️ Ushbu shaxslar iyul oyida AQSh tomonidan deportatsiya qilingan besh kishidan iborat guruhning bir qismi bo‘lib, oktyabr oyida yana 10 kishi deportatsiya qilindi. Advokatlarning ma’lum qilishicha, Etoriyadan tashqari barchasi hali ham Eswatini qamoqxonasida saqlanmoqda. AQSh ularni “xavfli jinoyatchilar” deb atagan bo‘lsa-da, advokatlar ularning AQShda qilgan har qanday jinoyat uchun jazo muddatini o‘taganligini ta’kidlaydi.
️ Shikoyat Afrika Ittifoqining inson huquqlari bo‘yicha komissiyasi (ACHPR)ga topshirildi. Bu organ a’zo davlatlarning mintaqaviy inson huquqlari kelishuvlariga rioya qilishini nazorat qiladi. Komissiya davlatlardan huquqlarni hurmat qilishni talab qilishi va ishlarni Afrika inson huquqlari sudiga yo‘naltirishi mumkin, ammo ikkala organ ham majburiy kuchga ega emas.
️ Global Strategic Litigation Council tashkilotining advokati Beatrice Njeri: “Qamoqdagi odamlar [Eswatinida] hech qanday jinoyat qilmagan va turli inson huquqlari buzilishlariga duch kelmoqda… Ular cheklanmagan muddatga saqlanmoqda”, dedi. Njeri shuningdek, erkaklarga advokatlari bilan shaxsan uchrashishga ruxsat berilmaganligini, bitta mahbus o‘tgan yil oxirida 30 kunlik ochlik e’lon qilib, organlar ishdan chiqish belgilarini ko‘rsatganini aytdi.
️ Eswatini hukumati matbuot kotibi Thabile Mdluli huquqiy shikoyatni ko‘rmaganligini aytdi. AQSh esa Donald Trump ma’muriyati tomonidan ommaviy deportatsiyalarni amalga oshirishga urinish jarayonida o‘nlab muhojirlarni uchinchi davlatlarga deportatsiya qilmoqda. AQSh Immigratsiya va Bojxona nazorati (ICE) mamlakatda 68 000 dan ortiq odamni qamoqqa olgan.
️ AQSh tomonidan uchinchi davlatlarga deportatsiya qilinganlarni qabul qilgan boshqa Afrika davlatlari orasida Gana, Ruanda, Janubiy Sudan va Uganda bor. Reuters agentligining ma’lumotlariga ko‘ra, AQSh Eswatini bilan 160 gacha uchinchi davlat fuqarolarini qabul qilish uchun 5,1 million dollar to‘lashga kelishib olgan. Fevral oyida Eswatini Oliy sudi mahalliy nodavlat tashkilotlarning deportatsiya qilinganlarni qamoqqa olish konstitutsiyaga zid degan da’vosini rad etdi.

️ Три человека, депортированные правительством США в Эсватини (бывший Свазиленд), подали жалобу в африканский орган по правам человека, утверждая, что их права были нарушены. Двое из заявителей – граждане Кубы и Йемена – уже восемь месяцев содержатся в тюрьме Эсватини. Третий, Орвилл Этория, был репатриирован на родину, Ямайку, в сентябре.
️ Эти лица входят в группу из пяти человек, депортированных США в июле, а в октябре были отправлены еще 10 человек. По словам адвокатов, все, кроме Этории, до сих пор находятся в тюрьме Эсватини. США назвали этих мужчин «опасными преступниками», но их адвокаты подчеркивают, что они уже отбыли наказание за любые преступления, совершенные в США.
️ Жалоба подана в Африканскую комиссию по правам человека и народов (ACHPR) – орган Африканского союза, который контролирует соблюдение региональных соглашений по правам человека государствами-членами. Комиссия может требовать от государств соблюдения прав и передавать дела в Африканский суд по правам человека и народов, но ни один из этих органов не обладает принудительными полномочиями.
️ Адвокат Беатрис Нджери из организации Global Strategic Litigation Council, представляющей интересы депортированных, заявила: «Люди, находящиеся в заключении, не совершили никаких преступлений [в Эсватини] и продолжают подвергаться различным нарушениям прав человека… Они содержатся неопределенно долго». Нджери также отметила, что мужчинам до сих пор не разрешили лично встретиться со своими адвокатами, а один из заключенных в конце прошлого года объявил 30-дневную голодовку, что привело к признакам отказа органов.
️ Пресс-секретарь правительства Эсватини Табиле Мдлули заявила, что не видела юридической жалобы. США депортировали десятки иммигрантов в третьи страны, поскольку администрация Дональда Трампа пытается проводить массовые депортации. Иммиграционная и таможенная служба США (ICE) задержала более 68 000 человек в стране.
️ Другие африканские страны, принявшие депортированных из США в качестве третьих стран, включают Гану, Руанду, Южный Судан и Уганду. Согласно Reuters, США согласились выплатить Эсватини 5,1 миллиона долларов за прием до 160 граждан третьих стран. В феврале Высокий суд Эсватини отклонил иск местных НПО, утверждавших, что тюремное заключение депортированных правительством является неконституционным.