️ AQSh va Isroil bilan boshlangan urushda Eron asosan o‘z kuchlariga tayanmoqda. Mamlakat rahbariyati asosan raketalar va dron tizimlariga tayanishni davom ettirmoqda va taslim bo‘lish niyatida emas. Eron Oliy Milliy Xavfsizlik Kengashi kotibi Ali Larijani urushning uchinchi kunida AQShdan farqli o‘laroq, Eron uzoq muddatli urushga tayyor ekanligini ta'kidladi.
️ Larijani Islom Respublikasining boshqa amaldorlari kabi "Biz o‘zimizni har qanday narxda himoya qilamiz" degan pozitsiyani takrorladi. 28-fevraldan boshlab AQSh va Isroil Eron rahbarlari, harbiy va boshqa hukumat ob'ektlarini nishonga olgan holda keng ko‘lamli hujumlar olib bormoqda. Bir qancha yuqori martabali eronlik amaldorlar halok bo‘lishiga qaramay, hukumat hozircha mustahkam turibdi.
️ Tehronga javoban Eron Isroil va Fors ko‘rfazi mamlakatlaridagi, shu jumladan mintaqadagi AQSh bazalaridagi nishonlarga raketalar va dronlar otmoqda. Birlashgan Arab Amirliklari o‘zlariga so‘nggi kunlarda yuzlab eronlik raketalar va dronlar hujum qilganini ma'lum qildi. AQSh Markaziy Qo‘mondonligi boshlig‘i admiral Brad Kuper Eron 4-martga qadar 500 dan ortiq ballistik raketalar va 2000 dan ortiq dron otganini aytib, Tehronga fuqarolarni nishonsiz hujum qilishda ayb qo‘ydi.
️ Qurol mutaxassislari Eronning qancha ballistik raketalar va dronlarga ega ekanligi aniq emasligini ta'kidlamoqda. Urush boshlanganda Isroil harbiylari Eronning taxminan 2500 ballistik raketaga ega ekanligini baholagan, ammo zaxira sezilarli darajada kamaygan bo‘lishi mumkin, chunki Eron raketalar otgan va AQSh-Isroil zarbalari ko‘plab bomba omborlarini yo‘q qilgan. Sun'iy yo‘ldosh tasvirlari Kermanshoh, Karaj, Xurramobod va shimoliy Tabrizdagi raketalar bazalariga hujumlarni ko‘rsatmoqda.
️ Eron, shuningdek, dronlar ishlab chiqarishni tezda oshirish qobiliyatiga ega deb ishoniladi. O‘g‘irlangan rus hujjatlariga ko‘ra, Tehronda oyiga 5000 ga yaqin dron ishlab chiqarish mumkin. "Shahed" deb ataladigan dronlarni ishlab chiqarish bir necha ming dollarga tushadi, AQShning "Patriot" himoya raketasi esa har biri 3 million dollarga yaqin turadi. Eron qisqa masofali raketalar va dronlardan foydalanib, Yaqin Sharqdagi kamida ettita AQSh harbiy bazasidagi aloqa va radar tizimlariga zarar yetkazgan.
️ London Iqtisodiyot Maktabi professori Favaz Gerges Eron urushni cho‘zishga va vaqtni o‘ynashga harakat qilayotganini ta'kidladi. U eronlik rahbariyatning uzoq muddatli urushga tayyorlanganligini va ularning asosiy maqsadi chidamlilik ekanligini aytdi. Shu bilan birga, urush xarajatlari asosan Eronning oddiy aholisi zimmasiga tushmoqda, ular hujumlarga qarshi himoyasiz qolmoqda. AQSh va Isroil nishonlangan zarbalar berayotganini da'vo qilsa-da, zich aholi yashaydigan shaharlarda keng ko‘lamli qurbonlar deyarli muqarrar.

️ В войне с США и Израилем Иран в значительной степени полагается на собственные силы. Руководство страны продолжает опираться в основном на ракетные и дронные системы и не намерено сдаваться. Секретарь Высшего совета национальной безопасности Ирана Али Лариджани на третий день войны заявил, что, в отличие от США, Иран подготовился к длительному конфликту.
️ Лариджани повторил позицию других официальных лиц Исламской Республики: «Мы будем защищаться любой ценой». С 28 февраля США и Израиль проводят скоординированные масштабные наступления против Ирана, нацеленные в частности на иранских лидеров, а также военные и другие правительственные объекты. Несмотря на гибель нескольких высокопоставленных иранских чиновников, правительство пока остается устойчивым.
️ В ответ Тегеран запускает ракеты и дроны по целям в Израиле и соседних странах Персидского залива, включая американские базы в регионе. Объединенные Арабские Эмираты сообщили, что только по ним в последние дни было выпущено сотни иранских ракет и дронов. Глава Центрального командования США адмирал Брэд Купер заявил, что Иран к 4 марта выпустил более 500 баллистических ракет и свыше 2000 дронов, обвинив Тегеран в безразборных атаках на гражданских лиц.
️ Эксперты по вооружениям отмечают, что точное количество баллистических ракет и дронов у Ирана неизвестно. В начале войны израильские военные оценивали, что у Ирана около 2500 баллистических ракет, но запасы, вероятно, значительно сократились из-за запусков Ирана и уничтожения складов боеприпасов ударами США и Израиля. Спутниковые снимки показывают атаки на ракетные базы в Керманшахе, Карадже, Хоррамабаде и северном Тебризе.
️ Считается, что Иран также способен быстро нарастить производство дронов. Согласно утекшим российским документам, Тегеран может производить около 5000 дронов в месяц. Производство одного такого дрона, называемого «Шахид», обходится Ирану в несколько тысяч долларов, в то время как американская противоракета «Патриот» стоит до 3 миллионов долларов каждая. Иран использовал ракеты малой дальности и дроны, чтобы повредить системы связи и радаров на как минимум семи американских военных базах на Ближнем Востоке.
️ Профессор Лондонской школы экономики Фаваз Гергес заявил, что Иран пытается затянуть войну и играет на время. Он отметил, что иранское руководство имело время для планирования и координации действий и готово к длительной войне, где главная цель — устойчивость и способность продолжать борьбу. Между тем, основное бремя войны ложится на обычных граждан Ирана, которые беззащитны перед атаками. Хотя США и Израиль заявляют о точечных ударах, в густонаселенных городах почти неизбежны значительные побочные жертвы.