi tarafdorlarining 74 foizi bu harakatlarni qoraladi, faqat 7 foizi ma’qullaydi va 19 foizi noaniq qolmoqda.
️ Eron dunyoda maydoni bo‘yicha 17-o‘rinda turadi, uning hududi taxminan 1.65 million kvadrat kilometrni tashkil etadi. Bu AQShning oltidan biriga, Avstraliyaning beshdan biriga, Hindistonning yarmiga teng bo‘lib, Iroqdan to‘rt marta, Isroildan esa 80 marta kattadir. Mamlakat G‘arbiy Osiyoda joylashgan bo‘lib, Iroq, Turkmaniston, Afg‘oniston, Pokiston, Ozarbayjon, Turkiya va Armaniston bilan chegara almashadi.
️ Eronning aholisi 92 millionga yaqin bo‘lib, bu AQSh aholisining deyarli chorak qismini tashkil etadi. Aholining ko‘pchiligi mamlakatning g‘arbiy yarmida, tog‘li va unumdor vodiylarda yashaydi. Eron neft va gaz boyliklariga ega bo‘lib, dunyoda neft ishlab chiqarish bo‘yicha to‘qqizinchi, tabiiy gaz ishlab chiqarish bo‘yicha uchinchi o‘rinda turadi. Mamlakatning YaIMi 375 milliard dollarni tashkil etib, global reytingda 43-o‘rinda joy olgan, ishsizlik darajasi esa taxminan 9.2 foizni tashkil qiladi.
️ Eronning asosiy shaharlari orasida 9.6 million aholiga ega bo‘lgan Tehron poytaxt sifatida madaniy va iqtisodiy markaz hisoblanadi. Mashhad (3.4 million aholi) va Isfahan (2.3 million aholi) kabi shaharlar ham muhim diniy va sanoat markazlari bo‘lib, Isfahonda AQSh tomonidan iyun oyidagi urush oxirida bombardimon qilingan yadro ob’ektlari joylashgan. Mamlakatning iqlimi shimolda sovuq qishlardan janubda 50 daraja Selsiygacha bo‘lgan issiq haroratgacha o‘zgarib turadi.

️ Бомбардировки Ирана со стороны США и Израиля продолжают усиливаться в последние дни, в результате чего с субботы погибло не менее 1045 человек. Иранские власти ответили на эти удары атаками дронов и ракет, что привело к нескольким смертельным случаям в Израиле и ряде стран Персидского залива.
️ Согласно последним опросам, лишь каждый четвертый американец одобряет удары США по Ирану. Среди сторонников Республиканской партии президента Дональда Трампа уровень одобрения выше, но не является решительным: 55% поддерживают удары, 13% не одобряют, а 32% не определились. Напротив, 74% сторонников Демократической партии осуждают эти действия, только 7% одобряют, и 19% остаются неопределенными.
️ Иран занимает 17-е место в мире по площади, его территория составляет около 1,65 миллиона квадратных километров. Это примерно одна шестая часть США, одна пятая Австралии, половина Индии, в четыре раза больше Ирака и в 80 раз больше Израиля. Страна расположена в Западной Азии и граничит с Ираком, Туркменистаном, Афганистаном, Пакистаном, Азербайджаном, Турцией и Арменией.
️ Население Ирана составляет около 92 миллионов человек, что составляет почти четверть населения США. Большинство проживает в западной половине страны, в горных и плодородных долинах. Иран богат нефтью и газом, занимая девятое место в мире по добыче нефти и третье по добыче природного газа. ВВП страны составляет 375 миллиардов долларов, что ставит ее на 43-е место в глобальном рейтинге, а уровень безработицы составляет около 9,2%.
️ Ключевые города Ирана включают Тегеран (9,6 миллионов жителей) как столицу и культурно-экономический центр, Мешхед (3,4 миллиона) как важный религиозный узел и Исфахан (2,3 миллиона), где расположены ядерные объекты, подвергшиеся бомбардировкам США в конце июньской войны. Климат варьируется от холодных зим на севере до экстремальной жары на юге, где температура может превышать 50 градусов Цельсия.